• Start
  • Wiadomości
  • Propozycje na weekend: koncerty, ciekawe wystawy, świąteczne kiermasze, spektakle dla dzieci

Propozycje na weekend: koncerty, ciekawe wystawy, świąteczne kiermasze, spektakle dla dzieci

Targi Plakatu, Świąteczny Etnokiermasz, kolędowanie w Plamie z Teatrem Klapa i finał Actus Humanus - to niektóre z wielu okołoświątecznych atrakcji, które czekają w ten weekend w Gdańsku. Podpowiadamy, które miejsca warto odwiedzić.
( Publikacja: 10.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
{oh!} Orkiestrę Historyczną tworzy grupa instrumentalistów – pasjonatów skupionych wokół wykonawstwa historycznego, którzy będąc miłośnikami muzyki dawnej, są również silnie związani ze swoim regionem - Śląskiem
{oh!} Orkiestrę Historyczną tworzy grupa instrumentalistów – pasjonatów skupionych wokół wykonawstwa historycznego, którzy będąc miłośnikami muzyki dawnej, są również silnie związani ze swoim regionem - Śląskiem
mat. prasowe

 

Prof. Teresa Miszkin laureatką XX Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok. Zobacz wystawę

 

W ten weekend dobiega końca Actus Humanus 2021, czyli największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie słynącego z ciekawego programu złożonego z premierowych koncertów i prawykonań z udziałem wybitnych, polskich i zagranicznych wirtuozów wykonawstwa historycznego.

W piątek, 10 grudnia, wystąpi {oh!} Orkiestra Historyczna oraz Martyna Pastuszka (skrzypce). Dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół założony w 2012 roku i jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej w Polsce, wraz z towarzyszeniem solistki wykona program „Francesco Geminiani: Concerti grossi op. 3”. Początek o godzinie 20:00, Dwór Artusa (ul. Długi Targ 43-44).

W sobotę, 11 grudnia, usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha (Sinfonia D-dur „Wir danken Dir, Gott” BWV 29, Violinkonzert a-moll BWV 1041, Konzert für Flöte, Violine und Klavier a-moll BWV 1044) i Georga Philippa Telemanna (Sonata prima A-dur TWV 43:A1, Konzert für Flöte, Violine, Violoncello, Streicher und Basso continuo A-dur TWV 53:A2), w wykonaniu Café Zimmermann, który tworzą: Pablo Valetti (skrzypce) i Céline Frisch (klawesyn). Początek o godzinie 20:00, Dwór Artusa (ul. Długi Targ 43-44).

Niedziela należeć będzie do francuskiego kompozytora barokowego Marca-Antoine'a Charpentiera i jego twórczości, którą wykona Ensemble Correspondances pod wodzą Sébastiena Daucé'a. Początek o godzinie 20:00, Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50).

Ponadto w programie ciekawe codzienne recitale polskich i zagranicznych twórców - start godz. 17:30, różne lokalizacje. Bilety: 20-90 zł.

Więcej: Actus Humanus 2021: „Słuchając muzyki można zapomnieć na chwilę o tym, co tu i teraz”

 

Dla artysty Vasyla Netsko czas pandemii okazał się momentem, aby całkowicie oddać się tworzeniu. Tak powstała kolekcja 15 niezwykłych obrazów opowiadających o naszym mieście
Dla artysty Vasyla Netsko czas pandemii okazał się momentem, aby całkowicie oddać się tworzeniu. Tak powstała kolekcja 15 niezwykłych obrazów opowiadających o naszym mieście
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Gdańsk w surrealistycznym świecie lat 20. minionego stulecia możemy oglądać na wystawie „Kolorowe sny o Gdańsku”, prezentowanej w Wyspie Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej (ul. Turystyczna 3). Znalazło się na niej 15 obrazów poświęconych naszemu miastu, autorstwa Vasyla Nestko.

- Z tęsknoty za wolnością w czasie pandemii oraz z mojego uwielbienia do Gdańska, powstał pierwszy obraz serii: „Danzig dencing”, a następnie jego odsłony. Przez trzy tygodnie namalowałem łącznie 15 obrazów, które stanowią opowieść o życiu dawnych gdańszczanek i gdańszczan. To oczywiście moje wyobrażenie przeszłości miasta, w którym obecnie pracuję i tworzę, a które pokochałem tak bardzo, że jest moją muzą - opisuje artysta.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00. Wstęp wolny.

O artyście:

Vasyl Netsko (ur. 1977 r. w Białej Górze k. Lwowa) - ukraiński artysta malarz, mistrz sztuki ludowej, utytułowany sportowiec, kulturysta. Ukończył Tarnopolską Wyższą Szkołę Zawodową Technologii i Projektowania w specjalizacji rzeźba w drewnie. Studiował również na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. W 2014 roku został laureatem XVIII Międzynarodowego Salonu Jesiennego „Wysoki Zamek” w Pałacu Sztuki we Lwowie. Od 2015 roku mieszka, pracuje i tworzy w Polsce.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym oraz rzeźbą. Inspirują go emocje związane z codziennym życiem, otaczająca natura, filozofia i kultura wschodu, a ostatnimi czasy Gdańsk, jego historia, architektura oraz kultura. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” w Straszynie oraz laureatem plebiscytu Dziennika Bałtyckiego „Osobowość roku 2019” w powiecie gdańskim w kategorii kultura.

 

Wystawa „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, jest okazją, by zobaczyć dzieła, które powstały bądź funkcjonowały w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII wieku
Wystawa „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, jest okazją, by zobaczyć dzieła, które powstały bądź funkcjonowały w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII wieku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Miłośnicy sztuki w tym przedświątecznym okresie powinni też zajrzeć do Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1), by odświeżyć sobie lub zobaczyć po raz pierwszy wystawę stałą: „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”. Prezentowane są na niej dzieła, powstałe, bądź funkcjonujące w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII wieku, szczególny nacisk kładąc na funkcje, jakie pełniły one w życiu dawnych gdańszczan.

- W nowożytnym, a więc już protestanckim Gdańsku religia była nadal bardzo istotna w życiu społecznym. Zmieniły się jednak formy pobożności, które stały się znacznie prostsze od katolickich. Znajdowało to wyraz także w powstających wówczas dziełach sztuki - opisują kuratorzy. - Wystawa pokazuje gdańszczan takimi, jakimi chcieli być widziani - jako pobożnych chrześcijan i cnotliwych członków miejskiej społeczności. Czy tacy w istocie byli? Na to pytanie dzieła sztuki nie dają pewnej odpowiedzi. Pomagają jednak zrozumieć świat ludzi, którzy żyli w Gdańsku przed nami.

Wystawa dzieli się na trzy strefy. W pierwszej przedstawiono sztukę kościelną, w drugiej - obiekty związane z działalnością publiczną mieszczan, w trzeciej - przedmioty zapełniające prywatną przestrzeń gdańskiego domu. Przy okazji zwiedzania warto zobaczyć słynny „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, który jakiś czas temu zyskał nową aranżację przestrzeni, w której jest eksponowany.

Więcej: Pobożny i cnotliwy jak dawny gdańszczanin. Muzeum Narodowe po długiej przerwie kusi nową wystawą stałą. WYWIAD z dyr. Jackiem Friedrichem.

Oddział czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 - 18:00. Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, dzieci i młodzież (7-26 lat) 1 zł. W piątki wstęp bezpłatny.

 

W przedświąteczne weekendy grudnia ogród Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zamienia się w przestrzeń, w której można nabyć wyjątkowe upominki dla najbliższych i ozdoby
W przedświąteczne grudniowe weekendy ogród Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zamienia się w przestrzeń, w której można nabyć wyjątkowe upominki dla najbliższych i bożonarodzeniowe ozdoby
mat. Oddziału Etnografii

 

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19) powraca natomiast ze Świątecznym Etnokiermaszem, za sprawą którego w sobotę i niedzielę, 11-12 grudnia, w ogrodzie oddziału będzie można zaopatrzyć się w nietuzinkowe prezenty dla bliskich.

- Będzie można zakupić unikalne prezenty świąteczne prosto od zaprzyjaźnionych twórców ludowych, a także oryginalne rękodzieło artystyczne: prace rzeźbiarskie - wyjątkowe i barwne ptaki, szopki bożonarodzeniowe, doskonałe rzeźby i płaskorzeźby o charakterze ludowym, oryginalne hafty zastosowane w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych, inspirowanych dawnym wzornictwem; wyroby koronkarskie, ceramikę użytkową i dekoracyjną, dekoracje świąteczne; zabawki i zawieszki z tkanin, filcu i surowców naturalnych... - zapraszają organizatorzy.

Początek o godzinie 10:00, kiermasz potrwa do 15:00. Wstęp wolny.

 

Wrzeszczańska Sztuka Wyboru jest miejscem dla różnego rodzaju artystycznych targów. W ten weekend zaprasza na Targ Plakatu
Wrzeszczańska Sztuka Wyboru jest miejscem dla różnego rodzaju artystycznych targów. W ten weekend zaprasza na Targ Plakatu
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

A może plakat na prezent? Kawiarnia, księgarnia i galeria sztuki w jednym - Sztuka Wyboru (ul. Słowackiego 19) zaprasza w niedzielę, 12 grudnia, na Targi Plakatu. Wśród artystów, których prace będzie można obejrzeć i kupić są: Mary Zaleska, Ania Piwnicka, Blablalab, Joanna Grochocka, Mimi Wasilewska, Mery.pixels, Natalia Koniuszy, ROCHE, Aga Konkel, MKVLR Miłosz Kawaler Studio, Latający Pies: Patryk PALENQUE, Configures of Figures, OLKAGORSKA.ART, Magdalena Świerczek i inni.

Początek Targów Plakatu o godzinie 11:00, koniec - o 19:00. Wstęp wolny.

 

Nadchodzi świąteczny czas, Koperek i Kminek wyruszają więc w drogę do Betlejem, zapraszając do podróży wszystkie dzieci
Nadchodzi świąteczny czas, Koperek i Kminek wyruszają więc w drogę do Betlejem, zapraszając do podróży wszystkie dzieci
mat. Teatru Klapa

 

Plama - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury na Zaspie (Gdańsk, ul. Pilotów 11) - w niedzielę, 12 grudnia, zaprasza najmłodszych widzów wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami, na familijne przedstawienie Teatru Klapa „Koperek i Kminek w Betlejem”. Tytułowi bohaterowie przy akompaniamencie gitar opowiedzą historię, która przed wiekami wydarzyła się mieście Betlejem, a towarzyszyć im będą: Herod, Anioł oraz Diabeł, a także inne postaci występujące w szopce. Podczas spektaklu usłyszymy piękne polskie kolędy, które będzie można zaśpiewać wspólnie.

Reżyseria i obsada: Leon Krzycki i Eugeniusz Sienkiewicz. Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku: 3-12 lat. Początek o godzinie 17:00. Bilety: 15 zł.

Zobacz też: W lokalu dawnego banku powstał świąteczny sklep z rękodziełem i designem. Czynny do 22 grudnia