• Start
  • Wiadomości
  • 6. urodziny Biblioteki Manhattan: spotkanie z Dorotą Masłowską i atrakcje dla dzieci

6. urodziny Biblioteki Manhattan: spotkanie z Dorotą Masłowską i atrakcje dla dzieci

Najchętniej odwiedzana i największa ze wszystkich gdańskich filii wrzeszczańska Biblioteka Manhattan obchodzi w tym roku 6. urodziny. Z tej okazji do Gdańska przyjedzie pisarka Dorota Masłowska, a z myślą o najmłodszych czytelnikach organizowane będą ciekawe konkursy. To nie koniec atrakcji, jakie przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.
27.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dorota Masłowska

To już tradycja w Gdańsku, że Biblioteka Manhattan (aleja Grunwaldzka 82) zaprasza swoich czytelników, a także wszystkich zainteresowanych, do wspólnego świętowania urodzin. Szóstą rocznicę powstania lubianej mediateki uczci, jak co roku, spotkanie autorskie dla dorosłych. Gościem specjalnym w tym roku będzie pisarka Dorota Masłowska - która dołączy do innych wielkich nazwisk, goszczących w ubiegłych latach: Andrzeja Stasiuka, Małgorzaty Kalicińskiej, Anny Dziewitt-Meller, Angeliki Kuźniak, Marii Czubaszek czy Stefana Chwina.

Masłowska i „Kałużochłapy...”

Dorota Masłowska zadebiutowała w 2002 r. głośną powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, która doczekała się ekranizacji. Wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę literacką Nike. W 2012 r. ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”. Ponadto w jej dorobku znajdują się zbiory felietonów: „Więcej niż możesz zjeść” oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”, a także sztuki teatralne: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”.

Spotkanie z pisarką odbędzie się w piątek, 2 marca, o godz. 17.30.

Specjalne wydarzenia z okazji urodzin przygotowano także dla najmłodszych miłośników literatury. W środę, 7 marca, o godz. 17, odbędzie się konkurs recytatorski dla dzieci. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie WiMBP w zakładce filii Biblioteki Manhattan. Tematem przewodnim będą wiersze Natalii Usenko pod hasłem „Kałużochlapy i inne Dziwadła”. A dla uzdolnionych plastycznie przewidziany został konkurs plastyczny „Za regałem mieszka…” - prace można wysyłać do końca marca.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pierwsza mediateka na Pomorzu

Biblioteka Manhattan jest pierwszą pomorską mediateką, a także pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która powstała w centrum handlowym - mieści się na drugim piętrze „Manhattanu”. Została otwarta 9 marca 2012 r. i od początku cieszyła się dużą popularnością, znacznie wykraczała bowiem ze swoją ofertą poza typowe biblioteki, jakie znaliśmy: pełniące funkcję wypożyczalni dla dorosłych, dzieci i młodzieży, czytelnię prasy i miejsca z dostępem do internetu.

- To miejsce wymykające się stereotypom, tętniące życiem od rana do wieczora. Cisza jest ostatnią rzeczą, jaką możemy w niej spotkać. Regularnie odbywają się w niej spotkania autorskie, przedstawienia, warsztaty, zajęcia dla najmłodszych, wystawy, a nawet przedstawienia teatralne. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie - przekonuje Przemysław Czaja z WiMBP w Gdańsku.

Dla młodszych czytelników organizowane są np. Bajkowe Poranki oraz szkolne lekcje biblioteczne. Popołudniami odbywają się tu otwarte zajęcia Klubu Origami i Teatrzyk Wesoły Molik. Biblioteka nie zapomina także o dorosłych, organizując nie tylko spotkania autorskie czy dyskusyjny klub książki.

- Pod względem organizacji wydarzeń Biblioteka Manhattan stawia na innowacyjność i nie boi się kontrowersyjnych tematów. To w niej odbywają się debaty publiczne, spotkania w ramach tzw. „Żywej Książki”. Miała w niej nawet miejsce sesja ślubna. Łącznie w samym 2017 roku w Bibliotece Manhattan odbyło się aż 636 imprez, w których udział wzięło niemalże jedenaście i pół tysiąca osób - dodaje Czaja.

Nowa przestrzeń: Bibliopatio

Popularność mediateki była tak duża, że zdecydowano się ją powiększyć i odświeżyć. Przeprowadzony w zeszłym roku remont pozwolił uzyskać dodatkową powierzchnię wypoczynkową i miejsce do samodzielnej pracy dla czytelników. Korytarz centrum handlowego stał się częścią biblioteki i dzięki temu jej powierzchnia rozrosła się o około 100m2. To sami czytelnicy, w ramach przeprowadzonego konkursu, wybrali jej nazwę: Bibliopatio.

Więcej o nowej przestrzeni pisaliśmy tutaj: Biblioteka Manhattan - znów dla czytelników, w dodatku o 100 mkw. większa

Jak mówi Przemysław Czaja, czytelników wrzeszczańskiej mediateki przybywa z roku na rok.

- W samym 2017 roku Biblioteka Manhattan mogła się pochwalić ponad 344 tysiącami odwiedzin, wzrostem zarejestrowanych czytelników o półtora tysiąca osób, do liczby 30 644 osób, a jej księgozbiór zwiększył się do 86 905 pozycji. Czytelnicy wychodzili z biblioteki z książką aż 317 tysięcy razy - wymienia Czaja.

Czytaj też: "Wynik wnikliwej oceny". Warcisław Kunc nie będzie już dyrektorem Opery Bałtyckiej

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole