• Start
  • Wiadomości
  • Andrea Bocelli w Ergo Arenie. Ave Maria dla Pawła Adamowicza WIDEO I ZDJĘCIA

Andrea Bocelli w Ergo Arenie. Ave Maria dla Pawła Adamowicza WIDEO I ZDJĘCIA

Najbardziej znane i najpiękniejsze operowe arie i ballady muzyki popularnej, wśród nich pieśń "Ave Maria pietas Vuletica" i chwila poświęcona pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska. Andrea Bocelli światowej klasy włoski tenor zaśpiewał w gdańskiej Ergo Arenie. Gest upamiętniający prezydenta Adamowicza publiczność nagrodziła brawami na stojąco.
( Publikacja: 26.01.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
800px_141102_andrea_bocelli_w_ergo_arenie.JPG
Chwila poświęcona pamięci zamordowanego prezydenta Pawa Adamowicza. Nz. Sopranistka Maria Aleida i Andrea Bocelli
Grzegorz Mehring/www.gdansk.plSobotni występ artysty był już kolejnym przed trójmiejską publicznością. Dokładnie trzy lata temu, w styczniu 2016 r., Andrea Bocielli zaprezentował swój repertuar także w Ergo Arenie.

Widzowie wypełnionej po brzegi Ergo Areny nie zawiedli się i tym razem. Podczas pierwszej części koncertu włoski tenor zaśpiewał znane arie operowe, część z nich wspólnie ze światowej sławy sopranistką Marie Aleida. Koncert rozpoczął się od wykonania „Va, pensiero” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego przez Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Polską Orkiestrę Muzyki Filmowej pod batutą Marcello Roty. Po tym wprowadzeniu na scenę wszedł Bocelli i wykonał arię „La donna e mobile” z „Rigoletta” również Verdiego. Ale w trakcie trójmiejskiego występu nie zabrakło takich rozpoznawalnych kompozycji, jak „Libiamo, ne’ lieti calici” z „Traviaty” Verdiego, neapolitańska pieśń „O sole mio” czy „Mamma son tanto felice".

Wykonywanym utworom towarzyszyły znakomite prezentacje audiowizualne, przedstawiające fragmenty archiwalnych, scenicznych wykonań Bocellego, sceny życia codziennego włoskich ulic, nieznane ujęcia gwiazd włoskiego kina.

Część druga miała lżejszy charakter, ponieważ znalazły się w niej przeboje musicalowe, ballady muzyki popularnej, wśród nich słynna pieśń neapolitańska "Funiculi, Funicula".


Ergo Arena była wypełniona publicznością po brzegi
Ergo Arena była wypełniona publicznością po brzegi
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Tę część na pewno zapamiętają na długo widzowie styczniowego koncertu także z innego powodu. Andrea Bocelli przed utworem "Ave Maria pietas Vuletica" zapowiedział, że dedykuje go wyjątkowej osobie. Na ekranach za sceną pojawiły się fotografie prezydenta Pawła Adamowicza, na jednej z nich napis: “Panie prezydencie nigdy o Panu nie zapomnimy”. Publiczność wstała i brawami nagrodziła ten wzruszający gest tenora.

Warto przypomnieć, że podczas poprzedniego występu Bocellego w Gdańsku, w 2016 roku, prezydent Adamowicz w przerwie koncertu spotkał się z włoskim tenorem i jego bliskimi.

- W przerwie koncertu poproszono nas z panem prezydentem Pawłem Adamowiczem i małżonką do jednej z garderób - opowiada Magdalena Sekuła, prezes Ergo Areny, która towarzyszyła wtedy prezydentowi. - W środku czekała już grupka gości: polscy przyjaciele Andrei Bocelliego, żona artysty i sam tenor. Pan Prezydent podarował muzykowi spinki z bursztynu, opowiadając jednocześnie o istocie tego surowca w Gdańsku. Następnie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

Kolejną wyjątkową niespodzianką było pojawienie się na scenie Mateo Bocellego, syna śpiewaka. Jak niezwykła relacja i wspólna pasja łączy ojca i syna można było usłyszeć, kiedy wspólnie wykonali utwór "Fall on me".  


FILM PRZYPOMINAJĄCY KONCERT ANDREI BOCELLEGO W EGRO ARENIE, W 2016 R.:


Andrea Bocelli jest znanym na całym świecie muzykiem, solistą z ponad 20-letnim doświadczeniem. Największe sceny muzyczne świata zdobył przebojem „Con te Partiro”, potem utwór ten wykonał także w niezapomnianym duecie z Sarah Brightman pod angielskim tytułem „Time To Say Goodbye”.

Od tamtego czasu artysta sprzedał ponad 80 milionów płyt i odbył liczne trasy koncertowe w trakcie których występował w najbardziej prestiżowych salach oraz miejscach na świecie m.in La Scali czy Metropolitan Opera, a także na wieży Eiffla i u stóp Statui Wolności. Dziś Andrea Bocelli jest uznawany za jeden z największych talentów wokalnych świata. Zdobył wszystkie najważniejsze nagrody muzyczne: czterokrotnie nagrodę World Music Award dla najlepszego artysty w kategorii muzyki poważnej,  oraz trzykrotną nagrodę World Music Award dla najlepiej sprzedającego się artysty włoskiego. Otrzymał również nagrodę Brit Awards, która jest brytyjską nagrodą przemysłu fonograficznego oraz nagrodę ECHO. Najnowszy film opowiadający o życiu i twórczości artysty „The Music of Silence” został nominowany do nagrody Złotych Globów 2018 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Zobacz relację z koncertu: