• Start
  • Wiadomości
  • 3,5 mln zł dotacji na start w biznesie. Gdański Urząd Pracy czeka na chętnych

3,5 mln zł dotacji na start w biznesie. Gdański Urząd Pracy czeka na chętnych

Nawet 200 osób będzie mogło otrzymać środki na założenie własnej działalności gospodarczej. O dotację w kwocie do 17 000 zł będzie się można ubiegać w Gdańskim Urzędzie Pracy. Na zgłoszenia od przyszłych przedsiębiorców GUP czekać będzie od 25 września do 6 października. Z podjęciem decyzji nie warto jednak zwlekać, najbliższy nabór wniosków będzie już ostatnią okazją w tym roku na zdobycie dofinansowania.
19.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wystarczy mieć dobry pomysł i odwiedzić siedzibę Gdańskiego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja

Własna firma to wciąż marzenie wielu Polaków. Jednak brak środków finansowych na uruchomienie działalności gospodarczej sprawia, że ambitne plany w dalszym ciągu pozostają niezrealizowane. Kapitał na start można jednak łatwo pozyskać. W Gdańskim Urzędzie Pracy pod koniec września 2017 r. rozpoczyna się nabór wniosków o jednorazową dotację na założenie firmy. GUP na ten cel pozyskał rekordową kwotę blisko 3,5 mln zł, dzięki temu swój pomysł na biznes będzie mogło zrealizować nawet 200 osób.

Dotacja? Jak ją zdobyć?

O środki finansowe mogą się ubiegać wyłącznie osoby bezrobotne zarejestrowane w GUP. Przyszły przedsiębiorca musi spełnić także przynajmniej jedno z dodatkowych kryteriów. W przypadku pań dotyczy ono jedynie wieku (minimum 30 lat), podobnie jest w przypadku panów, którzy jednak muszą dodatkowo legitymować się co najwyżej wykształceniem średnim bądź orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Na wsparcie w postaci dotacji będą też mogli liczyć panowie 30+, którzy wykażą 12 miesięczny okres bez zatrudnienia lub ukończyli 50. rok życia.

Jak to działa?

Proces uzyskania dotacji rozpoczyna się od wypełnienia wniosku o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej (druk dostępny jest na stronie urzędu: gup.gdansk.pl) i złożenia go w kancelarii GUP. Wypełniając dokumenty warto m.in. dokładnie opisać profil planowanej działalności oraz podjęte już przez nas działania na rzecz uruchomienia firmy.

O tym czy dany wniosek uzyska dofinansowanie decyduje liczba punktów uzyskanych podczas jego oceny. Szczegółowe informacje dotyczące liczby punktów oraz zasad ich przyznawania można znaleźć w Regulaminie (dostępny na stronie internetowej GUP). Osoby, które pozytywnie przejdą proces weryfikacji w wciągu miesiąca otrzymają wnioskowaną kwotę, jednak nie wyższą niż 17 000 zł. Środki te będzie można przeznaczyć np. na częściowe zatowarowanie, zakup niezbędnego sprzętu lub promocję. Wsparcie finansowe będzie całkowicie bezzwrotne, o ile założoną działalność uda się utrzymać przez minimum rok.

WIĘCEJ O ZASADACH NABORU:

Na zgłoszenia od osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji GUP czeka od 25 września do 6 października 2017 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej można uzyskać: na stronie internetowej urzędu pracy (gup.gdansk.pl), bezpośrednio w siedzibie GUP (Gdańsk, ul. 3 Maja 9, Dział Programów i Obsługi Pracodawców, I piętro, pok. nr 113) lub telefonicznie (/58/ 732-53-69, 732-53-31, 732-52-25).