• Start
  • Wiadomości
  • 30. finał WOŚP w Gdańsku pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Sprawdź, co się będzie działo

30. finał WOŚP w Gdańsku pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Sprawdź, co się będzie działo

Ponad 1000 wolontariuszy z 10 sztabów będzie zbierać pieniądze do specjalnych puszek podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny finał odbędzie się w niedzielę, 30 stycznia, pod hasłem: „Przejrzyj na oczy - dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”. W programie tradycyjnie już koncerty, WOŚPowe miasteczko i aukcje.
14.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ponad tysiąc wolontariuszy będzie kwestować na rzecz 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Ponad tysiąc wolontariuszy będzie kwestować na rzecz 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- W Gdańsku, podobnie jak na całym Pomorzu, organizowany jest kolejny finał WOŚP. To dobra okazja, aby podziękować organizatorom, a w szczególności Jurkowi Owsiakowi, zarządowi fundacji WOŚP, ale także tysiącom wolontariuszy. To oni podejmują trud zbierania środków finansowych, które służą innym. Służą na ogół dzieciom albo osobom starszym. Służą także szpitalom województwa pomorskiego. Sam też byłem wolontariuszem, w pierwszym roku po śmierci prezydenta Adamowicza, więc doświadczyłem, co to znaczy biegać po ulicach Gdańska i zbierać środki finansowe - przyznał podczas piątkowego briefingu Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego. 

- Rok 2022 to rok szczególny dla Gdańska, bo jesteśmy Europejską Stolicą Wolontariatu. Chyba największym świętem wolontariatu jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wtedy na ulicach miast, miasteczek i wsi widzimy wielu wolontariuszy, niezależnie od wieku i płci, którzy poświęcają swój czas, swoje nogi, po to, żeby działać dla dobra wspólnego. O godz. 20.00, podczas "Światełka do nieba", będę chciała przekazać klucze do bram Gdańska wolontariuszom, aby w ten symboliczny sposób rozpocząć świętowanie Europejskiej Stolicy Wolontariatu - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

 

Miasteczko WOŚP

W tym roku zostanie ono zlokalizowane na Targu Rybnym. Na miejscu każdy będzie mógł wziąć udział w loterii, zakupić pamiątki orkiestrowe w sklepiku, wziąć udział w pokazach ratowniczych, oddać krew w krwiobusie czy zaszczepić się przeciwko Covid-19.

- WOŚP co roku jest wydarzeniem wszystkich wolontariuszy, tych kwestujących oraz tych, których nie widać, bo działają w banku oraz pomagają przy organizacji koncertów czy wydarzeń. Pakiety z puszkami i identyfikatorami dla wszystkich wolontariuszy spływają już do sztabów. Niedługo zaczniemy je wydawać, tak aby każdy na 30 stycznia był gotowy do działania. W miasteczku WOŚP-owym odbędą się pokazy ratownicze, będzie też krwiobus. Mam nadzieję, że po raz kolejny uda nam się pobić rekord zebranej krwi - informuje Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.

 

W tym roku, w ramach licytacji WOŚP, będzie można wygrać m.in. jeden dzień w pracy z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz
W tym roku, w ramach licytacji WOŚP, będzie można wygrać m.in. jeden dzień w pracy z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Koncerty na Ołowiance

Tegoroczna scena ustawiona zostanie w sąsiedztwie Filharmonii Bałtyckiej. Podczas największej imprezy orkiestrowej w naszym regionie wystąpią topowe zespoły polskiej muzyki: Majka Jeżowska, Jary Oddział Zamknięty, Arek Kłusowski oraz Anita Lipnicka.

- Gramy odpowiedzialnie. Jesteśmy ciągle w trakcie pandemii więc, pomimo rozległego terenu, zapraszamy 2,5 tysiąca uczestników, przede wszystkim osoby zaszczepione. Na teren koncertu będą prowadziły specjalne wejścia. Zarówno od strony miasteczka wolontariuszy, przy Podwalu Staromiejskim, czyli przez kładkę nad Motławą, ale także pozostałymi drogami, które prowadzą na Ołowiankę. Proszę mieć ze sobą paszport covidowy, w formie wydruku lub w aplikacji mobilnej. Osobne wejścia będą wyznaczone dla osób niezaszczepionych. Gdańsk gra dla Orkiestry, dzielimy się dobrem i w takiej atmosferze chcemy przeżyć ten niedzielny koncert - zaznacza Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej. 

 

Wylicytuj unikatowe przedmioty

- Jak co roku chcę przeznaczyć coś na wielki, wspólny cel, jakim w tym roku jest wsparcie okulistyki. Już od tygodnia trwa licytacja indeksu na studia MBA poświęcone zielonej energii - organizowane przez Studium Obywatelskie Pawła Adamowicza. Studia, które dadzą umiejętności, wiedzę i pozwolą wspólnie zatroszczyć się o przyszłość. Druga rzecz, którą przeznaczyliśmy, to koszulka Villarreal z podpisami zawodników. Zachęcam też do wylicytowania dnia w pracy ze mną. Mam nadzieję, że wspólnie zrobimy coś dobrego dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska - dodaje Aleksandra Dulkiewicz. 

Wylicytować można także m.in. zestaw filiżanek i jedwabną apaszkę autorstwa Magdy Benedy czy voucher na jazdę elektrycznym SUV-em. Wszystkie aukcje można wylicytować na Allegro Gdańsk dla WOŚP.

E-skarbonka i iluminacje  

Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, podobnie jak w ubiegłym roku stanie e-puszka. Zostanie ona zainstalowana na wyjątkowej podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczony zostanie na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu. Rozświetlona puszka będzie miała 3 m wysokości i ponad 1,5 m szerokości.

To nie jedyna iluminacja, nawiązująca do akcji Jurka Owsiaka, która zostanie zaprezentowana tego dnia w Gdańsku. Tuż obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie, stanie ogromne rozświetlone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instalacja będzie wysoka na 3,35 m, a jej szerokość przekroczy 3 m.

 

Oprac. KG