• Start
  • Wiadomości
  • Aniołki jakich nie znacie. Radni dzielnicy zorganizowali konkurs fotograficzny, wręczono nagrody

Aniołki jakich nie znacie. Radni dzielnicy zorganizowali konkurs fotograficzny, wręczono nagrody

Rada Dzielnicy Aniołki zorganizowała konkurs dla gdańszczan pod hasłem „Detale architektoniczne Dzielnicy Aniołki”. Okazało się, że miłośników fotografii, jak i tej dzielnicy, nie brakuje. Na konkurs przesłano kilkadziesiąt prac. W poniedziałek, 30 grudnia, wręczono nagrody laureatom.
31.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie zwyciężyło w konkursie Rady Dzielnicy Aniołki
To zdjęcie zwyciężyło w konkursie Rady Dzielnicy Aniołki
Fot. Beata Szkudlarek

 

Był to pierwszy konkurs fotograficzny, który zorganizowała Rada Dzielnicy Aniołki. Jego pomysłodawczynią była radna Aniołek, Maria Pela. Konkurs miał otwarty charakter, każdy mógł wziąć w nim udział.

- Głównym założeniem tego konkursu była integracja mieszkańców, ale też poznanie historii dzielnicy poprzez działania kulturalne. Aniołki to bardzo mała dzielnica. Jest tam dużo obiektów ładnych architektonicznie, zabytkowych. One dopiero "odkrywają się", ponieważ w tej dzielnicy remonty przebiegają dość powoli. Jest dużo obiektów wyremontowanych, ale jest też sporo takich, które dopiero dają się poznać. Są i takie budynki, które znikają, m.in. w kwartale ulic Kopernika i Orzeszkowej. Są wyburzane, ponieważ są bardzo w złym stanie - przyznaje Marek Zygmunt, Przewodniczący Rady Dzielnicy Aniołki. - Do konkursu zgłoszono m.in. fotografie przedstawiające budującą się Akademię Medyczną i to było bardzo ciekawe. Pokazują Aniołki, które idą do przodu, a Miasto zakłada, że ta dzielnica będzie rozwijać się właśnie jako "zaplecze uniwersyteckie" Akademii Medycznej - dodaje.

 

Drugie miejsce przyznano Palmie
Drugie miejsce przyznano "Palmie"
Fot. Filip Konieczny

 

Maciej Kosycarz, znany trójmiejski fotoreporter, przewodniczący jury tego konkursu, przyznaje, że sam dopiero odkrywa Aniołki.

- Osoby, które fotografowały tę dzielnicę, pokazały ją jako bardzo ciekawe miejsce, pełne fantastycznych detali. Moim zdaniem należy organizować spacery w Aniołkach dla gdańszczan, by odkrywali kolejną fajną dzielnicę. Bo widać to także na tych zdjęciach. Ostatnio częściej bywam w tej okolicy, ze względów osobistych. Przejeżdżam na ogół bocznymi uliczkami, za każdym razem wybieram inną, przyglądam się im. To naprawdę kapitalna dzielnica, która za chwilę, myślę, będzie bardzo modna - ocenia Maciej Kosycarz. - Co do zdjęć konkursowych, uważam, że laureaci trafili w tzw. punkt. Jestem też pod wrażeniem frekwencji na poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagród. Pojawili się wszyscy laureaci. To się rzadko zdarza, nawet na oficjalnych konkursach. To kapitalna sprawa, bo to fajni autorzy zdjęć, którzy doceniają własną pracę.

 

Trzecie miejsce przyznano fotografii przedstawiającej lokalne schody
Trzecie miejsce przyznano fotografii przedstawiającej lokalne schody
Fot. Anna Patralska

 

Zwycięzcy konkursu otrzymali albumy fotograficzne oraz bony podarunkowe do księgarni.

Nagrody przyznano:
I miejsce – Beata Szkudlarek „Fragment starego płotu przy ulicy Fahrenheita”.
II miejsce - Filip Konieczny „Palma”
III miejsce - Anna Patralska „Schody na Wroniej Górce”

Wyróżnienia przyznano pracom:
- Edward Kacper Ołowski „Okienko”
- Anna Włodarczyk „Podejrzane przez dziurę w płocie”
- Jakub Lubański „I nie było już nikogo”
- Małgorzata Cegielska „Przez okno”
- Paweł Sudara „Korytarz życia (Budowa CMI, etap 2)”
- Zofia Tatarek „Skrzydła”

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Galerii Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda. Nagrody ufundowała Rada Dzielnicy Aniołki oraz Miasto Gdańsk.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTEGO WRĘCZENIA NAGRÓD LAUREATOM