• Start
  • Wiadomości
  • Brętowo. Zielona strefa buforowa TPK przy Leśnej Górze prawie gotowa

Brętowo. Zielona strefa buforowa TPK przy Leśnej Górze prawie gotowa

Przed nami długi świąteczny weekend, a kilka dni później - majówka. Tych, którzy nie planują w tym czasie wyjazdów, zachęcamy do spacerów m.in. w Brętowie, w sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Przy ul. Leśna Góra powstaje teren rekreacyjny, który ma zachęcać do spędzania wolnego czasu w lesie i... przed wejściem do lasu.
( 18.04.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak obecnie wygląda teren przy ul. Leśna Góra w Brętowie
Tak obecnie wygląda teren przy ul. Leśna Góra w Brętowie
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Będzie to jedno z 15 zaplanowanych w Gdańsku miejsc buforowych, których zadaniem ma być "przyciąganie" mieszkańców chcących spędzić wolny czas w lesie. Chodzi o to, by gdańszczanie i turyści wchodzili do TPK przede wszystkim w wyznaczonych do tego miejscach, a nie na wytyczonych indywidualnie ścieżkach. Takie rozwiązanie ma się przyczynić m.in. do ochrony miejscowej przyrody.

W wyznaczonym terenie w Brętowie zbudowano już drewniane schody oraz chodniki wokół miejsca rekreacyjnego. Utwardzono plac przy boisku, pojawiły się nowe nasadzenia. Zbudowano także drewnianą altanę, z kolei istniejący wcześniej plac zabaw doposażono w nowe urządzenia, w tym huśtawkę podwójną. Obecnie trwają jeszcze prace przy budowie odpływów wody.

W ramach inwestycji zbudowany zostanie także mały gaj, do tego zamontowane zostaną elementy małej architektury, czyli ławki, stoły rekreacyjne i kosze na śmieci Przy okazji zbudowane zostanie przyłącze wodociągowe wraz z poidełkiem.

Roboty powinny zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

Wykonawcą prac jest firma Projektowanie i Obsługa Inwestycji Piotr Wojczal. Koszt inwestycji to ponad 926 tys. złotych.

 

A tak wyglądał ten teren jeszcze w ubiegłym roku
A tak wyglądał ten teren jeszcze w ubiegłym roku
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Lokalizacja przy ul. Leśna Góra to jedna z pięciu stref, które powstać miały w pierwszej kolejności. Pozostałe wyznaczono: przy ul. Abrahama (VII Dwór), Michałowskiego (VII Dwór), Ludowej (Strzyża) i ul. Niedźwiednik (Brętowo).

Zagospodarowanie tzw. strefy buforowej lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to wspólny projekt gminy Gdańsk, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Lokalizacje wejść wybrano w trakcie konsultacji społecznych. Podzielono je na trzy kategorie, zgodnie z zaproponowaną koncepcją wyposażenia: wejścia z bogatą infrastrukturą rekreacyjno-sportową, podstawowym lub minimalnym wyposażeniem.

Większość takich stref powstanie na granicy z terenami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od strony zabudowy mieszkaniowej. W trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy zaznaczali, że nie potrzeba w tych miejscach dużych ingerencji. Proponowali głównie uporządkowanie zieleni i postawienie ławek oraz koszy na śmieci.

Ul. Leśna Góra. Wiata zbudowana w strefie buforowej
Ul. Leśna Góra. Wiata zbudowana w strefie buforowej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska


Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowuje się już do kolejnej tego typu inwestycji. W pierwszych dniach kwietnia br. Ogłoszono bowiem przetarg na rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej w pobliżu wejścia do lasu przy skrzyżowaniu ulic Ludowej i Gomółki. W ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy powstanie nowe miejsce do odpoczynku na Strzyży. Zaplanowano tu budowę placu zabaw, na którym pojawią się także miejsca do piknikowania, stojaki na rowery i ławeczki. Zwycięzca przetargu wybuduje również schody terenowe, a także zadba o atrakcyjność okolicznej zieleni.

 

Przeczytaj także:

W gdańskich lasach powstanie strefa buforowa