• Start
  • Wiadomości
  • Bliskie spotkanie z książkami i twórcami. 2. Gdańskie Targi Książki WIDEO O ZDJĘCIA

Bliskie spotkanie z książkami i twórcami. 2. Gdańskie Targi Książki WIDEO O ZDJĘCIA

Przez najbliższy weekend - od piątku 29 marca do niedzieli 31 marca - w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej trwać będą Gdańskie Targi Książki. Jest to propozycja zarówno dla dzieci, jak i dojrzałych wiekiem czytelników. W piątek wstęp jest bezpłatny.
( 29.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tysiące książek do wyboru... Targi to prawdziwa gratka dla moli książkowych
Tysiące książek do wyboru... Targi to prawdziwa gratka dla moli książkowych
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

To będzie długi, czytelniczy weekend. Dedykowany jest nie tylko molom książkowym, ale także tym, którym w wirze codziennych obowiązków czasu na czytanie brakuje. Warto jednak znaleźć trochę wolnych chwil, bo propozycja Gdańskich Targów Książki zapowiada się bardzo atrakcyjnie. I co istotne, na wydarzenie można przyjść całą rodziną, bo dla dzieci także przygotowano ciekawe propozycje.

W programie targów znajdziemy kilkadziesiąt spotkań autorskich. Wśród zaproszonych gości pojawią się debiutanci, ale też znane nazwiska jak np.:Mariusz Szczygieł, Manuela Gretkowska czy Sigríður Hagalín Björnsdóttir (popularna islandzka dziennikarka radiowa - red.). Ojczyzna dziennikarki, czyli Islandia, będzie główną bohaterką tego weekendu.

- W tegorocznej edycji targów pragniemy przybliżyć mieszkańcom Pomorza literaturę Islandii, która w tym roku jest naszym gościem honorowym – mówi Magdalena Kalisz, dyrektor programowa Gdańskich Targów Książki. - Tak szeroki program kulturalny towarzyszący ofercie wydawniczej był możliwy do przygotowania dzięki wsparciu Miasta Gdańsk, które jest jego współorganizatorem, i dla którego rozwój czytelnictwa wśród gdańszczanek i gdańszczan jest kwestia priorytetową. Warto wspomnieć, że Gdańsk i Islandia połączyła silna więź. Jest nią twórczość islandzkiej poetki Lindy Vilhjálmsdóttir, która za tomik „Wolność” otrzymała w ubiegłym roku Nagrodę Literacką Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”.

 
Na targi warto zabrać dzieci. Na pewno nie będą się tam nudzić
Na targi warto zabrać dzieci. Na pewno nie będą się tam nudzić
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Na targach nie zabraknie też mocnych, gdańskich akcentów.
„Autorskie spojrzenie na Gdańsk” to tytuł sobotniego spotkania z Andrzejem Januszajtisem. Także tego dnia odbędzie się debata „Kultura czytelnicza – tkanka łącząca w demokracji?” z udziałem Aleksandry Dulkiewicz - prezydenta Gdańska, islandzkiego pisarza Hallgrímura Helgasona oraz tłumacza i literaturoznawcy Tomasza Swobody. Podczas debaty zostaną poruszone takie wątki jak zależności demokracji od czytelnictwa, czy znaczenie literatury w kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Michajłow.

Zobacz relację wideo:


Uczestnicy targów wybiorą się w także w literackie podróże na Wyspy Owcze, do Japonii, Izraela czy Palestyny. W wydarzeniu udział weźmie ponad 70 wystawców. Podczas pierwszej edycji Gdańskich Targów Książki wydarzenie odwiedziło 13 tys. osób.

Kilkadziesiąt spotkań autorskich, dyskusje, warsztaty... wszystko przez cały weekend
Kilkadziesiąt spotkań autorskich, dyskusje, warsztaty... wszystko przez cały weekend
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Gdzie, kiedy o której?

29 – 31 marca 

Godziny otwarcia targów:

Piątek 12.00 – 19.00

Sobota 10.00 – 19.00

Niedziela 10.00 – 17.00

Piątek: wstęp bezpłatny

Sobota i niedziela: wstęp 5 zł (uczniowie i seniorzy wstęp bezpłatny)

Miejsce targów - Polska Filharmonia Bałtycka


Program targów znajdziemy tutaj.