Budżet Gdańska w 2016: miasto z lekką nadwyżką budżetową

Budżet Gdańska w 2016 roku po stronie dochodów wyniósł 2 miliardy 794 milionów złotych, a po stronie wydatków 2 miliardy 680 milionów złotych. Oznacza to, że nadwyżka wyniosła 113 milionów złotych. Taka nadwyżka jest ważna, by w przyszłości miasto mogło zaciągać kredyty bankowe na kolejne inwestycje.

Budżet Gdańska w 2016: miasto z lekką nadwyżką budżetową
A
A
data publikacji: 21 czerwca 2017 r.

Teresa Blacharska, skarbnik miasta, tłumaczy zawiłości budżetu miejskiego
Teresa Blacharska, skarbnik miasta, tłumaczy zawiłości budżetu miejskiego
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Władze Gdańska na konferencji prasowej w środę, 21 czerwca 2017 r., poinformowały o wykonaniu budżetu miasta w roku 2016. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz: - Dochody miasta w 2016 roku zostały zrealizowane ciut niżej, niż były planowane, a wydatki też były nieco poniżej zaplanowanych. To jest naturalne, bo budżet to jest tylko plan, a niektórych planów nie daje się zrealizować w związku z kłopotami z przetargami czy z wykupem gruntów. Mamy nadwyżkę budżetową, a to ważne, bo taka nadwyżka jest potrzebna, żeby móc w przyszłości pożyczać w bankach na kolejne inwestycje.

Prezydent Adamowicz mówił też, że zadłużający się coraz bardziej rząd PiS może chcieć sięgać po pieniądze samorządów: - Niestety rząd zawęża naszą swobodę zarządzania własnymi pieniędzmi, co jest bardzo złe. Ministerstwo Finansów chce z dochodów bieżących wyłączyć dochody ze sprzedaży mienia komunalnego. Gdańsk i każde inne miasto będzie miało wtedy kłopoty, bo zmniejszy się baza do obliczenia zdolności kredytowej. A wtedy będziemy mogli mniej inwestować.

Przypomnijmy, że na dochody miejskie składają się: podatek PIT i CIT, podatki lokalne od nieruchmości, dochody z mienia komunalnego, subwencja oświatowa oraz dotacje unijne. W 2016 roku dochody wyniosły 2 miliardy 794 milionów złotych (planowane: 2 miliardy 851 mln). 
Wydatki wyniosły 2 miliardy 680 milionów złotych (planowane: 2 miliardy 831 mln). 
Miasto najwięcej wydało na oświatę i edukację - 772 mln zł; dalej na drogi i komunikację zbiorową - 350 mln; na opiekę  i politykę społeczną - 426 mln; na gospodarkę komunalną - 170 mln i na administrację publiczną - 140 mln zł.  
Finansowanie opieki społecznej wzrosło dzięki programowi rządowemu 500 plus z 246 mln złotych (2015) do 426 mln zł (2016). - Gdyby to ode mnie zależało, z tych pieniędzy na 500 plus wydzieliłbym więcej na żłobki - komentował prezydent Gdańska. - Żłobki są bardziej “dzieciotwórcze” niż dawanie "żywych" pieniędzy na rękę.

Jeśli chodzi o finansowanie oświaty, Paweł Adamowicz przypomniał, że subwencja na ten cel z budżetu centralnego pokrywa 57 proc. wszystkich wydatków. - 43 procent musi wyłożyć podatnik gdański - powiedział.  
Teresa Blacharska i prezydent Adamowicz podczas konferencji prasowej na temat budżetu miasta
Teresa Blacharska i prezydent Adamowicz podczas konferencji prasowej na temat budżetu miasta
Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Miasto wspierało w 2016 roku także kulturę - 73 mln zł; bezpieczeństwo - 47 mln; oraz sport i turystykę - 34 mln zł. Wśród pieniędzy na sport chodzi m.in. o wsparcie miasta dla Lechii Gdańsk, siatkarskiego Lotosu Trefl, piłki ręcznej i hokeja. Drużyny te dostają pieniądze za promocję miasta.  
Miasto dotuje także miejskie zoo w Oliwie. Liczba odwiedzających wzrosła tam z 435 tysięcy w roku 2015 do 463 tysięcy w roku ubiegłym.
35 mln miasto oddało na tzw. "Janosikowe" do budżetu państwa.

Zobacz też miejską stronę Gdański Budżet 

Największe miejskie inwestycje 2016 to:

  • trasa Słowackiego, w tym oczywiście tunel pod Martwą Wisłą, czyli połączenie portu lotniczego z portem morskim - w 2016 roku wydano na ten cel 99 mln zł; 
  • wydatki na trwającą budowę mostu Sobieszewskiego wyniosły 34 mln;
  • program modernizacji chodników kosztował 11 mln;
  • budowa kładki na Ołowiankę - 3,4 mln;
  • budowa pływalni w Gdańsku Osowej - 10 mln; 
  • budowa Centrum Sportu GOKF - 9,4 mln. 

Wśród wydatków, o których przeciętny gdański Kowalski i Kowalska mogą nie wiedzieć są np. kastracje psów i sterylizacje suk w miejskich schroniskach dla zwierząt. Wykonano 2142 takich zabiegów w 2016 roku.   

Miasto podało też kwotę zadłużenia: to dokładnie 905 949 858 złotych. Wskaźnik udziału długu do dochodów to 32 procent.  

Prezydent Gdańska liczy, że uzyska absolutorium budżetowe od Rady Miasta. Sesja absolutoryjna odbędzie się  29 czerwca.   

Poniżej prezentacja na temat budżetu miasta Gdańska w 2016 roku, przygotowana przez Skarbnika Miasta Gdańska Teresę Blacharską: 

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl