• Start
  • Wiadomości
  • 8 marca konferencja online młodzieży o prawach człowieka. Gość honorowy Agnieszka Holland

8 marca konferencja online młodzieży o prawach człowieka. Gość honorowy Agnieszka Holland

Po raz drugi trójmiejscy licealiści organizują debatę online. Tym razem będzie to „Konferencja Prawa Człowieka”. Adresatem wydarzenia są uczniowie szkół średnich, a gościem honorowym będzie Agnieszka Holland. Transmisja na gdansk.pl - 8 marca o godz. 10.15.
07.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Agnieszka Holland będzie gościem honorowym trójmiejskich licealistów
Agnieszka Holland będzie gościem honorowym trójmiejskich licealistów
zdj. Anna Rezulak/KFP


16 listopada 2020 r. licealiści z Gdańska i Sopotu zorganizowali debatę trójmiejskich prezydentów. Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Karnowski i Wojciech Szczurek odpowiadali na pytania uczniów. Tematyka była bardzo szeroka od edukacji, przez ekologię po funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Spotkanie z młodzieżą miało miejsce w formule online i cieszyło się ogromna popularnością.

Teraz młodzi organizatorzy zapraszają rówieśników na spotkanie zatytułowane „Konferencja Praw Człowieka”. Podobnie jak w listopadzie wydarzenie to przygotowywane jest wspólnymi siłami XIV LO w Gdańsku i 3 LO w Sopocie. Wsparcia udzielili dyrektorzy placówek i młodzieżowe rady z Gdańska i Sopotu.

- Prawa człowieka to temat niezwykle ważny dla nas, młodych ludzi. Chcemy z naszą inicjatywą dotrzeć do jak największej liczby osób, otworzyć ich umysły i przypomnieć jak ważne jest przestrzeganie w dzisiejszych czasach praw człowieka – mówi współorganizator konferencji Igor Dorawa. - Data naszej „Konferencji Praw Człowieka” jest nieprzypadkowa. 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. O prawach kobiet też chcemy rozmawiać.


Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do uczniów i uczennic trójmiejskich szkół średnich, a gościem honorowym będzie reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. Na konferencji poruszone zostaną różne aspekty praw człowieka, stąd też zróżnicowana tematyka i bogata lista gości:

  • Prawa człowieka w UE - Weronika Lenkiewicz (Amnesty International)
  • Prawa człowieka w RPA - dr Margot Stańczyk-Minkiewicz (wykładowczyni w Instytucie Politologii UG),
  • Prawa ucznia - Łukasz Korzeniowski (Stowarzyszenie Umarłych Statutów),
  • Prawo do wyrażania siebie - mec. Tomasz Plaszczyk
  • Prawa osób niepełnosprawnych - dr hab. Anna Śledzińska - Simon (wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Wrocławskim),
  • Prawo do wypowiedzi w mediach - Weronika Klawonn (Sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku)


Spotkanie prowadzić będą: Igor Dorawa, młodzieżowy radny Miasta Gdańska oraz Zofia Wojtkiewicz, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopot. Podczas konferencji będzie możliwość zadania pytania od publiczności poprzez specjalny formularz.

Transmisję śledzić można będzie 8 marca o godz. 10.15 na portalu gdansk.pl i profilu facebookowym wydarzenia Konferencja- Prawa Człowieka!

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim