• Start
  • Wiadomości
  • 20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźców pamiętaj o potrzebujących pomocy – wywieś flagę

20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźców pamiętaj o potrzebujących pomocy – wywieś flagę

Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem to symbol międzynarodowej solidarności z uchodźcami. Ma przypominać kamizelkę ratunkową. Miasto Gdańsk przyłącza się do akcji. 20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźców, 200 flag – cegiełek, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek rozdawać będzie w 100czni.
19.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem to symbol międzynarodowej solidarności ze wszystkimi uchodźcami.
Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem to symbol międzynarodowej solidarności ze wszystkimi uchodźcami.
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 r., żeby uświadomić światowej społeczności problemy, z jakimi borykają się osoby, które musiały uciekać ze swoich krajów na skutek wojen i prześladowań.

 

Flaga jak kamizelka ratunkowa

Żyjąc w Polsce nie mamy często świadomości, że co roku w wyniku katastrof naturalnych, wojen i prześladowań domy opuszcza kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie. Głównie są to kobiety i dzieci. Najczęściej pozbawieni środków do życia, dachu nad głową i perspektyw, muszą pokonać wyczerpującą, często morderczą podróż, której niektórzy z nich nie przetrwają, by ostatecznie trafić do obcych krajów.

Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, która dzisiaj jest międzynarodowym symbolem solidarności z uchodźcami, zaprojektowana została przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said. Metaforycznie odnosi się do kamizelki ratunkowej, bo uchodźcy często zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą morską podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Miasto Gdańsk przyłączyło się do akcji organizowanej już po raz drugi przez Teatr Powszechny w Warszawie, Fundację Strefa WolnoSłowa i Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Na znak solidarności z uchodźcami, na wybranych budynkach, wywieszono flagę zaprojektowaną przez syryjską artystkę. Jedna z nich znajduje się na drzewcu Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody.  

 

Flagi – cegiełki wolontariuszy

Na świętowanie tegorocznego Światowego Dnia Uchodźcy w Gdańsku zaprasza Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Wydarzenie odbędzie się w 100czni. – Wolontariusze uszyli 200 pomarańczowych flag z czarnym paskiem. Będziemy je rozdawać i jednocześnie prosić o wsparcie naszej zbiórki na rzecz Punktu Ochrony Praw Imigrantów, które działa przy naszym Centrum – mówi Anna Kwaśnik z CWII.

W Punkcie kompleksową, bezpłatną pomoc otrzymują uchodźcy i migranci doświadczający dyskryminacji w Polsce. Pracownicy CWII zapraszają 20 czerwca do miasteczka kontenerowego 100cznia przy ul. Popiełuszki 5, w godz. 13.00-20.00.

 

Napisz list do aktywistek, weź udział w warsztatach

Ale to nie wszystko, co przygotowano tego dnia, żeby przybliżyć mieszkańcom Gdańska problemy osób „oderwanych od korzeni”. Także Amnesty International Trójmiasto zaplanowało kilka wydarzeń w 100czni, m.in.  Mini Maraton Pisania Listów, czyli wsparcie do aktywistów i aktywistek z całego świata, którzy bronią swojej ziemi.

Odbędą się również warsztaty "Poznaj uchodźców i uchodźczynie" dla osób powyżej 16 roku życia. Liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego, żeby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić ankietę zgłoszeniową TUTAJ.

"Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii" to spotkanie z książką autorstwa Janine di Giovanni.

A o godz. 16 będzie można posłuchać rozmowy o pracy z uchodźcami i uchodźczyniami z publicystką Dalią Mikulską, która m.in. pracowała z młodzieżą w RPA, w projektach humanitarnych i edukacyjnych na rzecz uchodźców syryjskich w południowo-wschodniej Turcji i Libanie, była wolontariuszką w obozie dla uchodźców na granicy grecko-macedońskiej, nadzorowała szkolenia z obsługi paneli słonecznych oraz ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa linowego w Etiopii.

WIĘCEJ:

Gdańscy imigranci gotowi do pomocy - poznaj nową Radę Imigrantów i ImigrantekKarta Różnorodności w Gdańsku. Miasto na straży równego traktowania wszystkich mieszkańców

Karta Różnorodności w Gdańsku. Miasto na straży równego traktowania wszystkich mieszkańców

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej