• Start
  • Wiadomości
  • 411. urodziny Jana Heweliusza - moc atrakcji od czwartku do soboty, stacjonarnie i online

411. urodziny Jana Heweliusza - moc atrakcji od czwartku do soboty, stacjonarnie i online

Z okazji 411 rocznicy urodzin słynnego gdańskiego przypadających 28 stycznia (w piątek) przygotowano wiele atrakcji, zarówno stacjonarnych jak i online, które potrwają aż trzy dni. W programie m.in. premiera wyjątkowej animacji, pokaz astronomiczny czy spektakl plenerowy. Poznamy także laureatów Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - uroczysta gala transmitowana będzie na stronie www.gdansk.pl.
26.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jan Heweliusz to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Gdyby żył, w piątek, 28 stycznia, obchodziłby 411 urodziny
Jan Heweliusz to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Gdyby żył, w piątek, 28 stycznia, obchodziłby 411 urodziny
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Gdański Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości, koncert, spacer historyczny

 

Na świętowanie urodzin Jana Heweliusza zaprasza gdańskie Hevelianum, któremu patronuje jubilat, a także PAN Biblioteka Gdańska i Fundacja Gdańska. Instytucje przygotowały szereg wydarzeń, w których będzie można wziąć udział online oraz atrakcje stacjonarne.

Na początek, w czwartek, 27 stycznia, czyli w przededniu 411. urodzin słynnego astronoma, odbędzie się gala finałowa konkursu astronautycznego dla uczniów szkół podstawowych „W stronę gwiazd”, podczas której ogłoszeni zostaną laureaci i laureatki, oraz zaprezentowane zostaną ich niezwykłe prace. Gala rozpocznie się o godzinie 12:00, i będzie transmitowana na Facebooku Hevelianum oraz na kanale YouTube, a tuż po jej zakończeniu, organizatorzy zapraszają na pokaz astronomiczny online.

Główna celebracja rozpocznie się w piątek, 28 stycznia, już o godzinie 7:00, na Facebooku PAN Biblioteki Gdańskiej - premierą wyjątkowej animacji o Heweliuszu, powstałej z okazji jubileuszu 425-lecia powstania Biblioteki Gdańskiej, który Biblioteka świętuje od czerwca 2021 do czerwca 2022. To właśnie w zbiorach tej instytucji znajduje unikatowy na światową skalę zbiór prac, nie tylko napisanych, ale również ilustrowanych i kolorowanych ręcznie przez samego astronoma.

Z filmu dowiemy się, gdzie astronom chodził do szkoły, dokąd podróżował, a nawet jakie rośliny uprawiał na parapecie. Nie zabraknie także wielu innych ciekawostek. Autorami produkcji są: Karina Rojek, która odpowiadała za scenariusz i Damian Pera odpowiedzialny za animację. Narratorem jest dobrze znany gdańszczanom Abelard Giza.

O godzinie 18:00 natomiast, na Facebooku i na kanale YouTube Hevelianum, odbędzie się ogłoszenie 10. edycji konkursu AstroCamera - corocznego konkursu organizowanego przez Hevelianum, poświęconego astrofotografii, dedykowanego miłośnikom astronomii oraz amatorom fotografowania.

 

Statuetka nagrody naukowej im Jana Heweliusza. Kto odbierze ją w tym roku? Zapraszamy do oglądania transmisji w z gali w piątek na www.gdansk.pl
Statuetka Nagrody Naukowej im. Jana Heweliusza. Kto odbierze ją w tym roku? Zapraszamy do oglądania transmisji z gali w piątek na www.gdansk.pl
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W piątek poznamy również laureatów Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych oraz w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Uroczystość będzie można obejrzeć o godzinie 19:00 na portalu www.gdansk.pl.

Nagrody zostaną przyznane już po raz 35. - od 1988 roku tę najważniejszą gdańską nagrodę naukową otrzymało już 53 naukowców. Laureatów wyłania Kapituła, której przewodniczą Prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

W 2021 roku nagrody otrzymali: prof. dr hab. Maria Mendel - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk społecznych, koncepcję pedagogiki miejsca i teorię miejsca wspólnego oraz wkład w rozwój badań nad przestrzeniami podmiotowości; i prof. dr hab. Andrzej Jacek Tejchman-Konarzewski - za wybitne osiągnięcia dotyczące modelowania przepływu w quazi-statycznych i dynamicznych materiałów sypkich w silosach.

W piątek zakończy się ponadto konkurs wiedzy o Janie Heweliuszu wieńczący całoroczne obchody jego 410. urodzin, które świętowaliśmy w 2021 roku. Spośród wszystkich uczestników zostanie wyłonionych 50 laureatów z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. Zwycięzcy otrzymają informacje o wygranej drogą mailową. Nagrodami w konkursie są komiksy „Uczeń Heweliusza” i vouchery na wystawy Hevelianum.

W sobotę, 29 stycznia, Hevelianum zaprasza na swoją stronę na Facebooku i kanał na YouTube o godzinie 12:30, na półgodzinny, specjalny pokaz astronomiczny online, podczas którego będzie można się dowiedzieć, co robi Heweliusz na Księżycu i jak jego żona znalazła się na Wenus, a jego ulubiony przyrząd astronomiczny wśród gwiazd oraz oczywiście poznać konstelacje, które słynny gdańszczanin wprowadził na nocne niebo, i kosmiczne atrakcje, które czekają nas w najbliższym czasie.

O godzinie 16:30 natomiast na głównym placu Hevelianum na Górze Gradowej, przy maszcie, odbędzie się spektakl plenerowy pt. „Posłaniec gwiazd” w wykonaniu grupy teatralnej El Trupa Kabra. Będzie to pozytywna, edukacyjna opowieść z niebanalną bohaterką, Elżbietą, w roli głównej. Przeniesiemy się do XVII-wiecznego Gdańska, gdzie wdowa Heweliuszowa planuje wydanie dzieła podsumowującego dorobek naukowy męża. Aktorzy ożywią scenografię, a elementy fire show i teatru cieni dopełnią kosmiczne doznania. Czas trwania: 30 min. Wstęp wolny.

Na premierowy pokaz artystycznego filmu krótkometrażowego pt. „Zielona Latarnia” Hevelianum zaprasza z kolei na swojego Facebooka i na YouTube o godzinie 18:00.

Godzinna produkcja inspirowana Janem Heweliuszem, w reżyserii Agnieszki Bekalarczyk, powstała w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. To historia drogi człowieka, dająca nadzieję, że czasami wystarczy popatrzeć w górę, żeby uzmysłowić sobie, że wszystko, czego potrzebujemy dostajemy teraz, a to czego pragniemy przyjdzie w odpowiednim dla nas miejscu i czasie. Ta metafizyczna podróż to także opowieść inspirowana kosmosem, pojęciem czasu i Janem Heweliuszem.

Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z twórcami filmu, podczas którego uczestnicy porozmawiają o procesie twórczym w życiu, w sztuce, w relacjach, czyli o głównym przesłaniu filmu.

 

Z okazji urodzin Heweliusza „Fracht...” został książką tygodnia wydawnictwa słowo/obraz terytoria, w związku z czym pozycję kupimy z rabatem
Z okazji urodzin Heweliusza „Fracht...” został książką tygodnia wydawnictwa słowo/obraz terytoria, w związku z czym pozycję kupimy z rabatem
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Z okazji 411. urodzin Jana Heweliusza niespodziankę przygotowało też gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria, które od piątku, 28 stycznia, przez tydzień przygotowało promocję - 20 proc. na publikację „Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej”, w której opisano m.in. dzieła autorstwa Jana Heweliusza przechowywane w bibliotece przy ul. Wałowej. Dziesięć skarbów ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej zostało dokładnie sfotografowanych i okraszonych ciekawym tekstem, a całość poprzedzona została bibliotecznym esejem Marcina Wichy. Książka do kupienia jest na stronie wydawnictwa: terytoria.com.pl.

„Wesołe kumoszki z Windsoru” setny raz zaprezentowano w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Paweł Aigner: „Zagraliśmy na tej scenie jako pierwsi”