• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Otwarte Pracownie. Artystyczny duch wstąpi w zapomniane miejsca

Gdańskie Otwarte Pracownie. Artystyczny duch wstąpi w zapomniane miejsca

Pierwsza edycja programu Gdańskie Otwarte Pracownie dobiegła końca i we wtorek, 20 lutego, przekazano klucze do trzech lokali artystom, którzy wynajmują je na specjalnych warunkach. W Nowym Porcie, we Wrzeszczu i Oliwie powstaną w ten sposób pracownie, dostępne również dla lokalnych mieszkańców. Wkrótce kolejne dwa lokale znajdą nowych użytkowników.
20.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Anna Maria Sikorska przeniesie swoją artystyczną działalność z domu. W połowie marca można szukać artystki przy ul. Na Zaspę 34D

Gdańskie Otwarte Pracownie to program, który powstał w październiku 2017 roku. Skierowany jest do artystów, którzy chcieliby wynająć lokal na bardzo korzystnych warunkach. Najemca zapłaci za wynajem lokalu 10 proc. stawki bazowej, jeśli pracowni prowadzić będzie wyłącznie działalność gospodarczą. Oznacza to, że będzie płacił 2,82 zł. za m2. Jeśli artysta będzie prowadził działalność gospodarczą połączoną ze sprzedażą swoich dzieł, wtedy zapłaci 30 proc. stawki bazowej, czyli 8,50 za m2.

Przystąpić do programu mogli ci, którzy zadeklarowali, że w nabytych pomieszczeniach odbywać się będzie praca twórcza. Był jeszcze jeden warunek - powstałe pracownie muszą być otwarte dla mieszkańców.

Lokale, które zaproponowano artystom w pierwszej edycji programu znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Oliwa: Al. Grunwaldzka 498/9; lokal o powierzchni 22,32m2
  • Nowy Port: ul. Na Zaspę 34D; lokal o powierzchni 19,77m2
  • Nowy Port: ul. Na Zaspę 19; lokal o powierzchni 12,57m2
  • Wrzeszcz: ul. Jana Dekerta 3; lokal o powierzchni 42,55m2
  • Orunia - Św. Wojciech – Lipce: ul. Żuławska 101, lokal o powierzchni 39, 23m2

Warto dać artystom czas, by urządzili się w swoich nowych przestrzeniach, a następnie ich odwiedzić. O to też chodzi w tym projekcie. To mają być miejsca przyjazne nie tylko artystom, ale także tym, którzy nie mieli do tej pory wiele wspólnego ze sztuką i chcieliby to zmienić.

Pierwotnie zakładano, że w pierwszej edycji programu znajdzie się 10 lokali. Tak będzie, z tą tylko różnicą, że kolejnych 5 lokali, pojawi się w drugiej edycji programu. Wynika to faktu, że pozyskane lokale wymagają remontu.

Nie ustalono jeszcze dokładnej daty, kiedy wystartuje druga edycja Gdańskich Otwartych Pracowni, ale na pewno jeszcze w tym roku. Warto śledzić nasz portal oraz informacje udostępniane na stronie Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania