• Start
  • Wiadomości
  • Archeologia nie jest nudna! Tłumy na „Weekendzie z Archeologią”

Archeologia nie jest nudna! Tłumy na „Weekendzie z Archeologią”

Tegoroczny „Weekend z Archeologią”, którego temat przewodni brzmiał „Zagadki przeszłości” pokazał, że ta dziedzina nauki nie musi być nudna - wręcz przeciwnie! Na plac przy ulicy Rycerskiej w weekend 8-9 września przyszło aż 3 tys. odwiedzających.
( Publikacja: 09.09.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W programie Weekendu z Archeologią  znalazły się pokazy dawnych rzemiosł: wyrabianie cegieł i układanie gotyckiego wątku muru, dodatkowo drugiego dnia publiczność mogła podziwiać na żywo kucie gotyckich zawiasów drzwiowych, uchwytów i gwoździ
W programie "Weekendu z Archeologią" znalazły się pokazy dawnych rzemiosł: wyrabianie cegieł i układanie gotyckiego wątku muru, dodatkowo drugiego dnia publiczność mogła podziwiać na żywo kucie gotyckich zawiasów drzwiowych, uchwytów i gwoździ
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Choć „Weekend z Archeologią” może nie brzmieć szczególnie rozrywkowo, po zagłębieniu się w bogaty program odbywającego się już od trzech lat wydarzenia nawet najwięksi malkontenci musieli szybko zmienić zdanie. Na wszystkich przybyłych w sobotę i niedzielę, 8-9 września, na plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku czekały spotkania z literaturą, spacer z archeologiem, warsztaty, gry i zabawy, wystawy, konkursy i wiele innych atrakcji.

- Zorganizowaliśmy to wydarzenie z myślą o promocji archeologii jako nauki o człowieku. Dlatego wyszliśmy poza proponowanie „oglądania skorupek”, czyli same wykopaliska, a zachęcaliśmy do odtwarzania rzeczywistości, która miała miejsce w przeszłości. Drugim celem, który nam przyświecał była ochrona dziedzictwa archeologicznego, dlatego do współpracy przy tworzeniu „Weekendu z Archeologią” zaprosiliśmy Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Szczególną uwagę organizatorzy skupili na najmłodszych odbiorcach. Z myślą o nich odbyły się liczne zajęcia warsztatowe i zabawy edukacyjne na aż dziewięciu tematycznych stanowiskach: „W zamku i na wojnie”, „Pracownia kopii”, „Stary młyn”, „Tajniki ceramiki”, „Teczka archeologa”, „Mali odkrywcy”, „Archeologia malowana”, „Archeologiczne skarby”, „Po nici do krajki”. Za każde wykonane na stanowisku zadanie maluch otrzymywał odznakę-naklejkę.

- Wychodzimy z założenia, że mamy pewną misję do spełnienia, jaką jest wychowanie nowego pokolenia, które zupełnie inaczej będzie patrzyło na dziedzictwo archeologiczne. Temu służą takie imprezy - wychowaniu przez zabawę - podkreśla dyrektor. - Zamiast na wykładach i nudnych prelekcjach, dzieci uczą wykonując prace plastyczne, rozwiązując proste zagadki, szukając odpowiedzi na pytania. Zabawa kończy się otrzymaniem za komplet odznak Dyplomu Małego Archeologa, z czego dzieci są bardzo dumne.

Mali odkrywcy mogli spróbować swoich sił i umiejętności archeologicznych na prawdziwych wykopaliskach
Mali odkrywcy mogli spróbować swoich sił i umiejętności archeologicznych na prawdziwych wykopaliskach
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zadania były różne - od plastycznych, jak wykonanie tekturowego miecza i diademu, służących poznawaniu mody średniowiecznej, po praktyczne, które pozwalały poczuć się jak zawodowy archeolog - polegały bowiem na wzięciu udziału w prawdziwych wykopaliskach, wykopaniu zabytku, wykonaniu dokumentacji rysunkowej i opisaniu go z niezbędnymi szczegółami, takimi jak wymiary.

Nowością tegorocznej edycji były „murale” do kolorowania - zbudowana z dużych plansz ścianka, na której narysowano zabytki przeznaczone do przyozdobienia przez dzieci. Pojawiły się też atrakcje znane z ubiegłorocznej odsłony - wśród nich spacer z archeologiem Bogdanem Kościńskim (kierownikiem Działu Zbiorów Gdańskich w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku), który także i tym razem cieszył się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Tematem przechadzki połączonej z opowieścią była historia gdańskiego Zamczyska.

Podczas Weekendu...  można było poznać także tajniki ceramiki
Podczas "Weekendu..." można było poznać także tajniki ceramiki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Można powiedzieć, że zróżnicowany program okazał się strzałem w dziesiątkę - łącznie w ciągu dwóch dni „Weekend z Archeologią” odwiedziło ponad 3 tysiące osób.

- Impreza cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi - przyznaje Trawicka. - Sądzę, że to wynika z tego, że jesteśmy w stanie zorganizować najmłodszym przynajmniej dwie godziny - to czas spędzony na nauce, ale nie nudnej, do tego na świeżym powietrzu. Myślę, że każdy rodzic cieszy się z takiej możliwości - a my mu ją dajemy.