• Start
  • Wiadomości
  • 60. Bieg Westerplatte – jubileuszowa edycja historycznej imprezy

60. Bieg Westerplatte - jubileuszowa edycja historycznej imprezy. Zapisz się i wystartuj

Bieg Westerplatte, a wcześniej Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakiem Obrońców Wybrzeża ’39 to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Kiedy Jerzy Gebert, radiowy dziennikarz sportowy, wyszedł z pomysłem organizacji biegu w 1962 roku, nie spodziewał się, że w ten sposób da życie jednej z najważniejszych i najbardziej popularnych imprez sportowych powojennej Polski.
( 26.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Historia Biegu Westerplatte sięga 1962 roku. Na zdjęciu uczestnicy podczas startu w 2020 roku
Historia Biegu Westerplatte sięga 1962 roku. Na zdjęciu uczestnicy podczas startu w 2020 roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Najstarszy taki bieg w Polsce

W 2022 roku - 60 lat później - przygotowujemy się do startu jubileuszowej edycji najdłuższego, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w kraju!

Już 18 września na Westerplatte do rywalizacji stanie blisko 4000 zawodników. Bieg wystartuje o godz. 10.10 z Westerplatte, miejsca, gdzie wybuchła II wojna światowa, meta będzie przy Stoczni Gdańskiej i Europejskim Centrum Solidarności - skąd przyszła wolność.

Tym samym trasa biegu tworzy symboliczną drogę od wojny do wolności. Na każdego, kto ukończy zawody, będzie czekał pamiątkowy medal z miejscem na wygrawerowanie osiągniętego wyniku.

- Pamięć o historii oraz sport stanowią najważniejsze elementy Biegu Westerplatte. Organizacja tej imprezy to olbrzymia odpowiedzialność, z racji historii stojącej zarówno za samym biegiem, jak i wydarzeniami, do których nawiązuje - zaznacza Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

- Kontekst historyczny Biegu Westerplatte

Nazwa imprezy została zmieniona na Bieg Westerplatte w 2007 roku, czyli podczas jej 46. edycji. Zawody pod obydwoma szyldami pamięta Włodzimierz Machnikowski, redaktor sportowy, który od wielu lat relacjonuje przebieg rywalizacji, kontynuujący tym samym dzieło rozpoczęte przez inicjatora zmagań, Jerzego Geberta.

- Z Biegiem Westerplatte jestem praktycznie od samego początku mojej pracy w radiu, czyli wczesnych lat 90-tych. Kontekst historyczny był zawsze podczas tej imprezy mocno eksponowany: bieg honorowy, złożenie wieńca na Cmentarzu poległych Westerplatczyków, czy symbole nawiązujące do historii u uczestników. Na przestrzeni lat zmieniała się trasa biegu, ale początek był zawsze na Westerplatte. Raz nawet się na Westerplatte… zakończył - podkreśla Włodzimierz Machnikowski, redaktor radiowy.

Marka i prestiż biegu

Wśród zwycięzców byli znakomicie polscy biegacze, m.in. Grzegorz Gajdus, Tadeusz Zblewski czy Piotr Pobłocki. Ostatnie rozdziały historii Biegu Westerplatte napisał Adam Głogowski, który stawał na najwyższym stopniu podium podczas 57. i 59. edycji biegu, jak również…pandemia, podczas której start odbył się w formie symbolicznej i honorowej.

- Stając na starcie ma się świadomość, że to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Stoi za nim długa historia, to wielka marka, a zwycięstwo to duży prestiż. Będę się starał by powalczyć o trzecią wygraną - mówi Adam Głogowski, zeszłoroczny triumfator.

Adam Głogowski w 2021 roku cieszył się po Biegu Westerplatte także ze zwycięstwa żony Katarzyny Pobłockiej-Głogowskiej, najszybszą na mecie wśród kobiet.

Zapisy na 60. Bieg Westerplatte

Zapisy do biegu trwają do 2 września wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej www.biegwesterplatte.pl.

Koszt opłaty wpisowej: 

a) 49 zł (przez cały czas trwania rejestracji) 

b) 79 zł (płatność szybkim przelewem)  

Kto może uczestniczyć w biegu? 

W biegu mogą uczestniczyć osoby, które do dnia 18 września 2022 r. (włącznie) ukończą 16 lat. Warunkiem dopuszczenia zawodnika, który najpóźniej w dniu biegu nie stał się pełnoletni, jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych, stanowiąca.

Dodajmy jeszcze, że ze względów bezpieczeństwa zabrania się startu w Biegu osobom poruszającym się o kijkach trekkingowych lub Nordic Walking lub innych tego typu, jak również startu ze zwierzętami.

Nagrody dla zwycięzców

Zwycięzcy biegu w klasyfikacji OPEN kobiet (miejsca I-III) i mężczyzn (miejsca I-III) otrzymują puchary. Zwycięzcy biegu w klasyfikacji OPEN otrzymują również nagrody pieniężne w wysokości:

  • I miejsce – 750 zł
  • II miejsce – 650 zł
  • III miejsce – 550 zł

Zwycięzcy biegu w poszczególnych kategoriach wiekowych, w kategorii osób niepełnosprawnych otrzymują puchary oraz nagrody specjalne w wysokości:

  • I miejsce – 300 zł
  • II miejsce – 200 zł
  • III miejsce – 100 zł

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu