• Start
  • Wiadomości
  • 24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku od 20 listopada. Są zmiany w programie

24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku od 20 listopada. Są zmiany w programie

24. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, organizowana przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, odbędzie się w dniach 20-28 listopada. Jesienny termin, przeniesiony z przełomu lipca i sierpnia, kiedy tradycyjnie święto Szekspira było obchodzone, to nie jedyne zmiany wprowadzone na skutek epidemii covid-19. Większość wydarzeń odbędzie się w formie hybrydowej (stacjonarnie z ograniczoną publicznością i online), a zamiast tytułów z Litwy i Japonii, w repertuarze znajdą się premiery z Polski.
03.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tegoroczna, 24. edycja Festiwalu Szekspirowskiego po raz pierwszy odbędzie się jesienią, zmieni się też formuła wydarzenia. Zmiany wymuszone są epidemią koronawirusa. Nz. Inauguracja 17. Festiwalu Szekspirowskiego
Tegoroczna, 24. edycja Festiwalu Szekspirowskiego po raz pierwszy odbędzie się jesienią, zmieni się też formuła wydarzenia. Zmiany wymuszone są epidemią koronawirusa. Nz. Inauguracja 17. Festiwalu Szekspirowskiego
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

 

Organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - podjęli decyzję, że pomimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią covid-19, doroczne święto teatru i Szekspira odbędzie się w dniach 20-28 listopada. Wiele się jednak zmieni - w tym roku większość wydarzeń zobaczymy w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów. Część spektakli zostanie pokazanych w formie nagrań. Są też zmiany w ogłoszonym wcześniej programie.

- Sytuacja jest dynamiczna, w planowanych na ten rok wydarzeniach w każdym momencie mogą nastąpić zmiany spowodowane chorobą lub kwarantanną członków zespołów teatralnych - tłumaczy Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Mimo to, wraz z artystami jesteśmy zdeterminowani, by tegoroczny Festiwal Szekspirowski się odbył.

Organizatorzy postanowili skorzystać z dostępnych nowoczesnych narzędzi i zaprezentować spektakle w formie mieszanej - z udziałem dozwolonego obłożenia wynoszącego 25% widzów w teatrze, oraz poprzez streaming na żywo w internecie - a tam, gdzie nie będzie to możliwe - wyłącznie za pośrednictwem streamingu. To dotyczy na przykład zapowiadanego wcześniej „Hamleta” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - zagrany on zostanie na swojej rodzimej scenie i zaprezentowany widzom online.

- Większość spektakli, które znalazły się w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, rzeczywiście zostanie zagrana na żywo, w teatrze, specjalnie dla widzów festiwalu. Artyści zagrają na scenie - niezależnie, czy na widownię swojego teatru będą mogli zaprosić 25% widzów, czy zagrać tylko do kamer, dla widzów zgromadzonych przed swoimi telewizorami, laptopami, tabletami, czy nawet smartfonami - zachęca Magdalena Hajdysz.

Niestety, nie zobaczymy spektakli z Litwy i Japonii, ale za to pojawią się najnowsze, premierowe inscenizacje dzieł szekspirowskich z Polski. Nowe pozycje w programie to: „Wyspa” z Teatru Pantomimy we Wrocławiu, grany w języku jidysz spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie pod tytułem „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy”, a także „Burza” z TR Warszawa oraz „Król Lear” - koprodukcja Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

 

Premiera spektaklu „Burza”, najnowszej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, odbędzie się 20 listopada. W rolach głównych zobaczymy m.in. (od lewej) Pawła Smagałę (Prospero), Macieja Pestę (Ariel) i Wiktorię Dudek (Miranda)
Premiera spektaklu „Burza”, najnowszej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, odbędzie się 20 listopada. W rolach głównych zobaczymy m.in. (od lewej) Pawła Smagałę (Prospero), Macieja Pestę (Ariel) i Wiktorię Dudek (Miranda)
fot. Dawid Linkowski / GTS

 

Pozostałe tytuły póki co pozostają w programie. Festiwal zainaugurować ma w piątek, 20 listopada, premiera pierwszej własnej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii nagradzanego twórcy Szymona Kaczmarka. Ten spektakl nie będzie streamowany ze względu na specyfikę sceny elżbietańskiej. Wszyscy chętni będą mieli jednak okazję, by go zobaczyć w późniejszym czasie - znajdzie się w stałym repertuarze Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

Program Nurtu głównego 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

Piątek, 20 listopada

- godzina 19:00, GTS - „Burza”, reż. Szymon Kaczmarek, Gdański Teatr Szekspirowski

Sobota, 21 listopada

- godzina 16:00, Kraków - streaming online oraz na dużym ekranie w GTS - „Hamlet”, reż. Bartosz Szydłowski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

- godzina 20:00, Ogród zimowy ECS - „Shake Fear | Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania - spektakl realizowany w ramach projektu Shaking the Walls

Niedziela, 22 listopada

- godzina 18:00, Ogród zimowy ECS - „Shake Fear | Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania

- godzina 20:00, GTS + streaming - „Wyspa”, reż. Piotr Cieplak, Teatr Pantomimy we Wrocławiu

Poniedziałek, 23 listopada

- godzina 18:00, Ogród zimowy ECS - „Shake Fear | Break Walls” („Bez Lęku | Bez Murów”), reż. Philip Parr, Parrabbola, Wielka Brytania

Wtorek, 24 listopada

- godzina 19:00, GTS + streaming - „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” Damian Josef Neć; reż. Teatr Żydowski w Warszawie

Środa, 25 listopada

- godzina 18:00, GTS + streaming - „Hamlet”, koncepcja i choreografia: Walter Matteini & Ina Broeckx , ImPerfect Dancers, Włochy

Piątek, 27 listopada

- godzina 19:00, GTS - pokaz rejestracji w teatrze + online - „Burza”, reż. Krzysztof Jarzyna, TR Warszawa

Sobota, 28 listopada

- godzina 19:00, Opole - streaming online oraz na dużym ekranie w GTS - „Król Lear”, reż. Anna Augustynowicz, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy I Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

 

Program Nurtu SzekspirOFF 2020

W programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego znajdą się też dwie produkcje, dofinansowane w ramach Konkursu na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF 2020:

Sobota, 22 listopada, godzina 16:00, Klub Żak - „Glorious Summer”, BU FILM

Czwartek, 26 listopada, godzina 19:00, GTS - „Epitafium Błazna” Kejos

Trzeci ze spektakli, które powstały dzięki dofinansowaniu w ramach Konkursu - „Ofelie” Kolektywu Kobietostan - zostanie zaprezentowany w przyszłym roku, podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego.

Wydarzenia wyłonione w finale Konkursu na prezentację wydarzeń artystycznych SzekspirOFF będą prezentowane w formie rejestracji, w trybie online. Będą to następujące tytuły:
„Aktorzy przyjechali” (na podstawie „Snu nocy letniej”, „Hamleta” oraz „Jak Wam się podoba” Williama Szekspira) - Wiesław Cichy i Marek Kocot, Wrocław, Polska
„Burza” - Teatr Makata, Warszawa, Polska
„I come to you River. Ophelia fractured” (na podstawie „Hamleta” W. Szekspira) - Studio Kokyu, Wrocław, Polska
„Nazwisko” (na podstawie „Hamleta” W. Szekspira) - Prokopiuk&Kraińska, Bytom, Polska
„OTELLO TONIGHT!” Teatr Przedmieście, Rzeszów, Polska
„Po Otellu” Teatr Strefa Otwarta (Anna Rakowska i Piotr Misztela), Wrocław, Polska
„stormy protest song” (na podstawie „Burzy” W. Szekspira) Monster Hurricane Wihajster (Monika i Hubert Wińczyk), Poznań, Polska
„TEFILIN” (na podstawie „Kupca Weneckiego” W. Szekspira) Bartłomiej Gąsior, Warszawa, Polska.

 

 

TV

Zupa na Monciaku