• Start
  • Wiadomości
  • Bez kierowcy i bez spalin. Dwa supernowoczesne busy już w Gdańsku. ZOBACZ ZDJĘCIA

Bez kierowcy i bez spalin. Dwa supernowoczesne busy już w Gdańsku. ZOBACZ ZDJĘCIA

Do Gdańska przyjechały pierwsze autonomiczne autobusy, które będą dowozić mieszkańców i turystów do gdańskiego ZOO. Obecnie przygotowywane są do regularnych kursów. Oficjalny start i prezentację busów zaplanowano na piątek, 6 września. ZOBACZ zdjęcia `autonomików`.
( Publikacja: 29.08.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Elektryczny pojazd EZ10 firmy EasyMile już można zobaczyć w pobliżu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
Elektryczny pojazd EZ10 firmy EasyMile już można zobaczyć w pobliżu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Autonomiczne busy trafiły do Gdańska dzięki udziałowi miasta w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic. W ramach projektu Sohjoa Baltic (Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego) prowadzone są badania, promocja i testy zautomatyzowanych, poruszających się bez kierowcy elektrycznych minibusów, jako części łańcucha transportu publicznego, a w szczególności połączeń "pierwszej/ostatniej mili".

Bus bez kierowcy będzie jeździł w Oliwie przez 24 dni września, siedem dni w tygodniu, pięć godzin dziennie. Będzie można nim podróżować tam i z powrotem. Każdorazowo pojazd pomieści maksymalnie dziewięcioro pasażerów. Podróżujący nie będą musieli płacić za bilet, choć nie oznacza to, że wrześniowe kursy autonomicznego busa nie będą nic kosztowały. Będą - konkretnie 342 tys. zł. netto, co po doliczeniu podatku VAT daje cenę końcową w wysokości 420 660 zł. Tak wynika z warunków rozstrzygniętego przetargu.

 

Od 6 września, przez 24 dni z rzędu będzie można przejechać się autonomicznym autobusem
Od 6 września, przez 24 dni z rzędu będzie można przejechać się autonomicznym busem
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Pojazd poruszać się będzie po zaprogramowanej wcześniej trasie, jednak na jego pokładzie obecny będzie operator, który w razie potrzeby odpowie na pytania pasażerów lub zareaguje w sytuacji kryzysowej. Bus kursować będzie minimum dwa razy na godzinę od przystanku początkowego przy ulicy Spacerowej, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym, do przystanku końcowego przy Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym i z powrotem. 

 

Autonomiczne pojazdy w Gdańsku to efekt udziału naszego miasta w projekcie Sohjoa Baltic pn. Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego
Prezentacja autonomicznego pojazdu w Gdańsku to efekt udziału naszego miasta w projekcie Sohjoa Baltic pn. Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Do Gdańska przyjechały już dwa busy. Jeden będzie kursował po zaprogramowanej trasie, drugi czekał w zastępstwie, żeby w razie prac serwisowych czy ewentualnych napraw nie było przerwy w prezentacji. Obecnie trwa mapowanie trasy, w przyszłym tygodniu zaplanowano szkolenia operatorów.

Więcej informacji o projekcie Sohjoa Baltic


Czytaj także:

Supernowoczesny bus bez kierowcy we wrześniu podwiezie gdańszczan do oliwskiego ZOO