• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2020. Projekty, które wygrały w tegorocznym głosowaniu! WYNIKI

Budżet Obywatelski 2020. Sprawdź, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu! WYNIKI!

Już wszystko jasne. W piątek, 27 września, ogłoszono oficjalne wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego, które będą realizowane w latach 2020 - 2021. Całą pulę pieniędzy - ponad 18,5 mln zł - przeznaczono na 75 projektów, w tym 5 ogólnomiejskich. Frekwencja w tegorocznym głosowaniu wyniosła 11,36 proc. Sprawdź zwycięskie projekty!
( 27.09.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W piątek, 27 września, ogłoszono wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego
W piątek, 27 września, ogłoszono wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na projekty dzielnicowe przeznaczono w BO 2020 14 943 609 złotych, a na ogólnomiejskie - 3,6 mln złotych. Poniżej wyniki tegorocznego głosowania:

BUDŻET OBYWATELSKI 2020 W GDAŃSKU -wyniki (403.76 KB)

 

W tym roku głosowanie trwało dwa tygodnie, w dniach 9 - 23 września. Wzięło w nim udział ponad 53 tys. osób. Wybór był spory, ponieważ mieszkańcy mogli "przebierać" wśród 331 projektów.

- Cieszy mnie, że w głosowaniu wzięło udział 53 025 mieszkańców, co oznacza frekwencję na poziomie 11,36 proc. To więcej niż w zeszłym roku, ale i tak rodzi to pytanie, co powinniśmy zrobić, by ten budżet jeszcze bardziej spopularyzować. Zastanawiam się bowiem zawsze, jak to jest, że około 10 proc. mieszkańców decyduje o tym, na co wydać te środki - przyznała podczas piątkowej konfrencji Prezydent Gdańska Alekandra Dulkiewicz.

Prezydent Dulkiewicz nawiązała też do artykułu, który przed kilkoma dniami ukazał się na portalu Trojmiasto.pl. Jego autor wskazywał, iż w systemie do głosowania na projekty BO są "luki", które miały umożliwiać osobom nieuprawnionym do oddania głosów, przy użyciu cudzego numeru PESEL, bez zgody i wiedzy mieszkańców uprawnionych do tego. Prezydent Dulkiewicz podkreślała w piątek, że ten system nie ma "luk", ale planowane są konsultacje i spotkania w tej sprawie - by przedyskutować, czy pozostawić system do głosowania w obecnej formie, czy jednak wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia.

- Niewykluczone, że poświęcimy temu panel obywatelski. Warto przyjrzeć się, jakie rozwiązania w budżecie obywatelskim są wprowadzane w innych miastach - zaznaczyła Prezydent Dulkiewicz.

Aleksandra Dulkiewicz odniosła się też do zarzutów o rzekome ograniczanie niezależności dziennikarskiej - po publikacji Trojmiasto.pl zapowiedziano, że złoży ona zawiadomienie do prokuratury na dziennikarza portalu, który użył jej numeru PESEL i zagłosował w tegorocznym BO. Po oficjalnych przeprosinach redaktora naczelnego tegoż portalu, Prezydent Gdańska oświadczyła, że zawiadomienia składać nie będzie. Zanim jednak wydała to oświadczenie, część mediów skrytykowała zapowiedzi o zgłoszeniu sprawy na prokuraturę.

- Jasno chcę podkreślić, że moim celem nie jest i nigdy nie będzie ograniczanie niezależności dziennikarskiej - zaznaczyła.

 

Wyniki głosowania na projekty BO ogłoszono podczas konferencji w gdańskim magistracie
Wyniki głosowania na projekty BO ogłoszono podczas konferencji w gdańskim magistracie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W trakcie piątkowej konferencji Prezydent Gdańska przyznała też, że pojawiły się podejrzenia wobec zwycięskiego projektu w Kokoszkach. Niewykluczone, że mogło dojść do nieuprawnionego używania numerów PESEL osób nieletnich i zagłosowania na projekty BO bez ich wiedzy i zgody. Do magistratu trafiły sygnały od 10 osób w tej sprawie. Wszystkie zostały przekazane na policję. Do czasu wyjaśnienia tego przypadku, tego czy doszło do złamania prawa, zwycięski projekt na pewno nie będzie realizowany.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z OGŁOSZENIA WYNIKÓW GŁOSOWANIA NA PROJEKTY BO 2020

 

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, można było zagłosować na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Na te ostatnie można było przyznać jeden punkt, a w przypadku propozycji dzielnicowych - każdy mógł zdecydować o przyznaniu 5 punktów: wszystkie można było przeznaczyć na jeden wybrany projekt, bądź też podzielić je i przyznać np. po jednym lub po dwa punkty na wybrane propozycje.

Kwota Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok wynosi 18 543 609 zł. To suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

W tegorocznych przygotowaniach do kolejnej edycji BO pojawiło się kilka istotnych zmian. Jedną z nich było zniesienie granicy wieku, dzięki czemu każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska mógł złożyć swoją propozycję projektu, a także, bez względu na wiek, każdy mógł wziąć udział w głosowaniu. Głosować mogli mieszkańcy Gdańska - zameldowani w naszym mieście, a także ci, którzy znajdują się w spisie wyborców. Prawo do głosowania przysługiwało też wszystkim posiadaczom Karty Mieszkańca - jest bowiem grupa osób, która nie posiada meldunku w Gdańsku, ale tutaj rozlicza się z podatków.

Od tej edycji pojawiła się też możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. To ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabaw, itp.