• Start
  • Wiadomości
  • Chcesz pomóc potrzebującym? Gdański MOPR czeka na wolontariuszy

Chcesz pomóc potrzebującym? Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku czeka na wolontariuszy

Rozmowa, wspólny spacer z osobą starszą, pomoc w odrabianiu lekcji dzieciom z kłopotami w szkole - takie zadania czekają na wolontariuszy, których szuka Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
( Publikacja: 02.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wolontar_parada-018_798x533
Wolontariuszy w Gdańsku jest coraz więcej, uczestniczą w wielu wydarzeniach organizowanych przez miasto. NZ. Parada Gdańskich Wolontariuszy w grudniu 2018 roku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- Do działania na rzecz potrzebujących osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci z uboższych rodzin zapraszamy ludzi otwartych na drugiego człowieka - mówi Sylwia Ressel rzecznik MOPR. - Mieszkanki i mieszkańców, którzy mają czas i ochotę, by bezinteresownie udzielić wsparcia słabszym, mniej zaradnym podopiecznym ośrodka. Na taką pomoc czeka m.in. pani Helena. Samotna 84-letnia seniorka potrzebuje kontaktu z życzliwym człowiekiem, rozmowy, przyjaźni. Z kolei 79-letnia pani Alicja chętnie przystanie na spacer i miłą rozmowę z wolontariuszem.

MOPR czeka na młodzież, ale i aktywne osoby starsze, poszukuje wolontariuszy, którzy wesprą również dzieci z problemami edukacyjnymi - pomogą im np. w odrabianiu lekcji, zorganizują czas wolny. Na taką nieocenioną „pomoc od serca” czekają także osoby niepełnosprawne - w tym wypadku chodzi głównie o zorganizowanie im czasu, zapewnienie towarzystwa, rozmowy lub wspólnego spaceru.

- Szczerze zachęcam wszystkich, a w szczególności ludzi młodych, do angażowania się w wolontariat - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - To ważne, by od najmłodszych lat kształtować w człowieku prospołeczne zachowania i umiejętności.

Z osobami zainteresowanymi pracą wolontariusza MOPR zawrze porozumienia, które precyzują m.in. zakres współpracy i jej szczegóły. Następnie wolontariusze przejdą szkolenie, podczas którego dowiedzą się m.in. jak pomagać mądrze i odpowiedzialnie. Dodajmy, że z gdańskim MOPR współpracuje na stałe ponad sto zaangażowanych osób. Wolontariusze prowadzą działania na rzecz dzieci z rodzin z problemem uzależnień czy przemocy. Biorą udział w zbiórkach darów i w organizacji imprez.

Osoby zainteresowane społeczną współpracą m.in. na rzecz potrzebujących mieszkanek i mieszkańców mogą skontaktować się z Anną Dunajską z Referatu Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR przy ul. Dyrekcyjnej 5 w Gdańsku, tel. tel. 58 691 94 25 oraz 797 909 119, mail: wolontariat@mopr.gda.pl