Akademia Muzyczna. Będą prace archeologiczne i Centrum Muzyki z salą koncertową za 135 mln zł

Do dużej inwestycji przymierza się Akademia Muzyczna w Gdańsku. Na terenie kampusu przy ul. Łąkowej 1-2 uczelnia planuje zbudować Akademickie Centrum Muzyki. W obiekcie, który ma powstać do jesieni 2026 r., znajdzie się nowoczesna sala koncertowa z widownią do 400 osób wraz z salami dydaktycznymi i powierzchnią dla biblioteki. Szacowany koszt inwestycji opiewa na 135 mln zł. 
22.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plan architektoniczny z lotu ptaka
Wstępna koncepcja Akademickiego Centrum Muzyki, wykonana w 2017 r. - widok z południa. Wizualizacja nowego zespołu budynków - w postaci połączonych białych brył geometrycznych - znajduje się pośrodku ilustracji 
mat. Architektura&ProjektManagement

Jakie obiekty posiada Akademia Muzyczna? 

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki (aMUZ) to dziś spełniające funkcje dydaktyczne zabytkowe budynki A i B, mieszczące się w gmachu dawnego Gimnazjum Królewskiego, tzw. budynek czerwony i w byłych Koszarach Piechoty, tzw. budynek żółty. 

aMuz na A+. Gdańska Akademia Muzyczna jest w ekstralidze uczelni artystycznych

Na terenie uczelni jest także Dom Studencki „Sonata”, Dom Muzyka z funkcją hotelową oraz zbudowana w 2008 r. sala koncertowa, która nie spełnia jednak wszystkich wymagań stawianych tego typu obiektom. Dla przykładu, jak duża orkiestra rozstawi się na scenie, to już nie starcza miejsca dla solistów i nie ma też wiele przestrzeni dla scenografii. W użytkowanej przez aMUZ sali koncertowej brakuje też odpowiednich kulis, garderób i kurtyny.

Co znajdzie się w Akademickim Centrum Muzyki?

- Dynamiczny rozwój nowych kierunków kształcenia studentów, a w szczególności na Wydziale Wokalno-Aktorskim (musical I i II stopnia) oraz na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu wymusza potrzebę inwestycyjną w zakresie budowy profesjonalnej sali teatralnej z widownią do 400 osób, z kanałem dla orkiestry - mówi Bogdan Theisebach, kanclerz aMuz. 
 
Oprócz funkcji koncertowej, w projektowanym kompleksie akademickim znajdzie się również miejsce dla biblioteki i archiwum uczelni. Dziś zbiory publikacji muzycznych gromadzone są w nienajlepszych warunkach w podpiwniczeniu budynku żółtego. 
 
Plan architektoniczny z lotu ptaka
Wstępna koncepcja Akademickiego Centrum Muzyki - widok ze wschodu
mat. Architektura&ProjektManagement
Co równie ważne, w budynku Akademickiego Centrum Muzyki znajdą się też sale dydaktyczne. Dziś uczelni brakuje ok. 40 takich pomieszczeń.   
 
- Szacujemy, że nowe sale ćwiczeniowo-dydaktyczne w ACM pozwolą na swobodne odbywanie prób dodatkowo dla około 120 studentów dziennie - tłumaczy Bogdan Theisebach. 

W jakim miejscu powstanie Akademickie Centrum Muzyki?

Według wstępnej koncepcji architektonicznej, ACM powstanie naprzeciwko rektoratu Akademii Muzycznej (budynek czerwony) na miejscu obecnego parkingu. 
 
Teren przyszłej inwestycji ograniczony jest od północy ul. Długie Ogrody, od wschodu ul. Łąkową, od południa ul. Podwale Przedmiejskie i od zachodu ul. Szopy

Spektakl o Annie Walentynowicz: "Jest bohaterką, ale nie stawiamy jej pomnika"

Działka, na której planowane jest Akademickie Centrum Muzyki, ma ponad 9 tys. metrów kwadratowych.
 
- Według wstępnej koncepcji architektonicznej powierzchnia całkowita obiektu wyniesie 5414 m kw. Budynek będzie miał maksymalnie cztery piętra. Chcielibyśmy, aby bryła i kształt  Akademickiego Centrum Muzyki łączył w sobie elementy nawiązujące do istniejących już budynków historycznych wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - dodaje kanclerz aMUZ.

Kiedy zostanie zbudowane Akademickie Centrum Muzyki?

Harmonogram prac zakłada, że za kilka tygodni na terenie przyszłej inwestycji rozpoczną się sondażowe badania archeologiczne. 
 
Po ich zakończeniu planowane jest ogłoszenie konkursu na opracowanie projektu budowlanego, którego rozstrzygnięcie powinno nastąpić najpóźniej do marca 2024 r. 
 
Widok z satelity na fragment miasta
Widok z satelity
mat. Architektura&ProjektManagement
Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy ACM tak, aby prace budowlane mogły ruszyć w lipcu 2024 r. Według tego harmonogramu, otwarcie Akademickiego Centrum Muzyki powinno nastąpić w październiku 2026 r.  

“Don Kichot” w Operze Bałtyckiej. Klasyczny w formie i szlachetny wizualnie spektakl

Koszt budowy Akademickiego Centrum Muzyki szacowany jest dziś na ok. 135 mln zł, które będą pochodzić z budżetu Skarbu Państwa oraz ze środków własnych uczelni. 
 
Wstępna koncepcja ACM została już uzgodniona z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Ponadto, w styczniu 2019 r. Rada Miasta Gdańska przyjęła zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, pozwalające na rozbudowę kampusu Akademii Muzycznej. 

Historia Akademii Muzycznej w pigułce

Uczelnia powstała najpierw jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Gdańsku z tymczasową siedzibą w Sopocie, przy ul. Grunwaldzkiej 5. Powołana została dekretem ministra kultury i sztuki 1 października 1947 r. i zorganizowana przez Stefana Śledzińskiego. Pierwszym rektorem został pianista, kompozytor i pedagog Jan Ekier.
 
Uczelnię przeniesiona do Gdańska w 1966 r. na ul. Łagiewniki
 
1998 r. na ul. Łąkową do pierwszego z dwóch rekonstruowanych budynków  (Gimnazjum Królewskie) przeniosły się Wydział Instrumentalny i administracja uczelni. W 1999 r. w skrzydle drugiego (koszary) oddano do użytku nowoczesny dom akademicki. Dwa lata później do nowej siedziby w dawnych koszarach przeniosła się już cała uczelnia. 

Profesor Ryszard Minkiewicz nowym rektorem Akademii Muzycznej w Gdańsku

W Akademii Muzycznej w Gdańsku studiuje dziś 619 osób, a kadra akademicka liczy 297 pedagogów.   
 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór