• Start
  • Wiadomości
  • Chełm. Potrzebne remonty ulic i zmiany w komunikacji miejskiej

Chełm. Potrzebne remonty ulic i zmiany w komunikacji miejskiej

Koniecznie wyremontować trzeba pętlę autobusową przy ul. Więckowskiego, a także ulice, po których poruszają się autobusy komunikacji publicznej. W przyszłym roku, w czasie wakacji budowany będzie tunel pod ul. Wilanowską – zgodnie z prośbą mieszkańców i radnych dzielnicy.
07.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jar Wilanowski połączony zostanie w przyszłym roku tunelem, który powstanie pod ul. Wilanowską

W poniedziałek, 6 listopada, odbył się kolejny spacer gospodarski z udziałem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który w towarzystwie dyrektorów wydziałów gdańskiego magistratu, prezesów miejskich spółek oraz radnych dzielnicy, wizytował różne zakątki Chełmu.

Jednym z odwiedzanych miejsc była pętla autobusowa przy ul. Więckowskiego. Jej nawierzchnia jest w tak fatalnym stanie technicznym, że przyjeżdżające tu autobusy, chcąc ominąć dziury w jezdni, nie podjeżdżają pod sam krawężnik w pobliżu przystanku, tylko zatrzymują się w pewnej odległości. Mówił o tym Marian Menczykowski, przewodniczący Dzielnicy Chełm. Stanowi to poważne utrudnienie, zwłaszcza dla starszych mieszkańców i osób niepełnosprawnych.

Na miejscu uznano, że prace trzeba przeprowadzić jak najszybciej – remont odbędzie się w przyszłym roku. Radni dzielnicy zasugerowali też, by w trakcie opracowania dokumentacji projektowej, uwzględnić w sąsiedztwie pętli autobusowej dodatkowe miejsca parkingowe dla mieszkańców.

- To dobry pomysł, ale niech to będą miejsca "gruntowe", a nie asfaltowe - zaznaczył prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

W poniedziałek ulicami Chełmu spacerował prezydent Gdańska wraz z szefami miejskich spółek i wydziałów gdańskiego magistratu. Spacer był przygotowaniem przed przyszłotygodniowym spotkaniem z mieszkańcami dzielnicy

Przy okazji radni dzielnicy zaapelowali o zmiany na trasie linii autobusowej nr 113. - Zależy nam, by autobusy, jadące zarówno w stronę ul. Gościnnej, jak i ul. Olimpijskiej, przejeżdżały w obu kierunkach przez ul. Kampinoską i Srebrną – podkreślał Marian Menczykowski.

Radni zwracali też uwagę, że w południowych dzielnicach Gdańska brakuje bezpośredniego połączenia komunikacyjnego z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Taką potrzebę zgłaszają głównie starsi mieszkańcy. Zasugerowali przedłużenie trasy linii 195, która kursuje obecnie głównie po dzielnicy Wzgórze Mickiewicza.

Zaproponowano też, by utworzyć, z myślą o kierowcach, łącznik pomiędzy ul. Więckowskiego a pobliskim sklepem Tesco. Tutaj na razie jednak za wcześnie na konkretne decyzje miasta. Pomysł trzeba przeanalizować.

Wyremontowany zostanie za to fragment ul. Cieszyńskiego, na odcinku od kościoła do wspominanej już pętli przy ul. Więckowskiego.

Remonty czekają też ulice: Buczka i Stoczniowców, po których kursują pojazdy komunikacji miejskiej.

Chełm wzbogaci się w najbliższych miesiącach o Dom Sąsiedzki. Lokalne centrum dedykowane mieszkańcom powstanie przy ul. Buczka 16. Z kolei w pobliskim parku powstanie fontanna - w formie cieku.

W przyszłym roku rozpocznie się też budowa tunelu pod ul. Wilanowską, który połączy rozdzielony tą ulicą Jar Wilanowski. Zgodnie z prośbą radnych inwestycja rozpocznie się w okresie wakacyjnym, kiedy ruch samochodowy w tej okolicy jest mniejszy.

W trakcie spaceru dopytywano też o remont ul. Kampinoskiej, która obecnie pokryta jest płytami jomb. Generalny remont i położenie na niej asfaltowej nawierzchni jest w planach miasta. Trudno jednak określić dziś, w którym roku to nastąpi. Ulica ta znajduje się na dość odległej pozycji na liście planowanych w mieście remontów ulic.

Pętla autobusowa przy ul. Więckowskiego jest w kiepskim stanie. Tu nie ma dyskusji - w przyszłym roku zostanie wyremontowana

Spacery po dzielnicy poprzedzają cykliczne spotkania obywatelskie w ramach cyklu "Twoja dzielnica – Twój Gdańsk", w których uczestniczy prezydent Gdańska, jego zastępcy, a także prezesi miejskich spółek i dyrektorzy wydziałów gdańskiego magistratu. Odwiedziny Chełmu zaplanowano 15 listopada, w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, przy ul. Chałubińskiego 13. Początek o godz. 17.

Spotkania te są okazją, by osobiście porozmawiać z władzami miasta bądź urzędnikami o problemach i kwestiach, które w dzielnicy, zdaniem mieszkańców, należy rozwiązać.