Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

9 czerwca zmienia się wysokość opłat za wodę i ścieki

Taryfa ta ustalana jest od 2018 roku przez rządową spółkę, a nie przez samorząd – jak było to w ostatnich latach. Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" zatwierdziło taryfę za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla Miasta Gdańska. Od 9 czerwca, przez kolejne 12 miesięcy, cena dla gospodarstw domowych zostanie obniżona o 3 grosze i wyniesie 9,78 zł netto za metr sześcienny wody i ścieków.

9 czerwca zmienia się wysokość opłat za wodę i ścieki
A
A
data publikacji: 08 czerwca 2018 r.
Od czerwca br. zmienia się cena wody w Gdańsku
Od czerwca br. zmienia się cena wody w Gdańsku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Aktualna taryfa to 9,81 zł netto. Obowiązywała ona w naszym mieście niezmiennie od stycznia 2013 r.

Gospodarstwa domowe w Gdańsku zgodnie z nowo zatwierdzonymi opłatami zapłacą 4,15 zł za metr sześcienny wody i 5,63 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. Co daje łączną kwotę 9,78 zł netto. To 3 grosze mniej niż dotychczas.

Od 9 czerwca pojawi się zróżnicowanie taryf: dla gospodarstw domowych oraz przemysłu i pozostałych odbiorców. W tym drugim przypadku wyniesie ona 9,84 zł netto.

- Taryfa dla gdańszczan zawiera w sobie tylko i wyłącznie opłatę za dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków, co stanowi pełny koszt ponoszony przez mieszkańców. 9 z 12 miast zrzeszonych Unii Metropolii Polskich dolicza do ceny za wodę i ścieki miesięczne opłaty abonamentowe, wynoszące od kilku do kilkunastu złotych – zaznacza Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka spółki Saur Neptun Gdańsk.

PGW Wody Polskie opublikowało taryfę dla Miasta Gdańska 1 czerwca. Staje się ona prawomocna po 7 dniach, czyli od 9 czerwca:

https://wodypolskie.bip.gov.pl/rzgw-w-gdansku-taryfy/decyzja-nr-gd-ret-070-195-d-2018-kp.html

Co ważne, zgodnie z nowelizacją Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków zostały zobligowane do przygotowania taryf na trzy lata. Instytucją weryfikującą wnioski taryfowe było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a nie jak dotąd samorządy. Wnioski, zgodnie z obowiązującym prawem, składane były do 12 marca 2018 r.

Poniżej przedstawiamy tabelę, jak będzie się kształtowała cena wody w Gdańsku według taryf przyjętych przez PGW Wody Polskie. Podane stawki są cenami netto.

-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl