PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

76. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. W Gdańsku oddano hołd ofiarom

76. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. W Gdańsku oddano hołd ofiarom
Pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” w sobotę 8 maja, władze Gdańska i kombatanci złożyli kwiaty w 76. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Zobacz naszą relację fotograficzną z tego wydarzenia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie obchody 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Gdańskie obchody 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W tym roku podobnie jak w ubiegłym z powodu epidemii Covid-19, gdańskie uroczystości związane z upamiętnieniem dnia zakończenia II Wojny Światowej były dużo skromniejsze niż we wcześniejszych latach. Uczestnicy krótkiej uroczystości mieli ze względów profilaktycznych maseczki na twarzach. Nie było kompanii honorowej wojska, ani apelu poległych. Wcześniej o godzinie 12.05 zagrały carillony wieży Ratusza Głównego Miasta. Gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak zagrała utwory, które nawiązują do pokoju i zgody m.in. marsz „Pokój, Wolność, Dobrobyt” napisany z okazji zakończenia II wojny światowej.

Władze Miasta podczas uroczystości reprezentowały prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, z kolei w imieniu samorządu wojewódzkiego kwiaty pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” złożyli Hanna Zych-Cisoń i Grzegorz Grzelak. Środowiska kombatanckie reprezentował m.in. kpt w st. spocz. Henryk Bajduszewski z Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo – Historycznego. Obecna też była Hanna Śliwa – Wielesiuk, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także przedstawiciele Garnizonu Gdańsk.

Zobacz fotorelację z uroczystości:


W maju 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę. Akt kapitulacji III Rzeszy kończył najbardziej krwawy i tragiczny konflikt wojenny w historii ludzkości. W czasie 6 lat wojny na kilku kontynentach straciło życie wg. różnych historycznych szacunków od 70 do 85 mln ludzi. Dzień 8 maja jest świętowany jako dzień zakończenia II Wojny Światowej w krajach Europy Zachodniej i w Polsce. W niektórych krajach – szczególnie dawnego Związku Sowieckiego – za datę zakończenia wojny uznaje się 9 maja.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl