• Start
  • Wiadomości
  • Aż 12 organizacji z laurami XVIII edycji Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka

Aż 12 organizacji z laurami XVIII edycji Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka

Finał XXVIII edycji konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego, w którym laury otrzymują pomorskie organizacje pozarządowe, odbył się 5 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności. Przyznano 12 nagród dla NGO`sów oraz Bursztynową Różę, nagrodę nie dla organizacji, lecz dla wybitnej indywidualności III sektora. Otrzymała ją Zdzisława Hołubowska.
06.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
jak w opisie - kilkadziesiąt osób stoi na scenie, wiele z dyplomami i kwiatami, nad nimi ekran z wyświetloną nazwą nagrody
5 grudnia 2022 zbiorowe zdjęcie uczestników gali XVIII edycji Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka
fot. Grzegorz Mehring/archiwum ECS

Historia Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka

Wojewoda pomorski Maciej Płażyński powołał Nagrodę Bursztynowego Mieczyka w 1994 roku. Jest to najstarsze w Polsce wyróżnienie dedykowane organizacjom pozarządowym, jako wyraz uznania i wdzięczności dla ich działań. Powstały w 1999 roku samorząd województwa stał się drugim partnerem i fundatorem nagród w Konkursie. Jego patronem jest Maciej Płażyński, a organizatorem Fundacja RC.

w 2022 roku: 87 organizacji złożyło wniosek w Konkursie, 84 wnioski zostały formalnie zaakceptowane, 13 organizacji otrzymało nagrody.

starsza kobieta mówi do mikrofonu, przy niej stoi mężczyzna w średnim wieku
Elżbieta Płażyńska żona patrona konkursu uczestniczy w gali co roku. W tym roku wręczała nagrodę za debiut roku dla gdańskiej Fundacji Plony, razem z Tomaszem Kelerem z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku
fot. Grzegorz Mehring/archiwum ECS

Zwycięzcy Konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka 2022

1.Nagroda Główna w kategorii Pomoc Społeczna

ZHP "Chorągiew Gdańska" im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej (Gdańsk)

 

2.Nagroda Główna w kategorii Pomoc Społeczna

Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy (Gdańsk)

 

3.Nagroda Główna w kategorii Edukacja

Stowarzyszenie Morena (Gdańsk)

 

4.Nagroda Główna w kategorii Ochrona Środowiska i Edukacja Ekologiczna

Fundacja na rzecz zwierząt "Serce na Łapce" (Słupsk)

 

5.Nagroda Specjalna Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Stowarzyszenie Morena 

 

6.Nagroda Specjalna Stowarzyszenia "Pomorskie w Unii Europejskiej"

Żuławskie Towarzystwo Sportowe (Nowy Dwór Gdański)

 

7.Nagroda Specjalna Rzecznika Praw Obywatelskich

Fundacja Lokalna (Pogorzelice)

 

8.Nagroda Specjalna Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Fundacja Pozytywne Inicjatywy

 

9.Nagroda Specjalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Fundacja Kina Żeglarz (Jastarnia)

 

10.Nagroda Specjalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór "Morzanie" (Kosakowo)

 

  1. Nagroda Specjalna za Pomoc Uchodźcom z Ukrainy przyznawana przez Rotary Club International Klub Gdańsk-Sopot-Gdynia

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

 

  1. Nagroda Specjalna Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych - Fundacji RC "Bursztynowa róża"

Zdzisława Hołubowska

 

13.Debiut Roku

Fundacja „Plony” (Gdańsk)

starszy mężczyzna mówi, obok stoi patrząca na niego kobieta w średnim wieku
Patrycja Medowska i Jerzy Boczoń tradycyjnie powitali uczestników gali
fot. Grzegorz Mehring/archiwum ECS

Gala “Mieczyków” od 2014 roku w ECS

Uczestników gali w poniedziałkowy wieczór, 5 grudnia powitała gospodyni wydarzenia - Patrycja Medowska zastępczyni dyrektora ds. kultury obywatelskiej oraz Jerzy Boczoń prezes Fundacji RC, który jest organizatorem Konkursu.

- Smutny czas pandemii, kiedy staliśmy rok temu na tej scenie z Patrycją i mówiliśmy do pustych krzeseł minął, choć skutki tego odczuwamy do tej pory - powiedział Jerzy Boczoń. - Przenosząc skutki na grunt organizacji pozarządowych: część z nich obniżyła loty, zaniechała nawet działań w pewnym momencie, z kolei druga część działać zaczęła w innowacyjny sposób, często bez zasobów, ale jednak włączyła się, najpierw we wsparcie społeczeństwa w czasie pandemii, a teraz - uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

Patrycja Medowska przypomniała między innymi: - W tym miejscu i w tym duecie spotykamy się od 2014 roku, odkąd ten budynek został oddany społeczeństwu. Zawsze jesteście tu u siebie w domu. 

mężczyzna mówi do mikrofonu
Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego
fot. Grzegorz Mehring/archiwum ECS

Zawsze możemy na siebie liczyć

Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego także zabrał głos, zwracając się wprost do zgromadzonych na sali przedstawicieli organizacji pozarządowych: - Zawsze będziecie mogli liczyć na administrację samorządu regionalnego, tak jak my w różnych aspektach życia społecznego i gospodarczego możemy liczyć na was. To były bardzo trudne lata, lata pandemii. Ale wtedy właśnie przedstawiciele organizacji pozarządowych potrafili dotrzeć z zakupami do tych, którzy nie mogli sami ich zrobić. A i wtedy gdy fala uchodźców każdego dnia zalewała Polskę i ukraińscy obywatele uciekający przed wojną pojawili się w Gdańsku i na Pomorzu, zawsze byliście też i wy, wasi współpracownicy i wolontariusze, ale także liczne osoby, których dziś tu nie ma. Można było zawsze na was życzyć. Nie wyobrażam sobie tej ogromnej skali pomocy, jaką Polacy udzielili Ukraińcom uciekającym przed wojną, bez organizacji pozarządowych. Bardzo wam za to wszystko dziękuję.Trzy głosy na temat Ukrainy

W czasie gali nie mogło zabraknąć tematu Ukrainy i pomocy tym, którzy uciekli przed wojną i tym, którzy zostali w objętej pożogą ojczyźnie. Na scenie odbyła się krótka rozmowa, pytania zadawał prowadzący galę dziennikarz Robert Silski. 

Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi zapytany o to, ilu obywateli Ukrainy mieszka obecnie na Pomorzu, ograniczył się do Trójmiasta i podał liczbę około 150 tysięcy, tłumacząc, że wolność przemieszczania się utrudnia podanie bardziej precyzyjnych liczb.

- Polska jest najlepszym przykładem pomocy Ukraińcom. To opinia nie tylko moja, ale całej Ukrainy, tak wyszło w krajowym badaniu opinii. Bardzo doceniamy waszą pomoc i wsparcie, a ja tak bardzo chciałbym móc już mówić o współpracy, a nie o pomocy… Co jest w Ukrainie najbardziej potrzebne? Energia i woda.

wymienione osoby siedzą na fotelach na scenie i rozmawiają
Od lewej: Łukasz Brządkowski, Oleksandr Plodystyi, Dasha Balabai, Robert Silski
Fot. Grzegorz Mehring/archiwum ECS

Dasha Balabai koordynatorka wsparcia na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy w Fundacji RC na pytanie, jak Ukrainki radzą sobie w Gdańsku odpowiedziała: - Świetnie, tylko potrzebują czasem informacji dokąd się udać. Obserwuję ukraińskie kobiety od ośmiu miesięcy, dla mnie to bohaterki radzące sobie mimo problemów i niedogodności. Uczą się polskiego, ale jeszcze nie bardzo potrafią mówić. Mam prośbę, jeśli stanie przed wami kobieta z Ukrainy, to nawet jeśli słabo mówi po polsku, wysłuchajcie ją, bo za każdą z tych kobiet stoi duża historia, której nie potrafi może jeszcze opowiedzieć. Ja codziennie słucham historii kobiet, to bardzo ważne, by były wysłuchane i wspierane dalej.

Dasha Balabai podkreśliła, że uchodźczynie bardzo często angażują się jako wolontariuszki.

Łukasz Brządkowski lider organizacji Tczew dla Ukrainy, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej mówił: - Najważniejsze, żeby nie przestać pomagać, zwłaszcza teraz, w zimie. Wielu Ukraińców wyjechało, ale miliony zostały. To ludzie, którzy nie chcą zostawić swojego domu, czy ziemi. Bardzo ważne jest żeby pomagać tam, gdzie znikąd ta pomoc nie nadchodzi, czyli na terenach położonych blisko frontu. Oprócz pomocy materialnej ważne jest też to, że nie czują się sami z tym, co ich spotkało, czują wsparcie, kiedy dociera do nich transport. U progu zimy potrzebne jest właściwie wszystko, najgorzej jest tuż przy froncie, albo w miejscowościach, które były okupowane przez Rosjan. Przede wszystkim potrzebna jest żywność,ciepła odzież i wszelkie urządzenia pomagające przetrwać czas bez ciepła, wody i prądu.

dyrygentka z batutą zwrócona bokiem do kadru, wokół niej kilkoro muzyków,  grają
Galę uświetnił koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej
Fot. Grzegorz Mehring/archiwum ECS

Orkiestra symfoniczna i społeczna

Galę uświetnił koncert Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej. To orkiestra społeczna, która powstała w 1946 roku przy Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni, a więc ma już 76 lat. Jej twórcą był Jan Wroński główny księgowy stoczniowy. W zespole grali stoczniowcy, emeryci, studenci, osoby z wykształceniem muzycznym i bez, każdy kto chciał. I dziś jest tak samo. Pod batutą Anety Pawlik-Figiel grają uczniowie, studenci, osoby wykształcone muzycznie, które zawodowo muzyką się nie zajmują, są też emerytowani pracownicy orkiestr, pasjonaci muzyki bez wykształcenia, a także muzycy z innych krajów.

Fundatorami Nagród i Partnerami Konkursu są Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Senatu RP, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizatorem konkursu jest Fundacja RC.

TV

To przedszkole jest wzorem