• Start
  • Wiadomości
  • Sierpień' 80. Annę Walentynowicz wspominają autorzy biografii Dorota Karaś i Marek Sterlingow

Sierpień' 80. Annę Walentynowicz wspominają autorzy biografii Dorota Karaś i Marek Sterlingow

W piątek, 14 sierpnia, w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się spotkanie z autorami książki „Anna szuka raju” poświęconej Annie Walentynowicz: Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem. Wydarzenie było częścią obchodów Święta Wolności i Demokracji.
( Publikacja: 14.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: prowadząca spotkanie Agnieszka Michajłow, i autorzy książki: Marek Sterlingow i Dorota Karaś
Spotkanie wokół książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności, w ramach Święta Wolności i Demokracji. Od lewej: prowadząca spotkanie Agnieszka Michajłow, i autorzy książki: Marek Sterlingow i Dorota Karaś
fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

„Walentynowicz. Anna szuka raju” to pasjonująca opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce. Publikacja ukazała się w tym roku, a jej premiera miała się odbyć w Europejskim Centrum Solidarności 12 marca. Niestety, z powodu pandemii i zamknięcia wszystkich placówek kulturalnych w Polsce, nie doszło do niej.

W piątek, 14 sierpnia, spotkanie z autorami - gdańskimi reportażystami Dorotą Karaś i Markiem Sterlingowem - odbyło się w sali wystaw czasowych ECS. Autorzy opowiadali o tym, jak powstawała książka, i o samej bohaterce.

- Ważna była dla nas reakcja syna Anny Walentynowicz, Janusza, z którym współpracowaliśmy przy pisaniu tej książki. Nie od razu zgodził się na rozmowę z nami, miał wiele wątpliwości - wspominała Dorota Karaś.

Tym większa była radość reportażystów, gdy po przeczytaniu książki syn najsłynniejszej suwnicowej nie ukrywał wzruszenia.

- Powiedział, że miał poczucie, jakbyśmy chodzili za jego mamą krok w krok. To była dla mnie najbardziej przejmująca recenzja. Świadczyła o tym, że rzeczywiście przedstawiliśmy Annę Walentynowicz obiektywnie, i taką, jaka była - dodała Dorota Karaś.

- Do mnie zadzwonił w nocy Bogdan Borusewicz. Przedstawił się i powiedział: „przeczytałem książkę, ciekawa biografia. Sam dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy. Do widzenia”. Z jego strony to był komplement - wspominał rozbawiony Marek Sterlingow.

 

Ukrainka, Polka, gdańszczanka. O Annie Walentynowicz mówią Dorota Karaś i Marek Sterlingow

 

Zobacz nagranie ze spotkania z autorami książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” w Europejskim Centrum Solidarności:

 

Strajk w Stoczni Gdańskiej. 14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

Mimo to jej życie skrywało wiele tajemnic. Dlaczego zataiła prawdziwą metrykę? Dlaczego zmieniła wyznanie? Co przeżyła w czasie wojny? Kim był ojciec jej syna? Jak organizowała życie inwigilowane przez służby? Komu ufała? Komu nie wierzyła? Autorzy podjęli się biograficznego śledztwa, dotarli do nigdy niepublikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów, odwiedzili rodzinę Anny Walentynowicz na Ukrainie i skłonili do zwierzeń jej syna. Rozmawiali z przyjaciółmi i oponentami: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2 - agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali teczki IPN związane z opozycją. Powstała pasjonująca opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.

Posłuchaj też podcastu z autorami książki:


Anna Walentynowicz od 1950 roku życie związała ze Stocznią Gdańską, najpierw jako spawaczka, potem suwnicowa. Przystąpiła do opozycji, wielu widzi w niej bohaterkę Sierpnia ’80, symbol Solidarności. Była uparta, aktywna i ambitna. Znało, szanowało i ceniło ją wiele osób.

 

Rocznica strajków 1980 roku. Tablica pamiątkowa uczciła początek sierpniowego protestu. WIDEO i ZDJĘCIA