• Start
  • Wiadomości
  • Flagi, kwiaty, iluminacje. Biało-czerwony Gdańsk na 100 lat Odzyskania Niepodległości

Flagi, kwiaty, iluminacje: biało-czerwony Gdańsk na 100 lat Odzyskania Niepodległości

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości trwają w Gdańsku cały rok. Biało-czerwone barwy pojawią się nie tylko na flagach, które zawisną na nowych masztach, ale również w iluminacji Krzyża znajdującego się w punkcie widokowym na terenie Centrum Hewelianum czy kwietnikach ustawionych w różnych częściach miasta. Już 2 maja Góra Gradowa rozbłyśnie narodowymi barwami.
13.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wizualizacja biało-czerwonej Iluminacji Krzyża w Centrum Hewelianum

Nowa iluminacja Krzyża Milenijnego stanowi element obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W Dniu Flagi, 2 maja rozbłyśnie na Górze Gradowej po raz pierwszy biało-czerwone oświetlenie.
- Chcemy, aby poza tradycyjnymi flagami, na ulicach Gdańska pojawiły się inne akcenty w barwach narodowych. Oświetlenie Góry Gradowej czy biało-czerwone kwiaty będą w ciągu całego roku przypominać mieszkańcom jubileusz obchodów 100-lecia Niepodległości – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Iluminacja Pomnika Milenijnego jest elementem projektu modernizacji oświetlenia zewnętrznego na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. Projekt ten objął ponad 500 punktów na terenie zajmowanym przez Hewelianum.
- Dzięki tej modernizacji zmniejszą się koszty zużywanej energii elektrycznej i nastąpi redukcja emisji do atmosfery gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Ogromnym atutem tego projektu jest też możliwość podświetlenia Krzyża w barwach biało-czerwonych. Liczymy, że po modernizacji punkt widokowy pod Pomnikiem będzie miejscem jeszcze chętniej odwiedzanym przez mieszkańców i turystów – mówi Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum.
Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Biało-czerwone kwiaty na ulicach Gdańska
Jak co roku ulice Gdańska zyskają kwiatową oprawę, która zacznie rozkwitać już wczesną wiosną. Odpowiedni dobór roślin umożliwia zmiany barw kompozycji od wczesnego lata do późnej jesieni.
- Podczas planowania kolorystki kwietników, wzięliśmy również pod uwagę fakt, że w 2018 roku świętować będziemy setną rocznice odzyskania nieodległości. Z tego powodu motywy biało-czerwone pojawią się na wieżach kwiatowych, w donicach oraz kwietnikach, począwszy od pierwszych nasadzeń wiosennych, a skończywszy na jesiennych – mówi Ewelina Latoszewska, Kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ.
Akcenty biało-czerwone pojawią się na Rondzie Ofiar Katynia, vis a vis Dworca Głównego, na Placu Solidarności oraz w rejonie ul. Pomorskiej i Gospody, w Parku Zielonym, na Placu Komorowskiego (napis kwiatowy Wrzeszcz), we Wrzeszczu oraz w okolicach ul. Marynarki Polskiej/Wyzwolenia.

Flagi na masztach
By uczcić jubileuszowe obchody Święta Niepodległości, w mieście pojawią się nowe maszty, na których zawisną flagi narodowe. Najwyższy z masztów ma mieć 40 metrów wysokości i stanąć na terenie Centrum Hewelianum. 11 listopada umieszczona zostanie na nim flaga Polski. Pozostałe maszty postawione będą na Węźle Grodecka, Ołowiance oraz przy Ergo Arenie. Oprócz polskiej, pojawią się na nich również flagi Unii Europejskiej oraz Gdańska.

Gdańsk nie tylko kolorowy

Przypomnijmy, że osią spajającą roczne świętowanie jest cykl Gdańskich Debat Obywatelskich, podczas których podejmowane są zagadnienia związane z niepodległością, zarówno w kontekście historycznym, jak i dziedzictwa współczesności. Prelegentami są znane osoby ze świata polskiej kultury, historii, nauki, polityki i życia społecznego. Debaty mają formułę spotkań otwartych.

Tematyka niepodległościowa będzie obecna również podczas cyklicznych festiwali i konferencji, takich jak Gdański Tydzień Demokracji, Zrozumieć Sierpień, cykl spacerów historycznych w ramach programu Metropolitanka czy przyznanie Gdańskiej Nagrody Równości dla najaktywniejszych społeczników podejmujących działania na rzecz równości w mieście, w tym równości kobiet i mężczyzn.

Szczegóły i zapisy Gdańskich Debat Obywatelskich i kalendarium najbliższych wydarzeń znajdują się na stronie gdansk.pl/niepodlegla.

Oprac. AU