Apel do mieszkańców. Jest jeszcze za wcześnie, aby wnioskować o 3 tys. zł dodatku węglowego

Zapowiedź rządu, że każde gospodarstwo w Polsce wykorzystujące węgiel do ogrzewania domu otrzyma 3 tys. zł dodatku, sprawiła, że wielu gdańszczan już zgłasza się o te pieniądze. - Jest bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Dziennie odbieramy około 30 telefonów - mówi Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Prace nad ustawą o dodatku węglowym nie zostały zakończone - dodaje. 
( Publikacja: 09.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mieszkańcy Gdańska, którzy mają piece węglowe muszą jeszcze poczekać, aż zakończą się prace parlamentu nad ustawą o dodatku węglowym
Mieszkańcy Gdańska, którzy mają piece węglowe muszą jeszcze poczekać, aż zakończą się prace parlamentu nad ustawą o dodatku węglowym
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
22 lipca Sejm przegłosował ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tysięcy złotych dla każdego gospodarstwa domowego wykorzystującego do ogrzewania węgiel, co musi być potwierdzone wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Nad ustawą o dodatku węglowym debatuje Senat

- We wtorek 2 sierpnia rozpoczęła się dyskusja w Senacie nad tą ustawą. I z przekazów medialnych można się dowiedzieć, że jej treść na pewno będzie ewoluować, bo senatorowie chcą rozszerzyć dodatek pieniężny na wszystkich posiadaczy nieruchomości. Dopóki więc gotowa ustawa nie zostanie podpisana przez prezydenta, to nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka będzie finalna forma tej pomocy  - wyjaśnia Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. 

Czy można kupić węgiel za 996 zł?

Oprócz telefonów dotyczących dodatku w kwocie 3 tys. zł niektórzy mieszkańcy starają się o też w urzędzie o zaświadczenie, które - przynajmniej w teorii - pozwoli im kupić węgiel w cenie poniżej 1000 zł za tonę. Chodzi w tym przypadku o wciąż obowiązującą ustawę, która gwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 złotych.

Czym ogrzewasz swój dom? Musisz zgłosić w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

- Tłumaczymy, że zaświadczenie, oczywiście, możemy wydać, ale jednocześnie informujemy mieszkańców, żeby najpierw sprawdzili w  składzie węgla, czy rzeczywiście taniej sprzedadzą im węgiel - mówi Mariusz Sadłowski.

Mieszkańcy zmieniają deklaracje w CEEB

Co ciekawe, wzrasta w Gdańsku liczba zmian deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 
 
- Część mieszkańców przypomina sobie np., że ma nieużytkowany piec, w którym można palić węglem - mówi dyrektor Biura Energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Ilu gdańszczan ogrzewa się węglem?

W Gdańsku węgla do ogrzewania używa obecnie ok. 5 tysięcy gospodarstw. Ich rozmieszczenie na mapie miasta jest dość równomierne. Nie można wskazać, aby, któraś z dzielnic Gdańska była bardziej “węglowa” od pozostałych.