• Start
  • Wiadomości
  • Piecki - Migowo. Park Uphagenów stanie się przyjemną zieloną przestrzenią. Dzięki BO

Budżet Obywatelski 2024. Zgłaszanie projektów - jutro mija termin

Trzeba się jednak pospieszyć - wnioski do BO można zgłaszać do 3 marca. Warto, o czym świadczy wiele zrealizowanych już projektów lub w trakcie realizacji. Nasz przykład: niewielki zieleniec, który znajduje się na tyłach największej przychodni lekarskiej Piecek-Migowa. Dziko rosnąca obecnie w tym miejscu zieleń zostanie uporządkowana, a cały teren atrakcyjnie zagospodarowany - by służył na co dzień rekreacji okolicznym mieszkańcom. Każdy z mieszkańców Gdańska może zgłosić podobny projekt dotyczący zielonych przestrzeni np. w okolicy zamieszkania.
02.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać duży zielony teren z drzewami, po obu stronach otoczony kilkupiętrowymi budynkami
Park Uphagenów znajduje się przy ul. Piecewskiej, na tyłach budynku przychodni lekarskiej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Atrakcyjny Park Uphagenów dzięki BO

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na realizację zwycięskiego projektu Zielonego Budżetu Obywatelskiego 2022 pod hasłem: "Park Uphagenów - zielone centrum dzielnicy - miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji paliw i przychodni". W ramach inwestycji zrealizowane zostaną tu także projekty, które wygrały w edycjach Budżetu Obywatelskiego z 2021 oraz 2023 roku, a także projekt, który zostanie sfinansowany ze środków Rady Dzielnicy Piecki - Migowo.

Sprawdź, jaką pulę środków BO 2024 ma Twoja dzielnica

Co zaplanowano w Parku Uphagenów?

Wykonany zostanie tu układ ścieżek z nawierzchni gliniasto - żwirowej, by wygodnie można było poruszać się pieszo po tym terenie. Zamontowane zostaną urządzenia placu zabaw dla dzieci w różnym wieku, a także tzw. mała architektura, w tym ławki i kosze na odpadki. Pojawią się też urządzenia siłowni plenerowej. W tym kameralnym parku przy ul. Piecewskiej zbudowane zostaną również ogrody deszczowe i zainstalowane oświetlenie, by można byo bezpiecznie spędzać tu czas także po zapadnięciu zmroku.

Firmy zainteresowane realizacją tego projektu mogą składać oferty do 14 marca. Tego dnia zaplanowano ich otwarcie.

Prace mają potrwać z kolei 7 miesięcy od daty podpisania umowy.

To nie pierwszy projekt BO, który w pewnym stopniu jest dofinansowany ze środków Rady Dzielnicy Piecki - Migowo. W ubiegłym roku radni zdecydowali o dofinansowaniu innego zwycięskiego projektu BO - budowy skateparku na terenie Multiparku Morena, który powstał w pobliżu ul. Królewskie Wzgórze.

Piecki - Migowo. Nowy skatepark niemal gotowy

Ile pieniędzy na dzielnice, ile na projekty ogólnomiejskie w BO 2024?

Obecnie trwają przygotowania do kolejnej, już 11. edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty od 3 lutego. Ostateczny termin mija w najbliższy piątek, 3 marca, o godz. 23.59.

Z ogólnej puli BO na projekty dzielnicowe przeznaczono na przyszły rok 16 624 463 złotych, w tym na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 złotych. Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 złotych.

Wartość jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu - 380 tys. złotych.

Koniec z papierowymi wnioskami

Aby ułatwić procedury, w edycji BO 2024 cały proces składania projektu odbywa się wyłącznie w systemie elektronicznym. Nie ma już konieczności dostarczenia wersji papierowej wniosku i papierowych załączników do urzędu. Co jednak równie ważne, do każdego zgłaszanego projektu należy dołączyć listę poparcia mieszkańców - zgłaszając projekt dzielnicowy wymagany jest przynajmniej 1 podpis poparcia od mieszkańca danej dzielnicy, przy projekcie ogólnomiejskim - potrzeba 30 podpisów mieszkańców Gdańska, którzy popierają projekt.

Harmonogram BO 2024

  • 3 lutego - 3 marca 2023 r. - zgłaszanie projektów

  • 3 lutego - 3 kwietnia 2023 r. - weryfikacja formalna i wstępna projektów

  • 3 lutego - 30 czerwca 2023 r. - weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego

  • do 11 sierpnia 2023 r. - weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny

  • do 18 sierpnia 2023 r. - losowanie numerów projektów do głosowania

  • 11 września - 25 września 2023 r. - głosowanie

  • do 29 września 2023 r. - ogłoszenie wyników głosowania.