3. Gdańskie Dni Kaszubskie. Największe kaszubskie wydarzenie kulturalne do 7 czerwca

Na przełomie maja i czerwca (od 27 maja do 7 czerwca) mieszkańcy Pomorza i przybyli do Gdańska goście z różnych stron Polski i świata będą mieć okazję obcowania z kulturą i tradycją Kaszubów, którzy są ściśle związani z tym miejscem. W programie m.in. filmy, spektakl, warsztaty śpiewu, wykład o języku kaszubskim, Jarmark Kaszubski i Kaszëbë Music Festival.
27.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fischmarkt 1
3. Gdańskie Dni Kaszubskie odbędą się od 27 maja do 7 czerwca 2024 r.
fot. mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

 

Świętowanie rozpoczyna się w poniedziałek, 27 maja, w Muzeum Morskim, projekcją filmu „Tam, gdzie ptaki są farwné”.„Tam, gdzie ptaki są farwné” to kontynuacja świetnie przyjętej przez widzów produkcji pt. „Tam, gdzie kwitną malënë”. Film zrealizowany przez fundację „Aby chciało się chcieć” opowiada historię dwóch mieszkanek Warszawy, które stopem zwiedzają piękne zakątki Polski, poznając kulturę i ludzi. W pierwszej części zwiedzały środkowe Kaszuby, teraz autostopowiczki Polę i Dżej przyjadą na Nordę.

Tego samego dnia odbędą się warsztaty śpiewu z Joanną Gostkowską. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować nad kaszubskim repertuarem tradycyjnym, podstawą będą pieśni wyselekcjonowane ze zbiorów fonograficznych PAN i innych, a także ze śpiewników opracowanych przez kaszubskich etnografów i folklorystów XX wieku oraz materiałów własnych. Oprócz nauki pieśni, zajęcia będą obejmować także pracę nad emisją tzw. otwartego, naturalnego głosu, pracę z ciałem, dykcją, impostacją, artykulacją.

Fischmarkt 3
Częścią wydarzenia będzie Fischmarkt, czyli przemarsz do Dworu Artusa i inscenizacja targu rybnego
fot. mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

W środę, 29 maja w Sali “Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego dr Mirosław Rekowski wygłosi wykład pt. „Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka”. Autor dotknie w swojej prelekcji kluczowego w jego ocenie aspektu budowania marki, a mianowicie stworzenia bazy esencjonalnych informacji (wyróżników „kaszubskości”), które będą spójną i opartą o faktyczne atrybuty regionu i jego mieszkańców podstawą do tworzenia i weryfikacji założeń projektowych, mających na celu promocję Kaszub.

GDK Jarmark Kaszubski
Na Ołowiance, od 30 maja do 2 czerwca, odbywać się będzie Jarmark Kaszubski. Wszelkie pyszności przygotowywały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Pomorza
fot. mat. ZKP

Centrum naszego wydarzenia będzie zlokalizowane na Ołowiance, gdzie od 30 maja do 2 czerwca odbywać się będzie Jarmark Kaszubski! Znajdziemy tutaj rozmaite produkty regionalne – od twórczości artystów ludowych po ceramikę, biżuterię z bursztynu kończąc na pysznościach przygotowywanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Pomorza. Specjalnie przygotowana strefa chill pozwoli delektować się pysznymi kaszubskimi serami, rybami, grochówką czy dobrze zmrożonym regionalnym piwem.

GDK Kaszëbë Music Festival
Artyści w ramach Kaszëbë Music Festival wystąpią na scenie na Ołowiance. - Stawiamy na wymieszanie tradycji ze współczesną muzyką kaszubską - zapowiadają organizatorzy
fot. mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Zaraz obok umieścimy scenę, na której wystąpią artyści w ramach Kaszëbë Music Festival. Stawiamy na wymieszanie tradycji z współczesną muzyką kaszubską, dlatego w różnorodnym line-upie tegorocznej edycji festiwalu na pewno znajdziecie coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was występy zarówno tradycyjnych zespołów pieśni i tańca jak i młodych artystów, poszukujących nowych form i środków muzycznego wyrazu.

Fischmarkt 4
Handlujący kaszubscy rybacy z Półwyspu od wieków zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Tę tradycję przypomni inscenizacja Fischmarktu
fot. mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Uroczyste rozpoczęcie Dni Kaszubskich w Gdańsku będzie miało miejsce 30 maja na Górze Gradowej, gdzie nastąpi wciągnięcie flagi kaszubskiej, co będzie symbolem do startu świętowania. Czarno-żółte barwy będą widoczne na głównej arterii miasta, ul. Grunwaldzkiej oraz Alei Zwycięstwa przez cały czas trwania kaszubskiego święta.

 

30 maja odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”, która zostanie umiejscowiona przy ul. Grobla I. Lech Bądkowski w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W 1956 r. był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego, które 8 lat później przekształciło się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie działającego do dzisiejszego dnia. 

Fischmarkt 2
Fischmarkt już 1 czerwca!
fot. mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Wielkie wydarzenie czeka na nas również 1 czerwca, gdzie zorganizujemy inscenizację Fischmartku (targu rybnego). Handlujący kaszubscy rybacy z Półwyspu od wieków zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Chcemy przypomnieć te czasy przez inscenizację przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, pokazy rzemiosła rybackiego oraz opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej.

Pod koniec Kaszubskich Dni Gdańskich czeka na również teatralna uczta. Teatr „Zymk” wystawi na deskach Teatru Wybrzeże kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” na podstawie dzieła Franza Kafki w adaptacji Adama Hebla.

4 czerwca zapraszamy chętnych na spacer po Gdańsku kaszubskimi śladami. Gdańsk przez całe wieki stanowił i nadal stanowi, dla Kaszubów główne centrum gospodarcze, kulturalne i społeczne. Dlatego wędrując po Gdańsku, jego placach, targach i uliczkach będziemy poznawać i inspirować do poszukiwania śladów kaszubskości od czasów głębokiego średniowiecza po współczesność.

Czarno-żółta flaga powiewa nad Gdańskiem - to na Dzień Jedności Kaszubów

Na zakończenie kaszubskiej obecności w Gdańsku usłyszymy 7 czerwca do Domu Uphagena spotkaniu otwartym organizowanym przez Instytut Kaszubski w celu omówienia badań pt. „Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku”. Raport to kolejna publikacja w ramach projektu "Etnotank" Instytutu Kaszubskiego. Podczas prezentacji raportu, jego autorzy - prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Tatiana Slowi i Ewelina Stefańska - omówią trzy części raportu: - Gdańszczanie o Kaszubach w świetle badań społecznych - Kaszubskie instytucje w Gdańsku: cele - struktura - działania - Kaszubski wielogłos w Gdańsku.

Prestiżowy laur dla naukowca UG. Prof. Cezary Obracht-Prondzyński z nagrodą im. Vincenza

tło
tło
brak autora

PROGRAM III Kaszubskich Dni Gdańskich

27 maja - 7 czerwca 2024

 • Projekcja filmu „Tam, gdzie ptaki są farwné” 

27 maja, Muzeum Morskie, godz. 18:00

 • Warsztaty śpiewu ludowego z Joanną Gostkowską

27-29 maja, Europejskie Centrum Solidarności, godz. 17:30-20:30

 • "Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka" - spotkanie z dr. Mirosławem Rekowskim

29 maja, Sala „Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego, godz. 17:30

 • Jarmark Kaszubski

30 maja - 2 czerwca, Wyspa Ołowianka

 • Kaszëbë Music Festival 

30 maja i 1 czerwca, Wyspa Ołowianka, godz. 14:00-20:00

 • Uroczyste wciągnięcie kaszubskiej flagi na maszt Góry Gradowej

30 maja, Hevelianum, godz. 17:00

 • Wernisaż wystawy „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”

30 maja, Grobla I, godz. 12:00, wystawa potrwa do  28 czerwca

 • Fischmarkt w Gdańsku - przemarsz do Dworu Artusa i inscenizacja targu rybnego

1 czerwca, Targ Rybny, godz. 12:00

 • Kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” Teatru Zymk

3 czerwca, Teatr Wybrzeże - scena Stara Apteka, godz. 20:00

 • Kaszubskimi śladami po Gdańsku (spacer z przewodnikiem, zbiórka)

4 czerwca, Góra Gradowa, godz. 17:00

 • „Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku” – spotkanie otwarte

7 czerwca, Dom Uphagena, godz. 17:00

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku