• Start
  • Wiadomości
  • 21. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych. Premiera spektaklu: „Złe towarzystwo” 31 marca

21. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych. Scena offowa dla dzieci i dorosłych

Od 22 do 24 i 31 marca w Klubie Winda GAK odbędą się 21. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych. W ciągu czterech dni zobaczymy dziewięć spektakli sceny offowej, w tym jeden dla dzieci. Gościem specjalnym przeglądu będzie Magdalena Bochan-Jachimek. Wstęp wolny, tylko na spektakl mistrzowski bilet kosztuje 10 zł.
( Publikacja: 22.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
21. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych odbędą się od 22 do 24 i 31 marca 2019 roku w Klubie Winda GAK
21. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych odbędą się od 22 do 24 i 31 marca 2019 roku w Klubie Winda GAK
Mat. pras.


– Ideą Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych jest jednoczenie trójmiejskiej (choć nie tylko) sceny offowej – mówi Tomasz Kobiela, organizator wydarzenia. - Od kilku lat inwestujemy w ambitne amatorskie teatry, dając im możliwość prezentacji dokonań. W tym roku zobaczymy grupy z Gdańska, Gdyni, ale także z Pucka. Są to teatry pasjonatów w różnym wieku, w tym seniorów, młodzieży i dorosłych.

„Etiuda bez tytułu” to spektakl Teatru Tańca Kiosk Ruchu, działającego przy ACK Alternator UG. Opieka artystyczna Agata Gregorkiewicz
„Etiuda bez tytułu” to spektakl Teatru Tańca Kiosk Ruchu, działającego przy ACK Alternator UG. Opieka artystyczna Agata Gregorkiewicz
Mat. pras.


21 edycja wydarzenia nie przyniesie zasadniczych zmian programowych.

- Zmian programowych zbyt wielkich nie ma - mówi Tomasz Kobiela. - Udało mi się przenieść na sobotę, 23 marca, scenę STTNKi, bo jest to wygodniejsze dla dzieci i rodziców. Mamy tylko jedną czarną salę, na której odbywają się nasze spotkania teatralne, więc jeden ze spektakli odbędzie się w następnym tygodniu, w niedzielę.

Sobotni spektakl dla dzieci - „Baśń o rycerzu bez konia” Teatru Barnaby, jako jedyny obejrzeć będziemy mogli rano. Początek o godz. 10. Pozostałe sztuki prezentowane będą po południu.

W programie znalazły się sztuki, które premiery miały w ostatnim roku. Kobiela zwraca uwagę, że najlepiej na rynku offowym rozwijają się teatry, mające już jakąś bazę.

- Co do idei, trzymam się zasady opracowanej na początku, że jest to miejsce prezentacji ciekawych propozycji, które powstały w zeszłym roku w teatrach amatorskich - wyjaśnia Kobiela. - Zauważyłem też pewną specyfikę - są to zespoły, które mają swoich mocnych reżyserów, instruktorów, mocne kluby działające na stałe. Nie ma grup, które działają projektowo. Obserwuję od pewnego czasu, że spektakle, które powstają ze wsparciem grantowym bardzo krótko istnieją. Właściwie tylko do premiery, drugi raz już nie są w stania zagrać, bo grupa się rozpada.  

W niedzielę o godz. 18 zobaczymy „Żelazną Konstrukcję” Teatru Re:Akcji, w reżyserii Anny Kobieli – Kanaan
W niedzielę o godz. 18 zobaczymy „Żelazną Konstrukcję” Teatru Re:Akcji, w reżyserii Anny Kobieli – Kanaan
Mat. pras.


Wstęp na spektakle jest wolny. Gościem spotkań jest Magdalena Bochan-Jachimek. Do Windy GAK przywiezie „Złotą Rybkę przed 40-tką” i jest to jedyny spektakl biletowany. Wstęp kosztuje 10 zł.

- Spektakl Magdaleny Bochan-Jachimek to pokaz mistrzowski - mówi Kobiela. - Zapraszam zawsze jako gościa takiego artystę, który jest zawodowcem i może wskazać innym jaką drogą można iść w teatrze. Zobaczymy jej umiejętności jako aktorki i reżyserki. Wśród uczestników spotkań znajdą się też uczniowie Magdy i to będzie ciekawe zderzenie.

21. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych odbędą się w Klubie Winda Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk, ul. Racławicka 17.

 

Program:

22.03.2019 – piątek

16.00 – „Moralność Pani Dulskiej” – Gdańska Akademia Seniora; scenariusz i reżyseria: Jan Orszulak

17.00 – „Bóg Mordu” – Teatr Pozytywny z Zespołu Szkół w Pucku; reżyseria i adaptacja Robert Kanaan

18.00 – „Sceny z życia” – Teatr Pod Mostem; reżyseria Agnieszka Grewling - Stolz

 

23.03.2019 – sobota

10.00 – STTNKi – „Baśń o rycerzu bez konia” – Teatr Barnaby, spektakl dla dzieci

18.00 – „Marzenia” – Grupa Teatralna „W Kaczych Butach”; reżyseria: Magdalena Bochan – Jachimek, scenariusz: zespół

 

24.03.2019 – niedziela

17.00  – „Etiuda bez tytuły” – Teatr Tańca Kiosk Ruchu działający przy ACK Alternator UG; opieka artystyczna: Agata Gregorkiewicz

18.00  – „Żelazna Konstrukcja” – Teatr Re:Akcji; reżyseria: Anna Kobiela – Kanaan, muzyka: Robert Kanaan, tekst: Maciej Wojtyszko,

20.30 – Gość Przeglądu: „Złota Rybka przed 40-tką” – Magdalena Bochan-Jachimek; tekst, reżyseria, produkcja: Magdalena Bochan-Jachimek, Koprodukcja: Teatr BOTO

Choreografia: Michał Cyran, Światło: Łukasz Sasko, Grafika: Anna Iliszko

 

31.03.2019 – niedziela

19.00 – Premiera spektaklu: „Złe towarzystwo” – Nie-pokorny Teatr "Po godzinach"; reżyseria oraz tekst: Małgorzata Oracz, muzyka: Adrian Krawczyk, choreografia: Klet

Bilety: Wstęp wolny, gość Przeglądu – 10 zł; Spektakl Premierowy – zbiórka charytatywna

 

O TYM:

Nie są zawodowcami, ale teatr mają we krwi. Zobacz, jak aktorzy teatrów niezależnych interpretują świat