• Start
  • Wiadomości
  • 4. edycja Akademii Miniatury. Nabór na warsztaty teatralne do 28 września

4. edycja Akademii Miniatury. Nabór na warsztaty teatralne do 28 września

Szukacie regularnych zajęć teatralnych? W Teatrze Miniatura rusza czwarta edycja Akademii Miniatury, gdzie aktorzy i pedagodzy teatru prowadzą warsztaty dla różnych grup wiekowych. Znajdą tu coś dla siebie dzieci ze szkół podstawowych, młodzież licealna i studenci. Nabór trwa do czwartku, 28 września - zostały ostatnie wolne miejsca. 
21.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie blondynki na tle morza
Aktorka Wioleta Karpowicz poprowadzi zajęcia dla uczniów klasa I-III szkoły podstawowej
mat. Teatru Miniatura

 

Akademia Miniatury to projekt edukacji teatralnej przeznaczony dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. W kolejnej odsłonie przypadającej na sezon 2023/2024 powstaną cztery grupy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które poprowadzą aktorzy i aktorki: Wioleta Karpowicz (I-III klasa szkoły podstawowej), Magdalena Bednarek (VII-VIII klasa szkoły podstawowej), Krystian Wieczyński (I-IV klasa szkoły ponadpodstawowej), oraz pedagożka teatru Monika Tomczyk (IV-VI klasa szkoły podstawowej).

Zajęcia grup teatralnych będą się odbywały w poniedziałki, w godzinach 16.30-18.30 (grupy I–III klasa oraz IV–VI klasa szkół podstawowych) i 19.00-21.00 (grupy VII–VIII klasa szkoły podstawowej oraz I–IV klasa szkoły ponadpodstawowej). Maksymalna wielkość grupy: 12 osób. Start zajęć: 9 października.

Praca grup zakończy się w maju pokazami spektakli przygotowanych przez uczestników na dużej scenie Teatru Miniatura. Koszt udziału w zajęciach to 200 zł dla grup teatralnych.

zdjęcie mężczyzny z długimi włosami
Aktor Krystian Wieczyński poprowadzi natomiast zajęcia dla uczniów klas I-IV szkoły ponadpodstawowej
mat. Teatru Miniatura

Warsztaty także dla studentów

Dla studentów i studentek zainteresowanych poznawaniem teatru w bezpośredni i różnorodny sposób rusza program Ale dramat!, który w kompleksowy sposób zapoznaje uczestników z teatrem pod kątem różnych aspektów tej dziedziny sztuki: aktorstwo, reżyseria, scenografia, dramaturgia, muzyka, ruch sceniczny. 

Będą to nie tylko spotkania warsztatowe (raz w miesiącu we wtorek w godzinach 17.00–19.00), ale też m.in. uczestnictwo w próbach, spotkania z artystami, wizyty w pracowni plastycznej. Program koordynuje Dział Literacki Teatru Miniatura, a zajęcia będzie prowadziła kierowniczka literacka Agnieszka Kochanowska. 

Start zajęć: 17 października. Udział w programie Ale dramat! jest bezpłatny.  

plakat
mat. Teatru Miniatura

Zostały ostatnie wolne miejsca. Jak się zgłosić?

Niestety nie do wszystkich grup są jeszcze wolne miejsca. Zapełniły się grupy I–III i IV–VI szkoły podstawowej - utworzono nawet grupy rezerwowe. Zostały jeszcze miejsca do grup warsztatowych z VII–VIII klas szkoły podstawowej, dla młodzieży 14+ i w programie „Ale dramat” dla studentów.

Wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia wraz z podpisanym regulaminem Akademii Miniatury należy przesyłać na adres edukacja@teatrminiatura.pl do 28 września. Karta zgłoszenia, regulamin i harmonogram zajęć dostępne są na stronie teatru. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz dokonanie wpłaty za pierwszy miesiąc zajęć.

Odpowiedzi na dodatkowe pytania udziela Adam Gibki - koordynator Akademii Miniatury: tel. 885 780 204, mail: adam.gibki@teatrminiatura.pl.

zdjęcie portretowe kobiety w średnim wieku
Pedagożka teatru Monika Tomczyk poprowadzi zajęcia dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej
mat. Teatru Miniatura

Kim są prowadzący?

MONIKA TOMCZYK - pedagog teatru w Miejskim Teatrze Miniatura od marca 2020 roku. Animatorka, terapeutka, reżyserka. Absolwentka pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego z 16-letnim stażem pedagogicznym – nauczyciel dyplomowany (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Klinika Zaburzeń Rozwoju Navicula, Towarzystwo Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa) oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Ukończyła też Akademię Teatru Alternatywnego, Letnią Szkołę Dramy z Johnem Sommersem, jest terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała, Eksperymentalnego Teatru Tańca (EXTATHE dr Detlefa Kapperta), Edukacji Somatycznej (The Body/Think Process BTP Alana Craiga Wilsona) oraz Tańca Terapeutycznego.

WIOLETA KARPOWICZ - aktorka, lalkarka, lektorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka podróży i dobrych filmów. Od 2009 roku związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie występuje oraz prowadzi liczne warsztaty (m. in. Lato w Teatrze, warsztaty teatralne dla szkół, warsztaty w ramach programu Teatr Polska). Niegdyś wieloletnia instruktorka teatralna na  obozach dla dzieci i młodzieży (Chris, ZHP), obecnie współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi (m. in. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima, Fundacja Pomysłodalnia).

zdjęcie portretowe dwudziestokilkuletniej blondynki
Aktorka Magdalena Bednarek poprowadzi zajęcia dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej
mat. Teatru Miniatura

MAGDALENA BEDNAREK - absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filii w Białymstoku, którą ukończyła uzyskując dyplom w 2021 roku. W 2020 roku otrzymała wyróżnienie na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu dyplomowym „PandemiJa” w reżyserii Agaty Biziuk-Brajczewskiej. Od 2021 roku w zespole aktorskim Teatru Miniatura, gdzie zagrała m.in. tytułową rolę w spektaklu „Tonja z Glimmerdalen” w reżyserii Karoliny Maciejaszek. 

KRYSTIAN WIECZYŃSKI - przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 r. zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m. in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.

zdjęcie portretowe trzydziestokilkuletniej kobiety
Program „Ale dramat!” dla studentów poprowadzi kierowniczka literacka Teatru Wybrzeże Agnieszka Kochanowska
mat. Teatru Miniatura

AGNIESZKA KOCHANOWSKA - pisarka, redaktorka, animatorka kultury, od 2012 roku rzeczniczka prasowa, a od 2020 roku kierowniczka literacka Miejskiego Teatru Miniatura. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczka Forum Dramaturgicznego przy Instytucie Teatralnym i Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. W latach 2009–2013 recenzentka teatralna czasopisma Narodowego Instytutu Audiowizualnego dwutygodnik.com. Autorka scenariuszy do spektakli w teatrach niezależnych i instytucjonalnych oraz książek dla dzieci „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, „Malwina ratuje święta” i „Jak się tu znaleźliśmy” (wyróżnienie w kategorii literackiej ogólnopolskiego konkursu Książka Roku 2022 polskiej sekcji IBBY).

Oprac. AO