• Start
  • Wiadomości
  • Aleksander Kwaśniewski w ECS: Okrągły Stół to dowód, że Polacy mogą ze sobą rozmawiać

Aleksander Kwaśniewski w ECS: Okrągły Stół to dowód, że Polacy mogą ze sobą rozmawiać

- Pokazaliśmy przy Okrągłym Stole, że jesteśmy gotowi do kompromisu, rozumianego nie jako słabość, ale jako siłę - mówił były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski podczas debaty „30 lat polskiej demokracji”. Spotkanie, którego gośćmi byli także Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, odbyło się w ramach Międzynarodowego Forum Obywatelskiego, w Europejskim Centrum Solidarności, 4 czerwca.
06.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
30 lat polskiej demokracji. Spotkanie z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Nz. były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski
30 lat polskiej demokracji. Spotkanie z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Nz. były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Aleksander Kwaśniewski był jednym z głównych gości debaty „30 lat polskiej demokracji”, która odbyła się we wtorek, 4 czerwca, w ramach Międzynarodowego Forum Obywatelskiego „1989-2019. Narodziny Nowej Europy” w Europejskim Centrum Solidarności.

Swoje przemówienie były prezydent Polski rozpoczął od nawiązania do słów listu obecnego prezydenta - Andrzeja Dudy, który przeczytała chwilę wcześniej Zofia Romaszewska. W liście Duda podkreślał m.in., że nie można „przekraczać pewnych reguł i granic” i „zrywać delikatnych nici, które czynią nas wspólnotą”, bo „jeśli zabraknie w nas solidarności, jeśli nic nie będzie nas ze sobą łączyć, to Polska będzie słaba, a nasza wolność znowu zagrożona”.

- Z mojej praktyki prezydenckiej wynika, że często listy prezydentów są bardzo pięknie napisane, dobrze byłoby jeszcze, żeby prezydenci te listy przeczytali i wdrożyli w życie - skomentował Aleksander Kwaśniewski, na co publiczność odpowiedziała śmiechem i długimi brawami.

- Jestem nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wydarzeń 1989 roku - roku, który uważam za jeden z najbardziej doniosłych w historii Polski, a może i całej Europy - mówił dalej Kwaśniewski. - Roku, w którym miałem okazję przeżyć fascynującą przygodę, jaką był Okrągły Stół, zakończony porozumieniem i wyborami 4 czerwca. Miałem okazję w tych wyborach uczestniczyć, i w odróżnieniu od większości tu, te wybory przegrać - powiedział do zebranych w audytorium ECS.

 

 

Podkreślił, że wybory z czerwca '89 to było „wielkie polskie zwycięstwo”, zaznaczył także, jak ważne i symboliczne jest to, że z tej okazji odbywa się spotkanie właśnie w Europejskim Centrum Solidarności.

- Wszystko zaczęło się tu, w Gdańsku. Bez ruchu „Solidarności”, bez tego wielkiego, powszechnego zrywu Polaków, nie byłoby dalszego ciągu, który przebiegał dramatycznie poprzez stan wojenny, lata 80., kumulując się w wielkim roku 1989, w którym mieliśmy Okrągły Stół - dowód, że Polacy mogą ze sobą rozmawiać, że dialog jest możliwy. Nie ma możliwości budowania wspólnoty bez dialogu - apelował. - Pokazaliśmy przy Okrągłym Stole, że jesteśmy gotowi do kompromisu, rozumianego nie jako słabość, ale jako siłę.

Podczas debaty, która odbyła się dokładnie 30 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach - 4 czerwca 2019 roku - Kwaśniewski odniósł się także do spraw bieżących. Ocenił, że do Gdańska przyjechali przedstawiciele samorządów, którzy budują „piękną Polskę”, i że „każdy dzisiaj powinien w Polsce wiedzieć, że kto podnosi rękę na samorząd, podnosi rękę na Polskę”.

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania