• Start
 • Wiadomości
 • Bezpłatne maseczki dla mieszkańców. Wszyscy chętni mogą je otrzymać w ponad 100 miejscach. LISTA

Bezpłatne maseczki dla mieszkańców. Wszyscy chętni mogą je otrzymać w ponad 100 miejscach. LISTA

Gdańsk otrzymał 2 400 000 sztuk jednorazowych maseczek ochronnych dla mieszkańców. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się po nie w przeszło 100 punktach miasta. Listę miejsc, z podziałem na dzielnice, podajemy na końcu publikacji. Akcja potrwa do wyczerpania zapasów. - Dbajmy o siebie i innych i pamiętajmy o szczepieniach, trzymaniu dystansu fizycznego i poprawnym noszeniu maseczek - apeluje prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
02.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę do korzystania z bezpłatnych maseczek zachęcali m.in. radni Miasta Gdańska Kamila Błaszczyk, Andrzej Stelmasiewicz i Katarzyna Czerniewska. Od dzisiaj maseczki można otrzymać w 107 punktach - ich listę z podziałem na dzielnice podajemy na końcu tekstu
W sobotę do korzystania z bezpłatnych maseczek zachęcali m.in. radni Miasta Gdańska. Od dzisiaj maseczki można otrzymać w 107 punktach - ich listę z podziałem na dzielnice podajemy na końcu tekstu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nasze miasto otrzymało maseczki z rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sobotę, 29 stycznia, pierwsze bezpłatne maseczki rozdawała Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Piotr Borawski - zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Wspierali ich miejscy radni: Kamila Błaszczyk, Katarzyna Czerniewska i Andrzej Stelmasiewicz.

Od środy, 2 lutego, mieszkańcy mogą odbierać maseczki bezpłatnie w punktach zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

- Jesteśmy w szczycie, bądź przed szczytem kolejnej fali pandemii covid-19. Liczby zachorowań, także w Gdańsku, rosną każdego dnia i martwią. Ale z jednego jestem dumna - miasto Gdańsk jest na 5. miejscu jeśli chodzi o poziom wyszczepienia w Polsce. 70% gdańszczanek i gdańszczan jest w pełni zaszczepionych. Nieustająco zachęcamy do szczepień - mówiła w sobotę Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Szczepienia sprawiają, że nawet jeśli zachorujemy, to chorobę przechodzimy łagodniej. Na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich działa szpital tymczasowym. Dzisiaj przebywa tam powyżej 30 osób, a łóżka OIOMowe, czyli najciężej chorujących pacjentów, w 90% są zajęte przez osoby niezaszczepione. To powinna być dla nas wszystkich przestroga. Dbajmy o siebie i innych i pamiętajmy o szczepieniach, trzymaniu dystansu fizycznego i poprawnym noszeniu maseczek.

Pierwsze maseczki rozdane pod LOT-em

W sobotę, 29 stycznia, mieszkanki i mieszkańcy Gdańska mogli odbierać bezpłatne maseczki w specjalnie przygotowanym punkcie w okolicach budynku LOT. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem gdańszczanek i gdańszczan.

- Przygotowaliśmy 2,4 mln maseczek, żeby w tym trudnym czasie lepiej zabezpieczyć przed koronawirusem mieszkańców naszego miasta. Dzisiaj je rozdajemy, a już od 2 lutego maseczki będzie można odebrać w 107 punktach na terenie całego Gdańska. Omikron, typ wirusa w piątej fali pandemii jest dużo bardziej zaraźliwy. Prawidłowe noszenie maseczki umożliwia ochronę siebie i innych. Wszystkich zachęcamy, żeby w miejscach publicznych, tam, gdzie stykamy się z innymi ludźmi, pamiętać, by nosić prawidłowo założone maseczki – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozdawała maseczki mieszkankom i mieszkańcom Gdańska
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz rozdawała maseczki mieszkankom i mieszkańcom Gdańska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Maseczki od środy w wielu punktach

Maseczki będą dostępne m. in. w siedzibach jednostek miejskich, komisariatach policji i straży miejskiej, bibliotekach publicznych, na miejskich pływalniach a w niektórych dzielnicach także w siedzibach rad dzielnicy. Maseczki poprzez dystrybucję w szkołach i przedszkolach publicznych trafią do uczniów i ich rodzin. Maseczki zostaną skierowane również do domów pomocy i instytucji pomocowych, które przekażą je swoim podopiecznym.

Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych przewidziała 5 maseczek na mieszkańca. W tym tygodniu do magazynu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przyjechał transport 49 palet zawierających 2,4 mln sztuk maseczek Przygotowano plan podziału, a od poniedziałku rusza dystrybucja do punktów w dzielnicach. Do szkół maski zostaną rozdystrybuowane w terminie do zakończenia zimowych ferii.

 

PREZYDENT ALEKSANDRA DULKIEWICZ ZACHĘCA DO KORZYSTANIA Z BEZPŁATNYCH MASECZEK:

 

W pierwszej kolejności maseczki zostaną dostarczone do rad dzielnic. Z uwagi na ograniczone godziny funkcjonowania tych placówek, wydawanie maseczek będzie obywało się zgodnie z informacją przedstawioną poniżej.

Do pozostałych lokalizacji po maseczki będzie można zgłaszać się od środy, 2 lutego.

To spore wyzwanie logistyczne, zwłaszcza, że całą akcję trzeba przeprowadzić przy zachowaniu środków bezpieczeństwa wynikających z wciąż poważnej sytuacji epidemicznej.

 

Zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski prezentuje pudełko z maseczkami
Zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski prezentuje pudełko z maseczkami
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Różne godziny otwarcia punktów

W związku z tym, że punkty dystrybucji zostały przygotowane w różnego typu placówkach, a każda z nich może być dostępna dla mieszkańców w innych godzinach, prosimy o szczegółowe zapoznanie się z poniższą listą punktów odbioru maseczek. Lista zawiera dokładną lokalizację oraz, w przypadku ograniczonej dostępności, godziny otwarcia. Pozostałe placówki pracują w standardowych godzinach pracy. Zachęcamy do sprawdzania w jakich godzinach dostępne są poszczególne instytucje, ponieważ, ze względu na dynamiczną sytuację pandemiczną, ich godziny pracy mogą ulec zmianie.

W punktach dystrybucji obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Prosimy o utrzymanie odpowiedniego dystansu fizycznego oraz używanie maseczek. Maseczki wydawane będą do wyczerpania zapasów. Maseczki wydawane są bezpłatnie i nie ma potrzeby rejestrowania się ani informowania kogokolwiek o woli otrzymania pakietu. Maseczki może odebrać każda mieszkanka i mieszkaniec Gdańska, jednakże intencją inicjatorów akcji było, aby maseczki trafiły do najbardziej potrzebujących. Warto więc rozważyć, czy inni nie potrzebują tych maseczek bardziej niż my.


ROZDAWANIE MASECZEK - ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ 

 

LISTA PUNKTÓW DYSTRYBUCJI MASECZEK

 • Aniołki - Rada Dzielnicy Aniołki ul. Kopernika 8/4 (1, 8, 15, 22 lutego 17:00-18:00), Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 1 ul. Śniadeckich 12.
 • Brętowo – Biblioteka Niedźwiednik ul. Podkarpacka 1.
 • Brzeźno - Projektornia ul. Dworska 29A (godziny 10:00 -19:00), Biblioteka Brzeźno ul. Dworska 27.
 • Chełm - Straż Miejska w Gdańsku Referat V ul. Wilanowska 2, UM Gdańsk ZOM Nr 2 ul. Milskiego 1, UM Gdańsk ZOM Nr 4 ul. Wilanowska 2, Biblioteka Chełm ul. Dragana 26, Pływalnia Chełm ul. Chałubińskiego 13.
 • Jasień – Rada Dzielnicy Jasień ul. Leszczynowa 5 (dowolny wtorek, godz. 17.30 – 18.30), Biblioteka Lawendowa ul. Lawendowe Wzgórze 5.
 • Kokoszki – Biblioteka Kokoszki ul. Azaliowa 18.
 • Krakowiec - Górki Zachodnie - Rada Dzielnicy Górki Zachodnie ul. Jodłowa 105 (2 lutego, w każdą pierwszą środę miesiąca godz. 17.00).
 • Letnica – Rada Dzielnicy Letnica ul. Uczniowska 22 (w każdy wtorek: 1, 8, 15, 22 lutego godz. 18:00-19:00), UM Gdańsk ZOM Nr 5 ul. Żaglowa 2, Gama ul. Starowiejska 15/16., GAK GAMA ul. Starowiejska 15/16, (godziny 12:00-17:00)
 • Matarnia - Informacja Turystyczna Lotnisko, ul. Słowackiego 200.
 • Młyniska - Rada Dzielnicy Młyniska ul. Marynarki Polskiej 134 A (wtorki od 17.00-18.00), MOPR CPS 7 ul. Marynarki Polskiej 134a.
 • Nowy Port - Rada Dzielnicy Nowy Port ul. Oliwska 53/55 (1.02.2022 od 18:00 do 19:00, Komisariat Policji VI, ul. Kasztanowa 6, Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 3 ul. Na Zaspę 31, MOPR-CPS 2 pl. Gustkowicza 13, Biblioteka Portowa ul. Strajku Dokerów 5.
 • Oliwa - Komisariat Policji IV ul. Kaprów 14, Biblioteka Oliwska ul. Opata Rybińskiego 9.
 • Olszynka – Rada Dzielnicy Olszynka ul. Zagony 10 (w każdy czwartek w godzinach 17:30 – 19:00).
 • Orunia Górna - Gdańsk Południe - Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe ul. Platynowa 11/3 (2.02 i 22.02 godz. 18.00-19.00), ZTM POK Nr 4 ul. Świętokrzyska 15 (pętla tramwajowa Łostowice-Świętokrzyska), Komisariat Policji I ul. Platynowa 6F, Scena Muzyczna ul Nowiny 2B.( godziny 08:00-16:00)
 • Orunia - Św. Wojciech - Lipce - Rada Dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce ul. Gościnna 1 (od 5 lutego, środy 18:00-19:00), Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 4 ul. Gościnna 17, Stacja Orunia Dworcowa 9 (godziny 08:00-20:00), Biblioteka w Ratuszu ul. Gościnna 1 (od 5 lutego), Pływalnia Orunia ul. Smoleńska 6/8.
 • Osowa - Komisariat Policji IX ul. Balcerskiego 35, Straż Miejska w Gdańsku Referat IV ul. Orfeusza 2, Pływalnia Osowa ul. Siedleckiego 14.
 • Piecki - Migowo - MOPR- CPS 9 ul. Piekarnicza 16, Biblioteka Morenowa ul. Wyrobka 5A.
 • Przeróbka - Gdańskie Nieruchomości Mobilne Biuro Obsługi ul. Sienna 6, MOPR CPS 5 ul. Siennicka 25, Biblioteka Przeróbka ul. Kryniczna 20.
 • Przymorze Małe - Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 2 ul. Mściwoja II 44, Biblioteka przy Rynku ul. Czerwony Dwór 21.
 • Przymorze Wielkie - Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie ul. Jagiellońska (2, 9,16, 23 luty godz. 18:00-19:00), Komisariat Policji V ul. Obrońców Wybrzeża 19, Biblioteka Na Fali ul. Jagiellońska 8, Biblioteka Filia Naukowa ul. Obrońców Wybrzeża 2, Biblioteka Babie Lato ul. Opolska 3, Miejska Hala Sportowa ul. Kołobrzeska 61.
 • Rudniki - Rada Dzielnicy Rudniki ul. Rzęsna 1 (w każdą środę: 02.02, 09.02, 16.02, 23.02 godz. 17.00 - 19.00).
 • Siedlce - Rada Dzielnicy Siedlce ul. Kartuska 63-65 (w każdy wtorek od 18:00 do 19:00), Komisariat Policji VIII, Wydział Ruchu Drogowego ul. Kartuska 245, Gdańskie Centrum Świadczeń ul. Kartuska 32/34, Urząd Miejski w Gdańsku ul. Kartuska 32/34.
 • Stogi - Dom Sztuki ul. Stryjewskiego 25 (godziny 12:00-20:00), Biblioteka Na Stogach ul. Stryjewskiego 29.( godziny 12:00-20:00), Pływalnia Stogi ul. Stryjewskiego 28
 • Strzyża - Rada Dzielnicy Strzyża ul. Ks. Sychty 12 (w każdy czwartek: 3, 10, 17, 24 lutego godz.16:00-17:00), Biblioteka na Strzyży ul. Chopina 40.
 • Suchanino - Rada dzielnicy Suchanino ul. Paderewskiego 4/35 (8.02 godz. 17:00-18:00, 15.02 godz. 18:00 oraz 22.02 17:00-18:00), Biblioteka Suchanino ul. Paderewskiego 11.
 • Śródmieście - Zarząd Transportu Miejskiego ul. Na Stoku 49, Gdański Urząd Pracy ul. Lastadia 41, Komenda Miejska Policji w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 8/12, Komisariat Policji II ul. Długa Grobla 4, Straż Miejska ul. Elbląska 54/60, Gdańskie Nieruchomości ul. Dyrekcyjna 6, Gdańskie Nieruchomości Obszar Administracyjny 1 ul. Dyrekcyjna 7, Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ul. Dyrekcyjna 5, Biblioteka pod Żółwiem ul. Św. Ducha 111/113, Biblioteka Na Grobli ul. Angielska Grobla 8/10, Biblioteka Filia Gdańska ul. Mariacka 42, Biblioteka Główna ul. Targ Rakowy 5/6, Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej ul. Długi Targ 28/29, , MOPR CPS 3 ul. Dyrekcyjna 5, MOPR CPR 8 ul. Reduta Wyskok 6, Urząd Miejski w Gdańsku ul. Kartuska 5, ul. Długi Targ 39/40, Nowy Ratusz ul. Wały Jagiellońskie 1.
 • Ujeścisko - Łostowice - Rada Dzielnicy Ujeścisko - Łostowice ul. Przemyska 21 (w czwartki w godzinach 10:00-12:00 oraz w środy - 1 i 15 lutego w godzinach od 18:00 do 19:00).
 • VII Dwór - Rada Dzielnicy VII Dwór ul. Abrahama 15A (każdy pierwszy czwartek miesiąca 18:00-19:00).
 • Wrzeszcz Dolny - Komisariat Policji III ul. Biała 1A, MOPR CPS-1 ul. Modrzewskiego 2A, ZTM POK Nr 2 ul. Wyspiańskiego 9a, Urząd Miejski w Gdańsku ul. Wyspiańskiego 9a, Winda ul. Racławicka 17 (godziny 09:00-19:00), Biblioteka pod Kotem i Myszą ul. Lelewela 21/22, Biblioteka Kolonia ul. Manifestu Połanieckiego 32/34.
 • Wrzeszcz Górny - Straż Miejska w Gdańsku Referat III ul. Grunwaldzka 186, Gdańskie Nieruchomości ul. Partyzantów 74, Urząd Miejski w Gdańsku ZOM NR 1 ul. Partyzantów 74, Biblioteka Manhattan ul. Grunwaldzka 82.
 • Wyspa Sobieszewska - OSP Świbno ul. Boguckiego 98, Biblioteka Na Wyspie ul. Turystyczna 3.
 • Zaspa Młyniec - Siedziba Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec w XV LO ul. Pilotów 7 pokój nr 6 (8,15,22 lutego po 17:00), Plama ul. Pilotów 11(godziny 09:00-17:00) , Biblioteka Pilotów ul. Pilotów 3.
 • Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia - Straż Miejska w Gdańsku Referat I ul. Gospody 2c, MORP CPS 4 ul. Lecha 1, Biblioteka Żabianka ul. Gospody 3B.

 

autorzy:
Jędrzej Sieliwończyk, Urząd Miejski w Gdańsku
Marta Formella, Urząd Miejski w Gdańsku

 

Dzień z prezydent Gdańska lub rejs z marszałkiem. Co jeszcze można wylicytować dla WOŚP?