• Start
 • Wiadomości
 • Bezpłatna aplikacja „Blisko” SISMS ostrzeże przed nadchodzącym zagrożeniem

Bezpłatna aplikacja „Blisko” SISMS powiadomi o nadchodzącym niebezpieczeństwie

Gradobicie, powódź, karambol - dzięki darmowej aplikacji „Blisko” w ciągu kilku sekund można dowiedzieć się o nadchodzącym zagrożeniu. Za pomocą bezpłatnego systemu informacji lokalnej, samorządy przekazują na bieżąco informacje o sprawach wpływających na komfort życia mieszkańców. W Gdańsku też działa taki system.
13.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aplikacja Blisko
Aplikacja Blisko
sisms.pl

Aplikacja "Blisko" to jeden z elementów systemu wczesnego ostrzegania SISMS, za pomocą którego można otrzymać lub przesłać ostrzeżenie dotyczące m.in. występujących niepokojących zdarzeń czy spraw, które interesują mieszkańców. Nadawcy - czyli podmioty oraz instytucje zarejestrowane w systemie SISMS (należą do nich m.in. urzędy gmin i miast, spółki energetyczne, wodociągowe i różne podmioty ważne dla mieszkańców) -mogą powiadamiać o różnych zdarzeniach na trzy sposoby: przez aplikację „Blisko”, która gwarantuje dostęp do najszerszej liczby nadawców, mailem, gdzie przesyłane są pełne informacje lub smsem, którym wysyłane są krótkie wiadomości.

- System SISMS to narzędzie, dzięki któremu możemy błyskawicznie dotrzeć do mieszkańców.Do zarejestrowanej osoby wysyłamy ostrzeżenie lub inne informacje o zagrożeniach w formie publikacji w aplikacji "Blisko", którą można za darmo pobrać i zainstalować w swoim telefonie, lub maila z możliwością dołączenia załączników w formacie jpg lub pdf zawierających dodatkowe wiadomości np. mapki, ulotki – tłumaczy Krzysztof Domagalski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Gdańska. - Dodatkową opcją jest powiadamianie smsem, jednak forma ta ma bardzo ograniczone możliwości przekazu – wiadomość może zawierać maksymalnie 160 znaków. Oprócz ostrzeżeń użytkownik aplikacji „Blisko” może również zadeklarować, że chciałby otrzymywać informacje o dużych i ważnych wydarzeniach w mieście, związanych np. z utrudnieniami komunikacyjnymi – dodaje Krzysztof Domagalski.

Jak korzystać z systemu SISMS?

 • Wejdź na stronę https://www.sisms.pl/zostan-uzytkownikiem
 • Wpisz w wyszukiwarce swoja miejscowość
 • Jeśli masz smartfona, pobierz bezpłatną aplikację Blisko
 • Jeśli chcesz otrzymywać wiadomości drogą mailową, zarejestruj się przez formularz on-line
 • Dostępna jest również możliwość otrzymywania wiadomości sms – pamiętaj jednak, że są one krótkie i zawierają minimum informacji
 • Każdy nadawca proponuje własny zestaw serwisów - wybierz te serwisy, które cię interesują
 • W każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji

Trzeba podkreślić, że osoby zarejestrowane w systemie otrzymują wiadomości nie ponosząc żadnych opłat. Pobranie aplikacji "Blisko", jak i korzystanie z niej jest również darmowe.Komunikator wymaga jedynie połączenia z internetem. To samo dotyczy otrzymywania informacji na skrzynkę mailową. Jedynym wydatkiem jest koszt związany z rejestracją w systemie poprzez wysłanie jednego smsa, który wynosi tyle, ile standardowy sms u operatora z którego sieci korzystamy. Każdy mieszkaniec może w dowolnej chwili wyrejestrować się z systemu ponownie wysyłając sms.

O czym informuje system SISMS?

 • Ostrzeżenie przed zbliżającą się nawałnicą, gradobiciem lub innymi groźnymi zjawiskami pogodowymi
 • Alarm o ewakuacji z powodu nadchodzącej powodzi, bieżące komunikaty na temat np. poziomu wód
 • Poszukiwanie zaginionych dzieci (Child Alert)
 • Powiadomienia o wyłączeniu prądu, braku dostawy wody lub awariach ciepłowniczych
 • Informacje o czasowych utrudnieniach np. remonty, objazdy i blokady dróg

Szczegółowe informacje dostępne są tutaj

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska