PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

8. NeoArte - Syntezator Sztuki. W programie nocny maraton koncertowy

8. NeoArte - Syntezator Sztuki. W programie nocny maraton koncertowy
12-godzinny maraton koncertowy, instalacje muzyczne, słuchowisko performance i warsztaty - tak prezentuje się 8. edycja festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki. Wydarzenie potrwa od środy do soboty, 23-26 października.
Zespół NeoArte, który od 2012 roku organizuje w Gdańsku festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej
Zespół NeoArte, który od 2012 roku organizuje w Gdańsku nietuzinkowy festiwal poświęcony najbardziej intrygującym zjawiskom w muzyce i sztuce współczesnej
mat. organizatora

 

NeoArte - Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie, prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej. Pełni rolę platformy łączącej artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, a publiczności daje daje szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat.

Inicjatorem i pomysłodawcą organizowanego od 2012 roku w Gdańsku wydarzenia jest trójmiejski zespół NeoQuartet - laureat m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019.

- Idea festiwalu NeoArte skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który obserwujemy wśród artystów na całym świecie - mówią organizatorzy. - We współczesnej twórczości zaciera się granica pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki. Kompozytorzy tworzą dzieła z pogranicza video artu i teatru, artyści sztuk wizualnych tworzą instalacje dźwiękowe, teatr i taniec podążają w kierunku sztuki performatywnej. Coraz trudniej jest wyznaczyć granice pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, coraz łatwiej przychodzi nam ich łączenie.

 

Brytyjska performerka i kompozytorka Alwynne Pritchard poprowadzi warsztaty performance
Brytyjska performerka i kompozytorka Alwynne Pritchard poprowadzi warsztaty performance
Fot. Martin E. Koch


Publiczność 8. edycji festiwalu, która odbędzie się od środy do soboty, 23-26 października, 2019 r., podczas pięciu dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dziewięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych, słuchowisku muzycznym oraz kilku performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu Gwyna Pritcharda, oraz w warsztatach performance prezentowanych przez Alwynne Pritchard, a dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach z tworzenia muzyki elektronicznej prowadzonych przez Krzysztofa Topolskiego.

Wydarzenia odbywać się będą w różnych przestrzeniach Gdańska: w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej (ul. Łąkowa 1-2), we WrzePracownia w Garnizonie Sztuki (ul. Słowackiego 19), Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (ul. Jaskółcza 1) oraz w Nowej Synagodze (ul. Partyzantów 7).

Podczas inauguracji imprezy, zatytułowanej „Głos Chin”, w środę, 23 października, gośćmi specjalnymi będą dwaj najwybitniejsi chińscy kompozytorzy Dequing Wen oraz Zhong Juncheng, a Neoquartet zaprezentuje bogactwo chińskiej współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy. Początek o godz. 20:00. Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wstęp wolny.

Kolejnego dnia, w czwartek, 24 października, na terenie kultowego gdańskiego garnizonu, podczas wydarzenia „Sztuka wpływu” widownia będzie mogła uczestniczyć i współtworzyć premierę najnowszego projektu krakowskiego artysty Piotra Peszata. Początek o godz. 20:00. Koncert biletowany.

- Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego - zapowiadają organizatorzy.

 

Patron festiwalu, brytyjski muzyk i kompozytor Gwyn Pritchard, poprowadzi warsztaty dla studentów kompozycji
Patron festiwalu, brytyjski muzyk i kompozytor Gwyn Pritchard, poprowadzi warsztaty dla studentów kompozycji
mat. organizatora

 

W trzecim dniu wydarzenia - w piątek, 25 października, festiwal NeoArte zagości w CSW Łaźnia, by zaprezentować brytyjską sztukę performatywną. Wydarzenie, zatytułowane „Awangarda i Performance” będzie połączeniem wyjątkowego koncertu, podczas którego usłyszmy twórczość ojca i córki - wybitnych kompozytorów z Wielkiej Brytanii, oraz performance z elementami teatralnymi i video z udziałem organizatorów festiwalu kwartetu NeoQuartet oraz Alwynne Pritchard.

Wystąpią: zespół studentów i doktorantów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, Gwyn Pritchard - dyrygent, Piotr Nowicki, Aleksandra Panasik, NeoQuartet, Alwynne Pritchard (performance, głos). Początek o godz. 20:00. Wydarzenie biletowane.

Finał festiwalu w Nowej Synagodze, który odbędzie się w sobotę, 26 października, to z kolei niezwykle ciekawe wyzwanie zarówno dla widowni, jak i wykonawców. Czeka nas Noc NeoArte - czyli 12-godzinny maraton koncertowy, podczas którego odbędzie się polska premiera słuchowiska Words & Music z tekstem Samuela Becketa oraz muzyką Mortona Feldmana. Wystąpią takie znakomitości, jak Via Nova Ensemble, Jonathan Powell, Baltic Alians, Monika Stefaniak oraz NeoQuartet z sześciogodzinnym kultowym II Kwartetem Smyczkowym Mortona Feldmana. Wydarzenie biletowane.

Program „Noc NeoArte - maraton koncertowy”:

- godz. 19:30 - 20:00 - Prezentacja efektów warsztatów dla dzieci i młodzieży „Słuchokrąg”

- godz. 20:00 - 21:00 - Koncert Via Nova Ensemble

- godz. 21:00 - 22:00 - Jonathan Powell - solo piano

- godz. 22:00 - 23:00 - Orkiestra kameralna Baltic Alians, Monika Stefaniak - dyrygent

- godz. 23:00 - 23:45 - NeoArte Ensemble - polska premiera słuchowiska „ Words & Music”, muzyka: Morton Feldman, tekst: Samuel Becket, występują: NeoArte Ensemble, Maciej Konopiński, Arkadiusz Brykalski i Filip Ignatowicz

- godz. 00:00 - 06:00 - Morton Feldman - II Kwartet Smyczkowy - NeoQuartet

 

Program warsztatów:

Sobota, 26 października, godz. 10:00, Akademia Muzyczna w Gdańsku - warsztaty dla studentów kompozycji (Gwynn Pritchard)

Sobota, 26 października, godz. 12:00, Akademia Muzyczna w Gdańsku - warsztaty dla studentów kompozycji (Alwynne Pritchard)

Sobota, 26 października, godz. 10:00 - 13:00, WrzePracownia/plener - Słuchokrąg - miejskie pocztówki dźwiękowe - warsztaty dla dzieci i młodzieży (Krzysztof Topolski)

 

Bilety na poszczególne wydarzenia: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy, karnet 4 dniowy - 75 zł normalny, 50 zł ulgowy, do kupienia na www.inerticket.pl oraz na 30 minut przed koncertami.

 

Mecenasi: Urząd Miejski w Gdańsku, Województwo Pomorskie, MKiDN, Instytut Muzyki i Tańca, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, STOART, NDI, INPRO.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl