• Start
  • Wiadomości
  • Autonomiczna mobilność w praktyce - jak wygląda sterowanie pojazdami autonomicznymi?

Autonomiczna mobilność w praktyce - jak wygląda sterowanie pojazdami autonomicznymi?

O tym, jak wyglądał zdalny nadzór i zdalne sterowanie pojazdami autonomicznymi w Gdańsku, Tallinie i Kongsberu, a także o aspektach prawnych autonomicznej mobilności dowiedzą się uczestnicy warsztatów online organizowanych przez Gdańsk. Wydarzenie pod hasłem: "Autonomiczny transport ostatniej mili - aspekty prawne i pilotaże w Gdańsku, Tallinie i Kongsbergu" odbędzie się w piątek, 3 grudnia, w godz. 11.00-14.00.
( Publikacja: 02.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafiki_ostatnia_mila duza

 

Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce ma doświadczenie w uruchamianiu autonomicznych połączeń na pierwszy lub ostatnim odcinku podróży czyli tzw. Zautomatyzowanego transportu ostatniej mili. Miasto jest partnerem projektu Sohjoa Last Mile dofinansowanego z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. W ramach projektu zrealizowano drugi już pilotaż autonomicznego busa, tym razem na obszarze zamkniętym, poza siecią dróg publicznych. Intencją było pójcie o krok dalej, aniżeli w pilotażu zrealizowanym w 2019 r. na drodze publicznej oraz przetestowanie możliwości zdalnego nadzoru oraz teleoperacji prowadzonej przez operatora znajdującego się poza pojazdem. 

Nie potrzebuje kierowcy ani paliwa. Po Gdańsku jeździ już autonomiczny autobus


W ramach projektu powstała także analiza prawna, aby odpowiedzieć na pytanie, jakie zmiany legislacyjne umożliwią regularne świadczenie usług autonomicznego transportu ostatniej mili w transporcie publicznym. 

Autonomiczny bus rozpoczął kursy na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku


W połowie listopada zakończył się pilotaż autonomicznego busa na Cmentarzu Łostowickim i zgodnie z harmonogramem projektu Sohjoa Last Mile miasto organizuje nieodpłatne webinarium, aby podzielić się doświadczeniami.

Wydarzenie pod hasłem autonomiczny transport ostatniej mili - aspekty prawne i pilotaże w Gdańsku, Tallinie i Kongsbergu odbędzie się w piątek, 3 grudnia w godz. 11.00-14.00. Warsztaty online są kierowane do uczestników krajowych m.in. samorządowców, środowiska akademickie, operatorów, planistów i pasjonatów transportu publicznego.

Prelegenci:

  • Azat Kuitunen, Metropolia University of Applied Sciences w Helsinkach, manager projektu Sohjoa Last Mile,
  • mec. Lech Kaniszewski, kancelaria adwokacka adw. Lech Kaniszewski,
  • Magdalena Szymańska, koordynatora ds. elektromobilności w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz lokalna koordynatora projektu Sohjoa Last Mile,
  • Mikołaj Kwiatkowski, Trapeze Poland (partner technologiczny firm Easymile i Roboride w czasie obydwu pilotaży w Gdańsku),
  • Krister Kalda, Tallinn University of Technology, Tallin,
  • Rebecca Ronke, Applied Autonomy, Kongsberg

Trzy anglojęzyczne prezentacje będą tłumaczone na język polski. Po poszczególnych prezentacjach będzie można kierować pytania do prelegentów (na czacie).

Zapisy możliwe są poprzez link: Rejestracja na webinar - Zoom.