Brzeźno. Święto Ulicy Północnej ODBYWA SIĘ POD DACHEM

Święto Ulicy Północnej odbywa się - mimo ulewy. Imprezę przeniesiono do siedziby Fundacji Inaczej przy ul. Północnej 5. Od ponad 12 już lat pracownicy Projektorni GAK, wspólnie z lokalnymi partnerami, w tym radnymi dzielnicy Brzeźno organizują dla mieszkańców lokalny festyn na jednej z urokliwych ulic. W tym roku także nie zabraknie atrakcji.
( 15.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Choć pogoda nie zawsze sprzyjała podczas Święta Ulicy Północnej w poprzednich latach, to zawsze dopisywali mieszkańcy
 
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, 16 lipca, godz. 15

Święto Ulicy Północnej odbędzie się w siedzibie Fundacji Sprawni Inaczej przy ul. Północnej 5. Wydarzenie już jest w toku. Jeśli pogoda pozwoli, wieczorny koncert odbędzie się w plenerze. Jeśli nie - także w gmachu Fundacji.

W sobotę, 16 lipca, Święto Ulicy Północnej w Brzeźnie

Święto Ulicy Północnej powraca po dwóch latach przerwy, którą wymusiła pandemia. Do wspólnej zabawy, którą zaplanowano w najbliższą sobotę, 16 lipca, zaprasza Projektornia GAK, a także Rada Dzielnicy Brzeźno, Fundacja Sprawni Inaczej oraz Hevelianum Dom Zdrojowy i lokalni artyści.

- Pochylimy się nad jej przeszłością, posłuchamy opowieści i legend, zastanowimy się także nad jej teraźniejszością i przyszłością, wspólnie stworzymy nową historię ulicy Północnej. Na miejscu będą rezydować artyści i sąsiedzi z Brzeźna, dla których inspiracją i hasłem przewodnim do realizowanych w tym roku działań była właśnie Północ. Zaproszą nas do wspólnego świętowania, rozmów i warsztatów, które pozwolą lepiej poznać historię ulicy i jej społeczność - zachęcają organizatorzy.

Będzie to także okazja do rozmów, integracji sąsiedzkiej i poznania smaków tej nadmorskiej, rybackiej dzielnicy ( w poprzednich edycjach tego święta ogromnym powodzeniem cieszyła się zupa rybna przygotowana przez lokalnych przedsiębiorców).

Dobre dźwięki na Ulicy Północnej

Jak zapowiadają organizatorzy, ważną rolę podczas tegorocznego Święta Ulicy Północnej odgrywać będzie dźwięk. I tak, dwanaście uderzeń zegara rozpocznie świętowanie. Będzie słyszalny także o każdej pełnej godzinie, jako zapowiedź kolejnych zaplanowanych atrakcji.

W dźwiękową podróż po Brzeźnie zabierze obecnych również muzyczny duet Nowicki & Jacaszek. Podczas "Dźwiękosfery Północnej" Paweł Nowicki zaprezentuje kompozycje napisane na wibrafon, które podczas koncertu zyskają nowe brzmienie elektroniczne, za które odpowiedzialny jest z kolei Michał Jacaszek. Utwory oscylują wokół muzyki filmowej oraz minimalistycznej. Kilka słów o artystach:

Paweł Nowicki

Perkusista, kompozytor, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Strasbourgu. Współtwórca zespołu muzyki współczesnej Kwartludium, z którym od ponad dwóch dekad dokonuje prawykonań dzieł polskich i światowych na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Muzyk porusza się w obrębie różnych stylistyk, czego przykładem jest współpraca z zespołem Kobiety, Mitch & Mitch czy Pink Freud. Jest też twórcą muzyki ilustracyjnej. Współpracuje z Teatrem Miniatura w Gdańsku.

Michał Jacaszek

Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi.  Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz Polskiej Akademii Filmowej.

Program Święta Ulicy Północnej:

Godz. 16:00 - Rozpoczęcie świętowania: powitanie gości oraz spektakl familijny "Zielona Wrona" Teatru Marionbrand z warsztatami lalkarskimi
Godz. 17:00 - Rozpoczęcie warsztatów oraz innych atrakcji:
- Włącz się w Północną! / Międzypokoleniowe warsztaty teatralne z Moniką Tomczyk zakończone wspólnym tanecznym pochodem ku Północy o godz. 19:00
- Zielona strona Północnej - warsztaty przyrodnicze / Hevelianum Dom Zdrojowy
- Happening "Twarze Północnej", czyli malowanie portretów przez artystkę Dorotę Wójcik
- Warsztaty manualne i sensoryczne - breloki z drewnianymi kulkami oraz Gniotki Squeeze Toy / Fundacja Sprawni Inaczej
- Pchli targ / Fundacja Sprawni Inaczej
- Biesiadowanie z Radą Dzielnicy Brzeźno
- Brzeźno z lotu ptaka, rozmowy o historii - dr Jan Daniluk / Hevelianum Dom Zdrojowy
- Warsztaty rękodzielnicze - makramowe breloki oraz ozdabianie ekotoreb
- Strefa chilloutu "Morskie Północne Opowieści"
- Słuchowisko "Wywiad z ul. Północną"
18:00 - Obrazki z Paradise - opowieści o Brzeźnie / Dorota Kuś
19:00 - Pokaz pracy warsztatowej "Włącz się w Północną" oraz wspólne śpiewanie "Morskich Północnych Opowieści"
20:00 - Dźwiękosfera Północna - koncert duetu Nowicki & Jacaszek
21:00 - Zakończenie świętowania