• Start
  • Wiadomości
  • „Balanga trwa od rana”. Ulicami Gdańska przeszła II Parada Seniorów

„Balanga trwa od rana”. Ulicami Gdańska przeszła II Parada Seniorów

15 czerwca seniorzy zawładnęli Gdańskiem. W Światowy Dzień Praw Osób Starszych, który przypada dokładnie tego dnia, około półtora tysiąca osób w wieku 60+ kolorowo i głośno zaznaczyło swoją obecność w mieście. Po paradzie seniorzy bawili się na pikniku, który zorganizowano w Parku św. Barbary.
16.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku żyje ok. 120 tysięcy seniorów. Z każdym rokiem coraz chętniej i wyraźniej podkreślają swoją obecność w mieście
W Gdańsku żyje ok. 120 tysięcy seniorów. Z każdym rokiem coraz chętniej i wyraźniej podkreślają swoją obecność w mieście
gdansk.pl

 

Zanim parada wyruszyła spod fontanny Neptuna, gdzie rozpoczęło się świętowanie seniorów, wszystkich przybyłych powitali: Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska, Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które wraz z Fundacją Pomorze i Miastem Gdańsk zorganizowało wydarzenie i Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. seniorów.

- Wasza obecność tutaj jest dowodem na to, że chcecie być widoczni, a nie niewidzialni – mówiła Gabriela Dudziak.

To prawda, seniorzy byli nie tylko bardzo widoczni, ale i bardzo słyszalni. Niektóre kobiety poprzebierane były za mieszczki, wiele z nich zadbało o kolorowe dodatki, korale, kapelusze. W zwróceniu uwagi na przemarsz seniorów pomocni okazali się szczudlarze i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, która nadawała rytm idącym uczestnikom parady. Przechodnie przystawali na chwilę, wyraźnie zainteresowani wydarzeniem. Krocząc razem z paradą udało nam się usłyszeć, jak starszy, zagraniczny turysta krzyknął „great idea” (red. świetny pomysł).

 

ZOBACZ FILM W II PARADY SENIORÓW

 

Grupa seniorów przeszła przez Zieloną Bramę, minęła ul. Stągiewną, Długie Ogrody i znalazła się w Parku św. Barbary. Warto zaznaczyć, że piknik, który zaplanowano właśnie w tym parku, miał charakter międzypokoleniowy. Co prawda to seniorzy byli najważniejsi, bo przygotowano dla nich wiele atrakcji, ale w wydarzeniu udział wzięły także rodziny z dziećmi dla których przygotowano dmuchańce. Prócz występów muzycznych i parkietu na którym mogli poszaleć seniorzy, nie zabrakło też stref, gdzie była m.in. możliwość skorzystania z masaży relaksacjnych dłoni, pomocy informatycznej czy zmierzenia ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

- Mamy 120 tysięcy osób, które ukończyły 60 lat rok życia, ponad 50 osób, które mają 100 lat i więcej - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska. - To jest naprawdę fantastyczne miasto do życia i ono musi być gotowe na to, aby w każdych warunkach, każdy niezależnie od wieku, mógł uczestniczy we wszystkim, co w mieście się dzieje. Rola seniorów w naszym mieście, którzy bardzo często udzialają się jako wolontariusze podczas różnych wydarzeń, jest nieoceniona. 

 

Tyle w nich radości i chęci do życia, że nie jeden młody powinien wziąć przykład
Tyle w nich radości i chęci do życia, że nie jeden młody powinien wziąć przykład
gdansk.pl

 

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim