PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

47. Splendor Gedanensis. Wyróżnieni: Ch. Niedenthal, A. Ratkowska, K. Józefowicz i Ziaja

47. Splendor Gedanensis. Wyróżnieni: Ch. Niedenthal, A. Ratkowska, K. Józefowicz i Ziaja
Laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2019 zostali: prof. Alina Ratkowska, prof. Katarzyna Józefowicz i Chris Niedenthal. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymała firma Ziaja.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureatami kulturalnej nagrody zostali Alina Ratkowska, Katarzyna Józefowicz oraz Chris Niedenthal. Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska trafił do Firmy Ziaja.
Laureatami kulturalnej nagrody zostali Alina Ratkowska, Katarzyna Józefowicz oraz Chris Niedenthal. Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska trafił do Firmy Ziaja
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Uroczysta gala wręczenia 47. Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” odbyła się w piątek, 6 marca, 2020 r., w Teatrze Wybrzeże. To najstarsze i najbardziej prestiżowe gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. Nagrody wręczała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Jesteście ważni i niezastąpieni. Niepokoicie i stawiacie trudne pytania, porządkujecie codzienność i nadajecie jej sens. Nadajecie sens przyszłości - powiedziała pani prezydent. - Bez was Gdańsk byłby hałdą poukładanych desek i kamieni. Słowa wdzięczności należą się też Waszym bliskim. Jak każda praca, ale szczególnie twórcza - bez was, byłaby bardzo trudna, pewnie niekiedy niemożliwa.

Aleksandra Dulkiewicz podziękowała także mecenasom kultury w Gdańsku, nie tylko tym nominowanym, ale wszystkim, którzy decydują się wspierać tę ważną dziedzinę życia, choć nie zawsze jest to łatwe:

- Kultura nie przynosi policzalnego zysku, nie utrzyma się sama i bez finansowania nie będzie długomyślna. Jestem wdzięczna, że dokładacie grosz do budowania siły kultury w naszym mieście - powiedziała pani prezydent. - Czymże byłby świat, Pomorze i Gdańsk bez kultury? Kim my sami bylibyśmy bez kultury?

Zwycięzców wyłoniła kapituła, której przewodniczył Andrzej Stelmasiewicz - gdański radny, działacz kulturalny, prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska. Przy okazji odczytania werdyktu, Stelmasiewicz wspomniał śp. Pawła Adamowicza, wskazując na to, że prezydent wielokrotnie podkreślał, że to właśnie „kultura jest najważniejsza”.


Laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2019 zostali:

  • Prof. Ratkowska za: książkę Śladami Goldberga. Życie i twórczość gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga, dwupłytowy album Johann Gottlieb Goldberg - Complete Solo Harpsichord Works oraz za uzyskanie nominacje za album - do prestiżowych nagród fonograficznych: cztery nominacje do niemieckiej nagrody Opus klassik 2019 i dwie do nagrody Fryderyk 2019.

  • Prof. Katarzyna Józefowicz za cykl wystaw indywidualnych, których dominującym elementem była praca „między słowami”.

  • Chris Niedenthal za album „Niedenthal. Gdańsk 2018”.

 

Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2019 otrzymała:

  • ZIAJA Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez Teatr Wybrzeże.

 

Biogramy laureatów 47. edycji Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”

 

Alina Ratkowska

Klawesynistka, dyrygentka, wykładowczyni, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, współzałożycielka wytwórni płytowej Sarton, pomysłodawczyni i dyrektorka Festiwalu Goldbergowskiego, który od 2006 roku odbywa się w Gdańsku. Współpracuje z Goldberg Baroque Ensemble, zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki zachowanej w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN. Dokumentuje utwory w serii „Muzyczne dziedzictwo Miasta Gdańska”.

 

Nominowana za książkę „Śladami Goldberga. Życie i twórczość gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga” oraz dwupłytowy album „Johann Gottlieb Goldberg - Complete Solo Harpsichord Works”.

 

Publikacje przybliżają osiemnastowieczną muzykę i sylwetkę Johanna Gottlieba Goldberga, kompozytora i klawesynisty urodzonego w Gdańsku. Dla muzykologów, muzyków i wszystkich miłośników sztuki dźwięku i historii Gdańska są to wyjątkowe wydawnictwa. Książka, pierwsze na świecie monograficzne opracowanie o Johannie Gottliebie Goldbergu, opowiada prywatnym i zawodowym życiu kompozytora, a płyty pozwalają zanurzyć się w jego muzyce i docenić jej piękno i precyzję.

 

Katarzyna Józefowicz

Rzeźbiarka, autorka instalacji i rysunków, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dziekan Wydziału i Intermediów tej uczelni. Tworzy rozbudowane, wieloelementowe prace, które każdorazowo wpisuje w zastane przestrzenie.

 

Ulubionym materiałem wykorzystywanym przez Katarzynę Józefowicz jest papier i tektura, z natury nietrwałe i delikatne. Tworzy z nich duże, złożone z tysięcy elementów, misternie wykonane konstrukcje. Jej dzieła są pracochłonne, wymagają czasami kilkuletniej, monotonnej pracy.

 

Nominowana za cykl indywidualnych wystaw, których dominującym elementem była praca „między słowami” zrealizowana pod takim samym tytułem w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Dzieła artystki można było oglądać na wystawach „Między słowami” w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, „poza słowami” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, „Katarzyna Józefowicz /między słowami” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, „Bez końca” w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

 

Recenzenci zwracali uwagę, że Katarzyna Józefowicz eksploruje to, co „powszechne, zwyczajne, wspólne i potoczne, a „Między słowami” to lekki pomnik pisma ręcznego, formy komunikacji, która wychodzi z użytku, ustępując bezrefleksyjnemu „kopiuj-wklej”. Podkreślano też konsekwentne używanie przez artystkę materiału tak kruchego i błahego jak zadrukowany nieaktualnymi wiadomościami papier. W trakcie pracy nad kolejnymi rzeźbami artystka oczyszcza poszczególne ich składniki ze znaczeń i historii. Jej działania stanowią diagnozę stanu cywilizacji i kondycji jednostki.

 

Chris Niedenthal

Jeden z najbardziej cenionych europejskich fotoreporterów. Laureat nagrody World Press Photo. Współpracował z magazynami „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność”. Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. Dokumentował wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Jego fotografia transportera opancerzonego przed warszawskim kinem „Moskwa”, na którego fasadzie widnieje afisz filmu „Czas Apokalipsy” stała się wizualną metaforą tych wydarzeń. Dokumentował również upadek komunizmu w 1989 roku. Najlepiej się czuje ukazując klimat nieoczywistych zdarzeń, nadaje im często dodatkową historię.

 

Nominowany za publikację „Niedenthal Gdańsk 2018”. Fotoreporter portretował Gdańsk w 2018 roku, na nowo odkrywał miejsca znane i zapomniane, położone w śródmieściu i na obrzeżach. W centrum jego zainteresowania znaleźli się mieszkańcy Gdańska - pochwyceni w trakcie codziennych zajęć i chwil wypoczynku. Podczas realizacji tego projektu powstało kilka tysięcy zdjęć. Idea przygotowania albumu pokazującego Gdańsk w 2018 roku była inicjatywą Pawła Adamowicza. Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska nadała projektowi nowe znaczenie. Chris Niedenthal, przyjechał na uroczystości pogrzebowe, stały się one również tematem zdjęć, stanowiąc końcowy akord projektu. Jego najważniejszym elementem stał się album, którego premiera odbyła się podczas Święta Wolności i Solidarności w 2019 roku. Na 240 stronach publikacji znajduje się ponad 200 niezwykłych fotografii wykonanych w 2018 i 2019 roku. Ukazują one miasto w sposób nieoczywisty, inspirują do dyskusji i refleksji. To zbiorowy portret miasta i jego mieszkańców oraz ostatnie pożegnanie z prezydentem.

 

Mecenas Kultury Gdańska

Firma Ziaja jest Mecenasem Teatru Wybrzeże. Współpraca rozwija się od kilkunastu lat, mecenat firmy jest wsparciem dla bieżącej działalności gdańskiego teatru. Wzrost działalności mecenatu nastąpił w 2018 roku, dzięki temu znacząco poszerzyła się oferta edukacyjna Teatru Wybrzeże. Firma Ziaja została założona w 1989 roku przez Aleksandrę i Zenona Ziaję. Działalność firmy to produkcja farmaceutyków i kosmetyków pielęgnacyjnych.

 

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Obecną nazwę nosi od 2004 roku.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze