PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

24. Festiwal Jazz Jantar. Amerykanie, Czesi, Niemcy i Polacy - znów smakujemy brzmienia jazzu na żywo 

24. Festiwal Jazz Jantar. Amerykanie, Czesi, Niemcy i Polacy - znów smakujemy brzmienia jazzu na żywo 
Koncerty w ramach 24. edycji Jazz Jantaru rozpoczną się w Klubie Żak w poniedziałek, 12 lipca 2021 r., występem Ambrose Akinmusire - jednego z najwybitniejszych trębaczy amerykańskich młodego pokolenia. Na zakończenie festiwalu, w niedzielę 25 lipca, posłuchamy również amerykańskich dźwięków - utwory Charlesa Mingusa interpretować będą polscy muzycy z Charles Mingus Group. Bilety od 50 do 100 zł.
Ambrose Akinmusire'a podczas koncertu na Festiwalu Jazz Jantar 2017 sfotografował Paweł Wyszomirski
Ambrose Akinmusire'a podczas koncertu na Festiwalu Jazz Jantar 2017 sfotografował Paweł Wyszomirski
fot. Paweł Wyszomirski

 

Pandemia spowodowała, że organizatorzy 24. edycji Festiwalu Jazz Jantar podjęli decyzję o rozdzieleniu koncertów na trzy części. Muzyki słuchamy więc w tym roku zgodnie z cyklem pór roku: wiosną, latem i jesienią. Osiem majowych koncertów, polskich muzyków, odbyło się w wersji on-line. Czy były udane? Przekonamy się wkrótce - dwie rejestracje pojawią się niedługo na kanale YouTube Klubu Żak. 

Najbliższe, letnie wydanie imprezy, sprawi nam na pewno mnóstwo radości - w końcu będziemy cieszyć się muzyką na żywo i to we wspaniałym wydaniu. Pierwszy koncert 12 lipca 2021 r.

- Najważniejsze polskie festiwale jazzowe nie wywiesiły w swoich witrynach internetowych komunikatów o przenosinach na kolejny rok - mówi Magdalena Renk, dyrektor Klub Żak i wieloletnia kuratorka Festiwalu Jazz Jantar. - Czasami trzeba było podjąć decyzję o zmianie terminu z zimowego czy jesiennego na letni, ale głód wspólnego słuchania dobrej muzyki na żywo mocno zmotywował organizatorów i ułatwił podjęcie decyzji. 

 

Do Żaka powraca Ambrose Akinmusire. Koncerty z przesłaniem  

Lato w pełni na Jazz Jantar wystartuje 12 lipca koncertem jednego z najwybitniejszych trębaczy młodego pokolenia Ambrose Akinmusire, związanego z legendarną wytwórnią Blue Note. To będzie już drugi występ kwartetu artysty w Klubie Żak. Muzycy przedstawią materiał z najnowszego albumu Akinmusire „On the Tender Spot of Every Calloused Moment”, zainspirowanego ostatnimi wydarzeniami z życia Afro-Amerykanów i ruchu Black Lives Matter. 

Drugi amerykański artysta ze stajni Blue Note, wydający swoje albumy także we własnej wytwórni, saksofonista Logan Richardson jest bardzo dobrze znany gdańskiej publiczności (cztery razy na Jazz Jantar!). Jego nowy album „Afrofuturism” także nawiązuje do klasowych i rasowych podziałów we współczesnej Ameryce. Materiał został nagrany w studio zbudowanym w domu Charlie Parkera, który Richardson kupił dwa lata temu. Kwintet Logana Richardsona wystąpi w Klubie Żak 24 lipca. 

Gdańsk kocha jazz i jest to miłość ze wzajemnością. 

- Jeżeli chodzi o Gdańsk i Jazz Jantar, to od tego pierwszego koncertu z Christianem czuję, jakbym przyjeżdżał do was na wakacje - mówi Logan Richardson. - To jeden z tych dni na trasie, na które czekam najbardziej. Za każdym razem kiedy wychodzę na waszą scenę, mam wrażenie, że jest w tym coś świeżego, a z drugiej strony czuję rodzinną atmosferę. To bardzo specyficzna i wyjątkowa dynamika. Każdy taki powrót wiąże się też z tym, że lepiej znam akustykę danego miejsca, wiem, co mnie czeka na backstage'u, jaka publiczność przychodzi do tego klubu i dzięki temu z jednej strony jest swojsko, z drugiej wciąż jest w tym coś nowego.Pierwszy raz w Polsce - Emmet Cohen

Odkryciem dla fanów pianistyki jazzowej będzie Emmet Cohen, który w Polsce wystąpi pierwszy raz. Młody, 31-letni, pianista podczas lockdownu stworzył „Live From Emmet's Place”, cotygodniowy streaming, który miał miliony wyświetleń w Internecie. 

- Jego styl gry „stride”, nawiązujący do stylu pianistycznego, który rozwinął się w Harlemie w latach 20. ubiegłego wieku, powinien przypaść do gustu fanom jazzu - mówi Magda Renk. - Na koncert Emmet Cohen Trio zapraszamy 21 lipca. 

 

Michał Bąk Quartetto 24 lipca zaprezentuje materiał z nowego albumu „Fortess”
Michał Bąk Quartetto 24 lipca zaprezentuje materiał z nowego albumu „Fortess”
fot. Maciej Lieder

 

Chłopaki z Naszego Miasta

Festiwal Jazz Jantar zawsze był wsparciem dla lokalnej sceny jazzowej. W lipcowym programie znalazły się trzy trójmiejskie (a dokładniej z racji zamieszkania: trójmiejsko-kaszubskie) grupy. Na początek debiutanci, czyli Filip Żółtowski Quartet. Zespół powstał w ubiegłym roku i tworzą go studenci i absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Ich koncert 16 lipca otworzy weekend koncertów plenerowych, a jeden z młodych muzyków, perkusista Mikołaj Stańko pojawi się na scenie ponownie dwa dni później, jako członek nowej formacji uznanego kontrabasisty Piotra Lemańczyka. W nazwie zespołu pojawiły się słowa Electric Band i one dobrze określają charakter muzyki, który Piotr Lemańczyk ma zamiar zaprezentować. 

Inny kontrabasista jest liderem trzeciego trójmiejskiego zespołu zaproszonego na Festiwal. Michał Bąk Quartetto 24 lipca zaprezentuje materiał z nowego albumu „Fortess”.


JWQ (Janoušek-Wróblewski Quartet)
JWQ (Janoušek-Wróblewski Quartet) tworzą młodzi prażanie. Na ich energetyczny koncert przyjdzie nam poczekać do 17 lipca 
fot. Vladimír SaboJaki jazz grają Czesi?
Janoušek-Wróblewski Quartet z nowoorleańskim temperamentem

Rok 2020 miał upłynąć fanom jazzu w Żaku pod znakiem czeskiej sceny jazzowej na festiwalu, ale plan się nie powiódł z powodu kolejnych lockdownów. Ale pomysł powraca i 14 lipca odbędzie koncert Janoušek-Wróblewski Quartet, stworzony przez młodych mieszkańców Pragi.

- Zaproponują fuzję tradycji nowoorleańskiej, nowojorskiego downtownu, free jazzu czy hard-bopu uzupełnioną elementami rocka, surf-rocka, soulu i muzyki współczesnej - tłumaczy Magda Renk. - Co się odwlecze... to wyjdzie na dobre! Jesienią musieliśmy uznać wyższość pandemii, ale w tym czasie młodzi awangardowi jazzmani wywodzący się ze środowiska brneńskiej Akademii Muzycznej JAMU i ich pedagog, czyli zespół Pavel Zlámal & PQ dokończyli swój drugi album.

Recenzent Jan Hocek na portalu jazzport.cz przyznał albumowi najwyższą możliwą notę i napisał: "Tego arcydzieła Zlámala & PQ można słuchać bez końca!". Czy ma rację przekonamy się na sobotnim koncercie w plenerze w sobotę, 17 lipca.Avant - hiperrealny dźwięk i niemiecka precyzja

Tego samego dnia, 17 lipca, na scenie plenerowej Festiwalu (w tle bloki osiedla Zaspa) wystąpi także niemieckie trio Dell Lillinger Westergaard czyli wibrafonista Christopher Dell, perkusista Christian Lillinger i kontrabasista Jonas Westergaard. Razem wydali trzy albumy, a o “Beats” Martin Schray na freejazzblog.org pisał: “Świadomie wyprodukowany i zaprojektowany dźwięk jest bardzo plastyczny, mocny, wręcz hiperrealny. Oprócz instrumentów słychać oddechy muzyków, co jeszcze bardziej przybliża słuchacza do akcji. W tych warunkach utwory zamieniają się w akustyczne zagadki. Nazywają to „wieloperspektywicznością” lub „ustrukturyzowaną improwizacją zamiast gadżetów free-jazzowych”, jak to ujął Christian Lillinger.”Polska Scena Jazzowa

Kolejny artysta, którego będzie można posłuchać na Festiwalu zagrał setki koncertów w przeróżnych składach. Jego debiutancka płyta "Facing the Challenge" spotkała się ze świetnym odbiorem i była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku. „Story of 82" to drugi, autorski album Krzysztofa Pacana. Tytuł płyty nawiązuje do daty urodzin artysty, jest to w pewnym  sensie  jego  muzyczna  autobiografia, podsumowanie, ale też określenie kierunku w którym chciałby dalej podążać. Krzysztof Pacan Quartet złożony z wytrawnych muzyków wystąpi 23 lipca. 

Letnią odsłonę Festiwalu Jazz Jantar 25 lipca zamknie koncert Charles Mingus Group założona przez Franciszka Pospieszalskiego. Muzycy przypomną repertuar legendarnego amerykańskiego kontrabasisty Charlesa Mingusa, przede wszystkim utwory z płyt „Changes One” oraz „Changes Two”, które są albumami z ostatnich lat jego kariery.

- To płyty nagrane u schyłku jego życia. To była bardzo ciekawa era, gdzie ścierały się kontrasty ballad i niebywałych swingowych fastów - podkreśla Franciszek Pospieszalski. - Myślę, że Mingus przekładał na płyty również swój silny charakter. Potrafił być bezwzględny, czasem zaborczy i agresywny. W kompozycjach umieszczał również swoje przemyślenia polityczne i antyrasistowskie. Ale są też utwory poświęcone kobietom - dodaje.

 

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na jazzjantar.pl i FB JazzJantar.Program 24. Festiwalu jazz Jantar / lato

12.07.2021 / G.20.00 / poniedziałek

Ambrose Akinmusire Quartet / All That Jazz

Ambrose Akinmusire – trąbka / Sam Harris – fortepian / Matt Brewer – kontrabas / Justin Brown – perkusja

14.07.2021 / G.20.00 / środa

Janoušek-Wróblewski Quartet / Jazz from the Czech Republic

Štěpán Janoušek – puzon /Michal Wróblewski – saksofon / Miloš Klápště - kontrabas / Jan Chalupa - perkusja

 

16.07.2021 / G.20.00 / piątek / koncert plenerowy

Filip Żółtowski Quartet / Humanity / Młoda Polska

Filip Żółtowski - trąbka / Szymon Zawodny – saksofon / Wojtek Wojda - Piano/Moog / Mikołaj Stańko – perkusja 

 

17.07.2021 / G.20.00 / sobota / koncert plenerowy

Pavel Zlámal & PQ / Jazz from the Czech Republic

Pavel Zlámal – saksofon / Martin Konvička – fortepian / Juraj Valenčík – bas / Václav Pálka – perkusja

Dell Lillinger Westergaard / Beats / Avant Days / polska premiera
Christopher Dell – wibrafon / Christian Lillinger – perkusja / Jonas Westergaard - kontrabas 

 

18.07.2021 / G.20.00 / niedziela / koncert plenerowy

Piotr Lemańczyk Electric Band / Boost Time / Polska Scena Jazzowa / premiera

Piotr Lemańczyk – 6 strunowa gitara basowa / Szymon Łukowski – saksofon / Ariel Suchowiecki – fortepian elektryczny / Mikołaj Stańko - perkusja

 

21.07.2021 / G.20.00 / środa

Emmet Cohen Trio / All That Jazz / pierwszy raz w Polsce

Emmet Cohen – fortepian / Philip Norris – kontrabas / Kyle Pool - perkusja

 

23.07.2021 / G.20.00 / piątek

Krzysztof Pacan Quartet / Story of 82 / Polska Scena Jazzowa

Krzysztof Pacan – gitara basowa / Piotr Wyleżoł – fortepian / Radek Nowicki – saksofon / Sebastian Frankiewicz - perkusja 

 

24.07.2021 / G.20.00 / sobota 

Michał Bąk Quartetto / Fortress / Młoda Polska / premiera 

Michał Bąk – kontrabas / Emil Miszk – trąbka / Jakub Klemensiewicz - saksofon tenorowy / Sławek Koryzno - perkusja

Logan Richardson / Afrofuturism / All That Jazz / polska premiera
Logan Richardson – saksofon / Laura Taglialatela – głos / Igor Osypov – gitara / Joe Sanders – kontrabas / Greg Hutchinson - perkusja

25.07.2021 / G.20.00 / niedziela

Charles Mingus Group / All That Jazz

Franciszek Pospieszalski - kontrabas / Piotr Damasiewicz – trąbka / Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy / Franciszek Raczkowski – fortepian / Bartosz Szablowski - perkusja  

 

BILETY

Bilety na koncerty 12.07.2021 i 24.07.2021

60 zł – ulgowe* / 90 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 100 zł – bez zniżek

 

Bilety na koncerty 14.07, 16.07, 18.07, 23.07, 25.07.2021

20 zł – ulgowe* / 25 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 30 zł – bez zniżek 

 

Bilety na koncert 17.07.2021 i 21.07.2021

30 zł – ulgowe* / 40 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 50 zł – bez zniżek 

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Bilety bez zniżek można nabywać w sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak. Na koncertach w Sali Suwnicowej oraz na koncertach plenerowych liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce. Wszystkie miejsca siedzące.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117. 

Karnety Festiwalowe 2020 (zachowują ważność do końca 2021 roku!) – rezerwacje tylko mailem  na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają).

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl