PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

28. Finał WOŚP w Gdańsku. Dzielmy się dobrem przez cały rok!

28. Finał WOŚP w Gdańsku. Dzielmy się dobrem przez cały rok!
12 stycznia po raz 28. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które koordynuje akcję w naszym mieście zaprasza do wspólnego świętowania i hojności. W tym roku pieniądze zbierane są na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci. O szczegółach gdańskiego Finału WOŚP rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wszystkie Strony Miasta. Nz. (od lewej) Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowa Szpitala Copernicus, Agnieszka Buczyńska, szefowa Sztabu WOŚP przy Regionalnym Centrum Wolontariatu oraz Dobrawa Morzyńska ze Sztabu WOŚP w Gdańsku, z tyłu prowadzący program Marek Wałuszko
Wszystkie Strony Miasta. Nz. (od lewej) Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowa Szpitala Copernicus, Agnieszka Buczyńska, szefowa Sztabu WOŚP przy Regionalnym Centrum Wolontariatu oraz Dobrawa Morzyńska ze Sztabu WOŚP w Gdańsku, z tyłu prowadzący program Marek Wałuszko
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl

 

Gośćmi w studiu gdansk.pl były Agnieszka Buczyńska, szefowa Sztabu WOŚP przy Regionalnym Centrum Wolontariatu, Dobrawa Morzyńska, również ze Sztabu WOŚP w Gdańsku oraz Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowa Szpitala Copernicus.

Będzie to już 28. edycja Finału WOŚP, w tym roku szczególna, bowiem w 2019 r. 13 stycznia zamordowany został, podczas Światełka do Nieba prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Tragedia ta wstrząsnęła Polakami. Tegoroczna Orkiestra zagra w naszym mieście pod hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem”, które jest cytatem z ostatnich słów prezydenta Adamowicza. W tym roku centrum gdańskiej akcji mieścić się będzie nie w Zbrojowni, a w Europejskim Centrum Solidarności.

- W dniu Finału planujemy działania, które będą upamiętniać prezydenta Pawła Adamowicza. Od godziny 19.30 do 20.00 będzie wyjątkowe światełko do nieba. Tego dnia chcemy dać nadzieję i pokazywać, że potrafimy być dla siebie dobrzy i tym dobrem się dzielić. Taki chcemy właśnie dać do przekaz do wszystkich, że warto dzielić się dobrem - mówiła Agnieszka Buczyńska, szefowa gdańskiego Sztabu WOŚP.

W Gdańsku w kweście uczestniczyć będzie Magdalena Adamowicz, żona śp. prezydenta Pawła Adamowicza, która nie ukrywała, że nie była to dla niej łatwa decyzja.
- Wolontariusze będą kwestować z puszką oraz identyfikatorem. Każda puszka i każdy identyfikator ma swój numer. Jest to identyfikator osobowy. Wolontariuszy można będzie spotkać na ulicach miasta już od wczesnych godzin porannych – wyjaśniała Dobrawa Morzyńska ze Sztabu WOŚP.

Pieniądze z tegorocznego Finału WOŚP zbierane będą na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

- Pieniądze z tegorocznej akcji idą na pomoc medyczną dla dzieciaków, konkretnie na specjalistyczne oddziały zabiegowe. Nasz oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP został obdarowany najpiękniejszym prezentem, czyli karetką „N-ką”. Dzisiaj spytałam kierownika oddziału neonatologii, ile razy rocznie musi ona wyjeżdżać. Okazuje się, że aż 600-700 razy rocznie – mówiła Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowa Szpitala Copernicus.

Członkinie sztabu WOŚP przyniosły też do studia mnóstwo przedmiotów – część z nich przeznaczonych jest na aukcje, część to rzeczy, które będzie można nabyć w sklepiku WOŚP w ECS.

Bogato zapowiada się też program kulturalny. W tym roku centrum gdańskiej akcji mieścić się będzie nie w Zbrojowni, a w Europejskim Centrum Solidarności. W sąsiedztwie ECS stanie scena, a na niej zagrają znakomite polskie gwiazdy.


PROGRAM KONCERTÓW:


- godz. 16:00 - Varius Manx & Kasia Stankiewicz
- godz. 16:20 - Pectus
- godz. 16:40 - Zuzia Jabłońska
- godz. 17:05 - Natalia Capelik Muianga
- godz. 17:15 - Kombi
- godz. 17:40 - Audiofeels
- godz. 17:55 - Lipali
- godz. 18:25 - Sound'n'Grace
- godz. 18:50 - Voo Voo
- godz. 19:30 - Wspomnienie prezydenta Pawła Adamowicza i Światełko do Nieba
- godz. 20:10 - Organek


Zobacz całą rozmowę:

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl