Archipelag Wyobraźni Młodego Widza. Przegląd ogólnopolskich spektakli już od niedzieli

W ramach najnowszego cyklu, przeznaczanego dla dzieci od 0 do sześciu lat, zobaczymy siedem spektakli zrealizowanych przez teatry z Warszawy, Białegostoku, Poznania, Krakowa i Torunia oraz dwa rodzime, wyprodukowane przez Gdański Archipelag Kultury. Spektakle będą prezentowane od 19 listopada do 17 grudnia 2023 r. w różnych oddziałach GAK. Ceny biletów poznamy wkrótce. Sprawdź PROGRAM.
15.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl "Błyskawica" Teatru Gili Gili z Poznania (jego twórcą jest aktor Teatru Animacji Igor Fijałkowski) opowiada o małej rybce Fernando, który mieszka głęboko w oceanie ze swoim tatą. Pasjonują go wyścigi, ale czuje się samotny. Pewnego dnia spotyka Marcela, czerwoną żabę, z którym przeżyje wiele przygód. Bohaterowie przekonają się, jak silna może być przyjaźń między żabą a rybą
fot. M. Zakrzewski

Lokalny teatr, o którym mówi się w Polsce. Teatr w Blokowisku GAK z nowym repertuarem

- Uczestnictwo w teatrze to rozrywka, ale każdy spektakl jest dla dziecka wyzwaniem do rozbudzenia wyobraźni, ciekawości otaczającym światem i empatią do istot wokół - mówi Tomasz Kaczorowski, kurator sceny teatralnej Gdańskiego Archipelagu Kultury. - W ramach cyklu pokażemy spektakle, które przeznaczone są dla dzieci i bliskich im dorosłych, do wspólnego przeżycia, zabawy i rozmowy. Spektakle, które zaprojektowane zostały w duchu teatru Jana Dormana, który tworzył przedstawienia międzypokoleniowe i zapraszał widownię wypełniającą sale teatrów przez lata.

Organizatorzy zapowiadają, że choć mają one charakter edukacyjny, unikają moralizowania. Są za to pełne gier, zabaw i interakcji, aby pomagać dzieciom w zrozumieniu otaczającej je rzeczywistości, w nazywaniu emocji oraz w rozwoju. 

Archipelag Wyobraźni Młodego Widza - jakie spektakle zobaczymy?

- Jako kuratorowi sceny teatralnej w GAK zależało mi na wzbogaceniu naszej oferty teatralnej - tłumaczy Kaczorowski. - Zaprosiliśmy więc zawodowych artystów z całej Polski z teatrów nie instytucjonalnych, niezależnych lub takich, które do tej pory nie funkcjonowały w głównym obiegu. W ramach nowego cyklu przypomnimy też gdański hit “Hop w kosmos” oraz przedstawimy naszą najnowszą premierę “Wielkie myśli małej głowy”.

Widzowie będą oglądać spektakle, w sumie 11 , nie tylko w Plamie GAK, ale również w innych oddziałach archipelagu - od Stacji Orunia aż po Wyspę Skarbów. 

Premiera “Wielkich myśli małej głowy” odbędzie się 17 grudnia 2023 r. Plama GAK przygotowuje go wraz z Akademią Teatralną w Białymstoku. 

- Będzie to opowieść o emocjach, jakie kłębią się w głowie osoby genialnej i wrażliwej, związanej z naturą, jak Simona Kossak - zdradza Tomasz Kaczorowski.

Czy przegląd będzie odbywał się cykliczne, jeszcze nie wiadomo. Przed nami pilotażowa edycja, ale jak zdradza kurator zapowiada się na tyle obiecująco, że ma szansę na kontynuację.

Premiera w Plamie: zabawny rapowany kryminał o Nowej Hucie. Recenzja „Supernova Live”

O scenie teatralnej w Blokowisku

Scena Teatru w Blokowisku działa w Gdańskim Archipelagu Kultury PLAMA. Otwiera się na wydarzenia niezależne, na artystów działających na pograniczu różnych form: teatru ożywionej formy, koncertów performatywnych, przedstawień mało obsadowych, monodramów, slamów poetyckich i inicjatyw zaangażowanych społecznie.

Od roku akademickiego 2022/2023 współpracują ze studentami Wiedzy o Teatrze, Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych oraz Zarządzania Instytucjami Artystycznymi oraz pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego. 

"Hop w kosmos", muzyczny i edukacyjny spektakl o Układzie Słonecznym dla dzieci powyżej 3. roku życia i dla bliskich im dorosłych
fot. M. Zakrzewski

Archipelag Wyobraźni Młodego Widza PROGRAM

Listopad

 • 19.11.2023, g. 12:00 GAK Wyspa Skarbów: przedstawienie “Magiczna kostka” dla dzieci 3+ (Teatr Gili Gili z Poznania)
 • 26.11.2023, g. 17:00 GAK Plama: przedstawienie “Hop w kosmos” (Teatr w Blokowisku - wydarzenie towarzyszące)
 • 29.11.2023, g. 11:00 GAK Stacja Orunia: przedstawienie "W szafie”; dla dzieci między 1. a 4. rokiem życia (Akademia Teatralna w Białymstoku)
 • 29.11.2023, g. 18:00 GAK Projektornia: przedstawienie “Opowieści dla Sofijki”; dla dzieci 4+ (Krakowski Teatr Figur)

Grudzień

 • 2.12.2023, g. 11:00 GAK Dom Sztuki: przedstawienie “Szałaputki”; dla dzieci 3+ (TeatRyle z Poznania)
 • 3.12.2023, g. 17:00 GAK Plama (Teatr w Blokowisku): “Szałaputki”; dla dzieci 3+ (TeatRyle z Poznania)
 • 5.12.2023, g. 12:00 GAK Gama: przedstawienie “Moja pierwsza odyseja kosmiczna”; dla dzieci między 1. a 3. rokiem życia (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu)
 • 5.12.2023, g. 13:00 GAK Scena Muzyczna: przedstawienie “Błyskławica”; dla dzieci 4+ (Teatr Gili Gili z Poznania)
 • 7.12.2023, g. 12:00 GAK Winda: przedstawienie “Apsik!"; dla dzieci 3+ (MikroTeatr z Warszawy)
 • 8.12.2023, g. 11:00 GAK Stacja Orunia: “Apsik!”; dla dzieci 3+ (MikroTeatr z Warszawy)
 • 17.12.2023, g. 17:00 GAK Plama: PREMIERA spektaklu dla dzieci 3+ “Wielkie myśli małej głowy” (Teatr w Blokowisku w koprodukcji z Akademią Teatralną w Białymstoku).