• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Droga dojazdowa do ul. Dworskiej i Chodkiewicza gładka jak stół. Dzięki głosom mieszkańców

Brzeźno. Droga dojazdowa do ul. Dworskiej i Chodkiewicza gładka jak stół. Dzięki głosom mieszkańców

Nierówna droga gruntowa, wypełniona licznymi kałużami po każdym większym opadzie, zyskała właśnie asfaltową, równą nawierzchnię. Dzięki temu kierowcy suchą stopą dostaną się do pobliskich garaży. Zyskali też piesi, dla których wybudowano chodnik. Inwestycja została zrealizowana ze środków Budżetu Obywatelskiego 2020.
( 12.11.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wygląda nowa nawierzchnia drogi dojazdowej do ul. Dworskiej i Chodkiewicza
Tak wygląda nowa nawierzchnia drogi dojazdowej do ul. Dworskiej i Chodkiewicza
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Prace udało się skończyć przed terminem, w pierwszych dniach listopada - zgodnie z umową wykonawca miał czas na realizację robót do końca grudnia br.

Inwestycję realizowano na niewielkim odcinku drogi liczącym około 200 metrów długości. Przebiega ona pomiędzy kilkoma blokami mieszkalnymi i garażami.

W ramach robót wybudowano fragmenty drogi, które stanowią dojazd do pobliskich posesji, istniejących miejsc postojowych oraz garaży. Pierwszy fragment drogi, o długości blisko 84 metrów i szerokości 4,5 m, został wysokościowo dopasowany do krawężnika przy istniejącym chodniku. Kolejny fragment drogi, o szerokości 5m, dostosowano do wjazdów do garaży, wjazdów na posesję oraz istniejących dróg manewrowych przy miejscach postojowych znajdujących się pomiędzy budynkami. Jego długość wynosi niecałe 113 m. Powstały też dwa dodatkowe miejsca postojowe o wymiarach 2,5x5,5m. Wykonano również, na całej długości, chodnik jednostronny oraz chodnik przejezdny na istniejących drogach manewrowych.

 

Problemem na tej drodze był dotąd brak odwodnienia. Dlatego wybudowana bądź przebudowana (na istniejącej sieci) została kanalizacja deszczowa.

Nowa jezdnia jest jednostronnie pochylona, a wody deszczowe częściowo odprowadzane do wpustów deszczowych, lub poprzez krawężnik odwodnieniowy do niecki z roślinnością hydrofitową.

Co ciekawe, w zależności od odcinka drogi jej nawierzchnia różni się. Zaprojektowano bowiem powierzchnię bitumiczną na powierzchni 1352,9 mkw i powierzchnię z kostki betonowej, która obejmuje 28,6 mkw. Miejsca postojowe i wjazdy zyskały także nawierzchnię bitumiczną, a na chodnikach ułożono płytki o wymiarach 30x30 cm.

 

Tak wyglądała ta droga jeszcze pół roku temu
Tak wyglądała ta droga jeszcze pół roku temu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wykonany został również ogród deszczowy z roślinnością hydrofitową. Jego powierzchnia wynosi 76,70 mkw. Maksymalny poziom wody wyliczony został na 50 cm. Natomiast przeciętny poziom wody wynosić będzie do 30 cm. W związku z tym, że w znajdującej się tutaj glebie występują tzw. grunty niechłonne, zaprojektowano ogród deszczowy typu mokrego. Zasadzono tam m.in. takie rośliny, jak pałka delikatna, manna mielec i krwawnica pospolita.

Prace wykonała firma Saferoad Kabex sp. z o.o. Ich koszt wyniósł ponad 534 tys. złotych.

 

Jak informują wnioskodawcy zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego, realizacja tego projektu "wpłynie na bezpieczeństwo dojazdu służb ratunkowych, zlikwiduje uciążliwości mieszkańców związane z dojazdem do szkoły Gedanensis, uatrakcyjni wygląd̨ dzielnicy i ułatwi życie mieszkańcom".