• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Dolny. Biblioteka Kolonia - już po remoncie czeka na czytelników

Biblioteka Kolonia przy ul. Manifestu Połanieckiego - poznaj jej nowe oblicze

Zyskała nie tylko nową nazwę, ale także nowe wnętrze. Dawna Filia nr 18 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - teraz Biblioteka Kolonia - przeszła gruntowny remont i czeka na odwiedziny czytelników. Zarówno tych stałych, jak i nowych. Warto tam zajrzeć: Wrzeszcz Dolny, ul. Manifestu Połanieckiego.
11.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jedni wypożyczają do domu, inni lubią tu trochę posiedzieć. A Ty, kiedy ostatnio byłeś w bibliotece?
Jedni wypożyczają do domu, inni lubią tu trochę posiedzieć. A Ty, kiedy ostatnio byłeś w bibliotece?
Krzysztof Mystkowski/KFP


- Biblioteka zyskała przede wszystkim na funkcjonalności - mówi Małgorzata Hinc, kierownik Biblioteki Kolonia. - Wymieniliśmy regały, kanapy, stoliki dla czytelników. Mamy nowe komputery, oświetlenie, wszystko jest takie nowoczesne i świeże.

Po remoncie, który trwał kilka miesięcy, biblioteka ponownie rozpoczęła swą działalność w czwartek 10 stycznia. Już w pierwszych minutach po otwarciu drzwi, do środka weszła spora grupa czytelników. Z zainteresowaniem oglądali wyremontowane wnętrze, przeglądali regały z książkami. Każdy z gości znalazł dla siebioe wygodne miejsce: odnowiona biblioteka, to przede wszystkim książki, ale też dobrze zagospodarowane 132 m kw. powierzchni.

- Nie mogłam doczekać się ponownego otwarcia tego miejsca - powiedziała Barbara, czytelniczka należąca do Biblioteki Kolonia. - Chodzę do innych bibliotek, ale ta jest moją ulubioną. Wygląda super!


Audiobooki to nowa propozycja biblioteki. Na razie jest ich 150
Audiobooki to nowa propozycja biblioteki. Na razie jest ich 150
Krzysztof Mystkowski/KFP


Rzeczywiście, jest w tym miejscu coś, co nazwać można dobrą energię. Tak czasem bywa, że gdzieś się pojawiamy i albo czujemy się tam dobrze, albo nie. Można by rzec, że ci, którzy kochają książki, zawsze będą czuć się dobrze w wypełnionym nimi miejscu. Tu jednak chodzi o coś innego. To coś więcej, coś co czasem trudno opisać słowami, ale wiemy, że tam jest, bo czujemy, że unosi się w bibliotecznym powietrzu.

- Wyjątkowość tego miejsca tworzą jego pracownice - powiedziała nam jedna z czytelniczek, spotkanych między regałami. - Ich otwartość, chęć niesienia pomocy, ciepło i dobroć sprawiają, że ludzie chcą tu być. I jak widać, są.Ludzie, którzy kochają książki zawsze znajdą ze sobą wspólny język. Potwierdzeniem tych słów i jednocześnie świetnym pomysłem jest wyjątkowa tablica ogłoszeń, która zawisła na ścianie biblioteki. To nowość, która jak widać po reakcji ludzi, okazała się niezwykle trafionym pomysłem.


Zaproszenie na partyjkę warcabów, informacja o zaginięciu kota czy prośba o przepis na szybki obiad - to jedne z wielu ogłoszeń znajdujących się na tej uroczej tablicy, której pomysłodawcą jest Zbigniew Żejno
Zaproszenie na partyjkę warcabów, informacja o zaginięciu kota czy prośba o przepis na szybki obiad - to jedne z wielu ogłoszeń znajdujących się na tej uroczej tablicy, której pomysłodawcą jest Zbigniew Żejmo
Krzysztof Mystkowski/KFP


Choć biblioteka kojarzy się głównie z wypożyczaniem książek, Kolonia pochwalić się może wieloma propozycjami, których celem jest aktywizacja lokalnej społeczności.

- Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla gimnazjalistów i dorosłych, mamy panele dyskusyjne, spotkania z literatami, podróżnikami... Jest u nas co robić - dodaje Małgorzata Hinc, kierownik Biblioteki Kolonia.

Na otwarcie (10 stycznia) o godz. 18:00 w Bibliotece Kolonia zaplanowano spotkanie autorskie z popularnym telewizyjnym prezenterem prognoz pogody - Jarosławem Kretem, który wydał niedawno książkę pt. „Indie”. Wstęp - oczywiście bezpłatny.

Biblioteka Kolonia znajduje się przy ul. Manifestu Połanieckiego 32-34.


W tym pomieszczeniu zajęcie znajdą zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i nieco starsze. W drugiej części sali odbywać się spotkania z autorami książek
W tym pomieszczeniu zajęcie znajdą zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i nieco starsze. W drugiej części sali odbywać się spotkania z autorami książek
Krzysztof Mystkowski/KFP


Czytaj także:

Jarosław Zalesiński nowym dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku