PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
39 dzieci urodziło się dzięki dofinansowaniu z gdańskiego programu in vitro
39 dzieci urodziło się dzięki dofinansowaniu z gdańskiego programu in vitro
Do końca września 2018 roku urodziło się 39 dzieci, a 137 kobiet jest w ciąży, dzięki dofinansowaniu z gdańskiego programu in vitro. Gdańsk to pierwsze na Pomorzu miasto, które podjęło decyzję o wsparciu prokreacji mieszkańców.
dzieckoinvitrodobre
Pierwsze dzieci, które przyszły na świat dzięki gdańskiemu programowi in vitro to urodzone w lipcu 2017 roku bliźniaki. Od tego czasu na świat przyszło kolejnych 37 małych gdańszczan. 
brak autora

Program dofinansowania in vitro jest realizowany w Gdańsku od października 2017 roku, ma na celu wsparcie finansowe dla par chcących skorzystać z procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Decyzję o dofinansowaniu in vitro radni miejscy podjęli, kiedy rząd wycofał się z finansowania tej procedury.


Maksymalnie 15 tys. zł wsparcia dla pary

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska to wspólna inicjatywa prezydenta Pawła Adamowicza i Klubu Radnych PO. Od listopada 2016 roku nad założeniami programu pracował zespół, w skład którego weszli: radni miasta, lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

- Wyręczamy rząd centralny, bo ten nie chce pomagać swoim obywatelom w tej bardzo intymnej, zasadniczej kwestii posiadania własnych dzieci - tłumaczył decyzję miasta Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Mamy nadzieję, że w przyszłości ta procedura zostanie przywrócona przez rządzących.

Specjaliści szacują, że problem z płodnością dotyczy w Gdańsku 720 par, średnio - tak jak w całej Polsce - jest to od 12 do 15 proc. gdańszczan.

Miasto zdecydowało że dołoży maksymalnie 15 tys. zł na parę (po 5 tys. zł do trzech prób). Program w Gdańsku realizują trzy wybrane w konkursie kliniki: InviMed w Gdyni, Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA oraz Klinika Gameta Gdynia.

Uroczyste podpisanie umowy dot. programu in vitro. Od lewej Iwona Pokwicka z Invi Med, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Dariusz Wójcik z Gamety, radny miasta Piotr Porawski, Dorota Białobrzeska-Łukaszuk z Invicty, radna miasta Beata Dunajewska i wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Uroczyste podpisanie umowy dot. programu in vitro w październiku 2017 roku. Od lewej Iwona Pokwicka z Invi Med, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Dariusz Wójcik z Gamety, radny miasta Piotr Porawski, Dorota Białobrzeska-Łukaszuk z Invicty, radna miasta Beata Dunajewska i wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

39 dzieci i 137 ciąż dzięki in vitro  

Pierwsze dzieci, które przyszły na świat dzięki gdańskiemu programowi in vitro to urodzone w lipcu 2017 roku bliźniaki. Od tego czasu na świat przyszło kolejnych 37 małych gdańszczan. 

Zainteresowanie udziałem w programie i uzyskaniem wsparcia finansowego jest od początku trwania programu bardzo duże. W ramach programu zakontraktowano 102 procedury in vitro na rok 2017 i po 211 procedur na lata 2018-2020.

Z części dotyczącej modułu medycznego skorzystać mogą osoby, które płacą podatki w Gdańsku, pary formalne i nieformalne. Na dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego liczyć mogą kobiety w wieku 25-40 lat (warunkowo do 42 lat) oraz osoby z chorobami nowotworowymi (w tym przypadku od 18 lat).

- Ten program to świetnie zainwestowane pieniądze gdańszczan. Cud narodzin spełnia się na naszych oczach - mówi zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk.

W 2018 roku z budżetu Gdańska na dofinansowanie in vitro przeznaczono 1, 1 mln zł, z tego milion złotych na sfinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego a 100 tys. zł na działania edukacyjne i wsparcie psychologiczne.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl