• Start
  • Wiadomości
  • Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny poświęcony. W uroczystości udział wziął prezydent Duda [FOTO i WIDEO]

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny poświęcony. W uroczystości udział wziął prezydent Duda [FOTO i WIDEO]

Idea budowy bursztynowego ołtarza zrodziła się w 2000 roku z inicjatywy ks. prałata Henryka Jankowskiego. Po 17 latach kompozycja jest gotowa, mierzy 11 metrów oraz doczekała się odsłonięcia i poświęcenia. Uroczystość wpisała się w 47. rocznicę Wydarzeń Grudniowych oraz 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
( Publikacja: 16.12.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


- Dziś, ten dzień pamięci, ma szczególny wymiar i szczególny akcent - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Poświęcenie i odsłonięcie bursztynowego ołtarza ojczyzny... nie dla próżności ludzkiej. To jest nasze wotum wdzięczności Bogu.


- Nikt nie powie, że tamta Polska była Polską niepodległą. Nie była Polską niepodległą ani Polską suwerenną. Nie miała suwerenności i podlegała, a ściślej mówiąc podlegały jej władze, które nie wahały się broniąc sowieckiego panowania w Polsce, strzelać do ludzi. I w 70 roku i w 81 roku - mówił Andrzej Duda, prezydent RP. - To niezwykle ważne dni, dla Polski, dla Gdańska, dla Trójmiasta, dla nas wszystkich. Dni pamięci, ale też i dni patriotycznego uniesienia. To też dni uniesienia wiarą, że możemy to wotum dziękczynne dla Boga Ojca, dla Matki Najświętszej, za opieką nad naszą ojczyzną, nad nami, za odzyskanie wolności, możemy złożyć.


Czytaj także:

Bazylika Św. Brygidy. Nuncjusz apostolski poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Sprawdź się:

Quiz o Gdańsku. Św. Brygida i Bursztynowy Ołtarz