• Start
  • Wiadomości
  • 243 dodatkowe miejsca w pomorskich szpitalach dla chorych na Covid-19. Ile w Gdańsku?

243 dodatkowe miejsca w pomorskich szpitalach dla chorych na Covid-19. Ile w Gdańsku?

Od 5 listopada 2020 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku do dyspozycji pacjentów będzie dodatkowych 14 miejsc intensywnej terapii. W Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie zacznie działać oddział covidowy z 30 miejscami. W pomorskich szpitalach tworzą się miejsca przygotowane dla chorych na koronawirusa.
04.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
szpital_zaspa-003_799x533
Nz. Szpital św. Wojciecha w Gdańsku spółki Copernicus. Na Oddziale Intensywnej Terapii gdańskiego szpitala do 12 listopada powstanie dziesięć dodatkowych łóżek z respiratorami
                                                                                                                                                                        Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Według danych podanych na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w województwie pomorskim są 63 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 54. Oznacza to, że wolnych jest 9 (stan na 3 listopada 2020 roku). W ciągu najbliższych dni w szpitalach marszałkowskich będą uruchamiane kolejne łóżka respiratorowe.

17 łóżek respiratorowych i dziesięć z tlenoterapią 

Przypomnijmy, że zgodnie z pismem marszałka Mieczysława Struka skierowanym do wojewody pomorskiego z dnia 28 października, baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz dziesięć z tlenoterapią. W w szpitalach na terenie Gdańska będzie ich ponad 100.

Od wtorku, 3 listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku uruchomiono trzy stanowiska respiratorowe. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oddanie pięciu takich łóżek planowane jest dla pacjentów 9 listopada. Na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku do 12 listopada powstanie dziesięć dodatkowych łóżek z respiratorami, a dwa nowe do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

 

Łóżka II poziomu zabezpieczenia

W ramach Oddziału Reumatologicznego szpitala w Kościerzynie od 2 listopada działa 16 dodatkowych łóżek II poziomu (czyli dla pacjentów, u których główną chorobą jest COVID-19), natomiast do 16 listopada powstanie pięć kolejnych na tym samym oddziale i trzy dodatkowe na Oddziale Neurologicznym. Do 12 listopada w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma zostać uruchomionych 30 dodatkowych łóżek dla chorych, a w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie dodatkowych 50 miejsc. Na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie do 16 listopada zostanie uruchomionych 50 łóżek. Tyle samo do 28 listopada powstanie w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Ponadto, w słupskim szpitalu do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu.


W Sopocie 30 miejsc dla zakażonych koronawirusem

W Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie do 5 listopada zostanie utworzony specjalistyczny oddział tzw. drugiego poziomu przeznaczony dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Powstanie oddziału jest wynikiem pisma skierowanego do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha 20 października m.in. przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Oddział będzie zabezpieczony i oddzielony od pozostałych w taki sposób, aby pacjenci innych, funkcjonujących normalnie, oddziałów nie mieli kontaktu z chorymi na COVID-19. Pacjenci ani personel nie będą się ze sobą mieszać, a wszystkie usługi świadczone będą w reżimie sanitarnym. Rehabilitacja stacjonarna przy ul. 23 Marca działać będzie normalnie. W normalnym trybie będzie działać także szpital reumatologiczny przy ul. Grunwaldzkiej, w budynkach przy molo.