• Start
  • Wiadomości
  • Aleksander Smolar gościem czwartej Gdańskiej Debaty Obywatelskiej

Aleksander Smolar gościem czwartej Gdańskiej Debaty Obywatelskiej

Prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, będzie gościem czwartej już „Gdańskiej Debaty Obywatelskiej" w ramach programu “Niepodległa 1918-2018”. 13 lutego 2018, godz. 18:00, Ratusz Głównego Miasta Gdańska - Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Wstęp wolny. Zobacz też gdansk.pl/niepodlegla. Portal gdansk.pl przeprowadzi transmisję na żywo z tego spotkania.
08.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Aleksander Smolar w Sopocie w czasie debaty w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei

Gdańskie Debaty Obywatelskie, składające się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski, to kluczowy element programu “Niepodległa 1918–2018”. Spotkania z historykami, działaczami społecznymi i publicystami, prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego odbywają się na początku każdego miesiąca aż do listopada 2018. Są to spotkania otwarte, przeznaczone dla gdańszczanek i gdańszczan, którzy poszukują odpowiedzi na pytania o Polskę, wyzwania przed nią stojące, a także o naszą zbiorową tożsamość Polaków.

Cykl wystąpień w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich zainicjował Adam Michnik. Drugie było spotkanie z historykiem Andrzejem Friszke, a jako trzeci o Polsce opowiadał Aleksander Hall. 


Publiczność na spotkaniu z Aleksandrem Hallem

Teraz czas na Aleksandra Smolara. Jest on prezesem Fundacji im. Batorego w Warszawie. To politolog, publicysta, zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu; członek International Forum Research Council w Waszyngtonie; członek Rady Dyrektorów Institute for Human Sciences przy Boston University; w latach 1989-1990 - doradca ds. politycznych premiera Tadeusza Mazowieckiego, w latach 1992-1993 - doradca ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej. Prezes Fundacji Batorego od 1990 roku.

Smolar, z racji żydowskiego pochodzenia, często komentuje polsko-żydowskie relacje, jest też częstym celem antysemickich ataków. 

Komentując w "Rzeczpospolitej" wprowadzoną właśnie przez rząd PiS ustawę o IPN, Smolar powiedział: - PiS walczy o tradycyjną, romantyczną wizję narodu, który zawsze walczył o wolność waszą i naszą, nigdy nie był źródłem krzywd innych krajów i który cierpiał bardziej od innych. Skutkiem tej ustawy będzie dalsze pogłębienie izolacji Polski w Europie i poza nią. Choćby radykalne pogorszenie stosunków z Izraelem, z którym Polska utrzymywała znakomite stosunki, z korzyścią dla obu stron.

Aleksander Smolar wygłosi prelekcję zatytułowaną „Polska w Europie”. Następującą po niej debatę poprowadzi Jerzy Sosnowski. Debata odbędzie się we wtorek, 13 lutego 2018, o godz. 18:00 w Ratuszu Głównego Miasta - Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Wejście przez przejazd bramny od strony ul. Długiej. Wstęp wolny.

Gdansk.pl przeprowadzi transmisję na żywo ze spotkania. 

Więcej informacji o obchodach stulecia Niepodległości w Gdańsku na stronie gdansk.pl/niepodlegla.TV

100-lecie ulicy Krętej