• Start
  • Wiadomości
  • Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk" coraz bardziej popularna. Teraz także w innych językach

Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk" coraz bardziej popularna. Teraz także w innych językach

Wyszukiwarka podpowiadająca, do jakiego pojemnika wrzucić dany odpad, spersonalizowany harmonogram odbiorów poszczególnych frakcji czy też “przypominajki” o objazdowych zbiórkach “gabarytów” i odpadów niebezpiecznych - to m.in. znaleźć można w bezpłatnej aplikacji na smartfony Czyste Miasto Gdańsk. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego z myślą o obcokrajowcach mieszkających, pracujących czy odpoczywających w Gdańsku wprowadził także jej wersje obcojęzyczne.
30.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

EN: Our mobile app for waste segregation has been translated! We are glad that we can invite you to download and use it.


UA
: Наш мобільний додаток для сортування відходів перекладено! Ми раді, що можемо запросити вас завантажити та використовувати його.


RU
: Переведено наше мобильное приложение по сортировке мусора! Мы рады, что можем предложить вам скачать его и использовать.

 

Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk została rozszerzona o trzy wersje językowe: ukraińską, rosyjską, angielską
Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk została rozszerzona o trzy wersje językowe: ukraińską, rosyjską, angielską
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Wszystkim nam powinno zależeć na odpowiedzialnym postępowaniu z odpadami. Nie tylko dlatego, że segregacja odpadów to także obowiązek prawny nas wszystkich. Są jednak grupy, którym z przyczyn obiektywnych trudniej dotrzeć do odpowiedniej wiedzy. Dlatego też konsekwentnie poszerzamy działania edukacyjne - wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca syrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku. - Kolejnym krokiem w tym kierunku jest uruchomienie naszej aplikacji Czyste Miasto Gdańsk w wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Chcemy, żeby wszyscy mieszkańcy Gdańska, także cudzoziemcy, korzystali z usług jakie świadczy Miasto w ramach gospodarki odpadami komunalnymi i znali te usługi, rozumieli zasady ich organizacji. Pośrednio ułatwi to także właściwe gromadzenie i sprawny odbiór odpadów zarządcom nieruchomości czy podmiotom i osobom wynajmujących mieszkania obcokrajowcom, czy to do celów turystycznych czy to długoterminowo - dodaje. Warto podkreślić, że aplikacja edukuje mieszkańców i "organizuje" gospodarowanie odpadami już w blisko 24 tysiącach nieruchomości, a konsekwentnie uzupełniany słownik segregacji ma już odpowiedź na 2500 haseł. W planach jest nowa strona internetowa, która będzie dostępna w kilku wersjach językowych.

 

Jakie możliwości daje aplikacja:

Wybierając lokalizację swojej nieruchomości na bieżąco otrzymamy informacje o najbliższym terminie odbioru odpadów, miesięczny kalendarz odbiorów, terminy płatności;

Podpowie, kiedy jest najbliższy odbiór gabarytów, objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych;

Przypomni, co należy zrobić z odpadami po remoncie, a także gdzie jest w okolicy apteka przyjmująca przeterminowane leki;

Wpisując w panelu “Gdzie wrzucić” nazwę odpadu budzącego nasze wątpliwości, uzyskamy odpowiedź, w którym pojemniku jest jego miejsce (np. rozbita szklanka powinna trafić do kubła “resztkowego”);

Początkujący znajdą zaś instrukcję segregacji (co zalicza się do danego koloru pojemnika i jak postępować z odpadami nietypowymi i niebezpiecznymi);

Dodatkowo znajdziemy także komunikaty o bieżących wydarzeniach i tymczasowych zmianach harmonogramów związanych z świętami i dniami wolnymi.

Bezpłatna aplikacja jest dostępna w wersjach na Android (8,5 megabajta) oraz IOS (17,5 megabajta).

CzysteMiastoGdańskQR

 

 

Widok na ekran telefonu komórkowego. Na nim różne napisy w języku ukraińskim
Widok na ekran telefonu komórkowego. Na nim różne napisy w języku ukraińskim

 

Widok na ekran telefonu komórkowego. Na nim różne napisy w języku rosyjskim
Widok na ekran telefonu komórkowego. Na nim różne napisy w języku rosyjskim

 

Widok na ekran telefonu komórkowego. Na nim różne napisy w języku angielskim
Widok na ekran telefonu komórkowego. Na nim różne napisy w języku angielskim

 

COVID-19 - Українська мова, English, Deutsch, Русский язык

 

TV

Historyczne dzwony powróciły do Gdańska