• Start
  • Wiadomości
  • Świętokrzyska i Spacerowa. Nowatorska metoda poprawi stan techniczny ulic

Bezpieczeństwo na drogach. Nowatorska metoda poprawi nawierzchnię ulic Świętokrzyska i Spacerowa

Dzięki specjalnemu zabiegowi śrutowania przyczepność nawierzchni jezdni zostanie poprawiona, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa kierujących. Prace prowadzone będą na fragmentach ulic Świętokrzyska i Spacerowa w dniach 6-10 listopada w godzinach nocnych.
( 06.11.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Specjalna maszyna zamontowana na ciężarówce wbija w asfalt śrut, tworząc powierzchnię przypominającą papier ścierny
Specjalna maszyna zamontowana na ciężarówce wbija w asfalt śrut, tworząc powierzchnię przypominającą papier ścierny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Śrutowanie polega na zwiększeniu szorstkości, a tym samym przyczepności nawierzchni jezdni. Dzieje się tak dzięki samobieżnemu urządzeniu, wyrzucającemu z siebie metalowy śrut, który uderzając z odpowiednią siłą w nawierzchnię tworzy jej nową makro i mikrostrukturę. Jezdnia po śrutowaniu przypomina papier ścierny.  

- Nawierzchnia zwiększa swoją przyczepność, co ma wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Należy jednak pamiętać, że podstawą bezpieczeństwa jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, a także zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. 

Prace będą prowadzone m.in. na ul. Spokojnej na przeciwko leśniczówki
Prace będą prowadzone m.in. na ul. Spokojnej na przeciwko leśniczówki
www.gdansk.ukosne.pl

W Gdańsku po raz pierwszy metodę śrutowania zastosowano w sierpniu 2017 roku na tzw. „leśnym” fragmencie ul. Słowackiego (na odcinku 2 km w kierunku Wrzeszcza). Teraz przyszedł czas na kolejne fragmenty gdańskich ulic. 

Śrutowaniu poddane zostaną: 

  • ul. Świętokrzyska na 600-metrowym odcinku od ul. Guderskiego do ul.Beskidzkiej - prace prowadzone będą w nocy z wtorku na środę oraz środy na czwartek (6-8 listopada) 
  • ul. Spacerowa na odcinku o długości 770 metrów na wysokości leśniczówki - prace prowadzone będą w nocy z czwartku na piątek oraz z piątku na sobotę (8-10 listopada) 

Roboty odbywać się będą na całej szerokości jezdni przy zachowaniu ich przejezdności w godzinach od 22:00 do 5:00.

- Podane terminy mogą ulec zmianie, ze względu na warunki atmosferyczne - zaznacza Kiljan. - Do prawidłowego przeprowadzenia procesu śrutowania nawierzchnia jezdni musi być sucha.

Śrutowanie odbywa się w nocy. Zmianę nawierzchni widać gołym okiem
Śrutowanie odbywa się w nocy. Zmianę nawierzchni widać gołym okiem
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl